Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwiedzanie kolejowych dworców z PKP. Ostatnie wakacyjne spacery

5
Podziel się:

Dworzec to nie tylko kasy biletowe i poczekalnie. To także ciekawie historie i wydarzenia, o których chcą nam opowiedzieć pasjonaci z Fundacji Grupy PKP. Przy okazji zapraszają do bezpłatnego zwiedzenia!

Zwiedzanie kolejowych dworców z PKP. Ostatnie wakacyjne spacery
(Miasto Łódź / materiały prasowe)

Wnętrze stacji kolejowej Łódź Fabryczna trochę przypomina ogrodzenie warszawskiego toru wyścigów konnych na Służewcu. Ściany dworca zdobią bowiem murale, na których widać postacie: studentów, seniorów, artystów czy biznesmanów. Grafikom towarzyszą napisy np. „Dzień dobry, bo w Łodzi”. Wystrój dworca ma podkreślać, że Łódź jest miastem otwartym na ludzi. A gdzie ich wszystkich można spotkać? Najczęściej na dworcu!

Skoro o stolicy mowa, dworzec Warszawa Śródmieście przyozdobiony został mozaikami Wojciecha Fangora, którego grafiki można podziwiać na ścianach peronów drugiej linii metra. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że czas oczekiwania na pociąg może nam umilić oglądanie prac jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów...

Wspomniane dwa dworce nie są jednak wyjątkiem. Takich miejsc w Polsce jest znacznie więcej. W budynku stacji Gdynia Główna warto spędzić trochę więcej czasu i obejrzeć np. efektownego pegaza. Niekoniecznie na własną rękę – lepiej z przewodnikiem.

Poznaj tajemnice polskich dworców

Od czerwca do końca sierpnia tego roku wyszkoleni pracownicy kolei oprowadzają podróżnych po zaklętych rewirach dworców w Warszawie, Łodzi i Gdyni. Przewodników łatwo rozpoznać – noszą czapki z napisem „Fundacja Grupy PKP”, która jest odpowiedzialna za projekt dworcowej turystyki.

– Dworce kolejowe to coś więcej niż tylko miejsce wsiadania i wysiadania z pociągów – przekonuje Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP. – Obiekty warszawskie, łódzkie czy gdyńskie były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Chcemy przybliżyć te momenty zwiedzającym. Zapraszamy całe rodziny i fanów kolei. Wchodząc na dworce z przewodnikiem można odkryć jak niesamowite tajemnice one skrywają.

Wędrówki po wnętrzach Łodzi Fabrycznej odbywały się w każdą niedzielę lipca. Wciąż jednak można zwiedzać dworce w Warszawie oraz Gdyni.

Ostatnie wakacyjne wycieczki

Wycieczka po stołecznej stacji Warszawa Śródmieście odbędzie się w najbliższą sobotę 25 sierpnia w dwóch turach o godz. 10 i 12. Pierwsza grupa zwiedzających spotka się z przewodnikiem przy wejściu do stacji Warszaw Ochota, druga – przy kasach biletowych dworca Warszawa Wschodnia.

Dzień później – w niedzielę 26 sierpnia – przewodnik pokaże chętnym najważniejsze zakątki dworca Gdynia Główna. Podziwianie wnętrza budynku także rozłożono na dwie tury – pierwsza odbędzie się o godz. 10, druga o godz. 12. Zbiórka przed wejściem głównym od pl. Konstytucji.

Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Aby się zapisać, należy przesłać zgłoszenie drogą mailową na adres przewodnikdc@pkp.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zwiedzanie jest darmowe. Osoby chętne na oglądanie stacji Warszawa Śródmieście są proszone o zabranie ze sobą ważnej karty miejskiej albo 90-minutowego biletu ZMT.

To nie pierwsza taka akcja organizowana przez Fundację Grupy PKP. Jakiś czas temu w ramach projektu „Kolejowe perły architektury modernizmu” można było obejrzeć Dworzec Centralny od kuchni.

– W wycieczkach wzięło udział kilkaset osób. W związku z tym postanowiliśmy rozszerzyć akcję na kolejne miasta. Działalność Fundacji Grupy PKP ma wspiera i promuje kolej, a wizyty na dworcach są doskonałą okazją, by poszerzyć wiedzę uczestników – dodaje Kucharek.

PKP przywraca świetność 200 dworcom

Warszawa, Łódź i Gdynia to niejedyne dworce, które przeszły lub przejdą rewitalizację i teraz przeżywają drugą młodość.

PKP ma pod opieką wiele mniejszych obiektów, które również warto zobaczyć, zanim wsiądziemy do pociągu.

Nowoczesny dworzec powstanie np. niedługo w Chojnowie. Wyremontowany zostanie budynek samej stacji, a wokół powstaną ścieżki, oznakowania i tablice tyflograficzne dla osób z niepełnosprawnością. Podróżni będą mogli się czuć bezpieczniej dzięki zainstalowanemu monitoringowi.

Podobną metamorfozę przejdzie dworzec kolejowy w Żaganiu. Nie do poznania zmieni się również stacja w Strzelinie, nieopodal Wrocławia.

Drugi z obiektów jest XIX-wiecznym zabytkiem. Powstał w 1872 r., a w kilka lat przed wybuchem II wojny światowej został rozbudowany. Teraz przechodzi renowację. Ma tu się znaleźć pomieszczenie na miejskie archiwum, lokal gastronomiczny oraz inkubator przedsiębiorczości z pomieszczeniami biurowymi.

Remonty dworców należących do PKP są możliwe dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, który obejmie prawie 200 takich miejsc w całej Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
lux12345
6 lat temu
ale jaja rodzi się nowa TRADYCJA a podróż do tych dworców też jest za darmo ? zastanawiam się czy ci którzy to wymyślili uważają że Polacy już są tacy naiwni ? bo w mojej ocenie to mega naiwniak to ten który wipisuje tak radosne artykuły . A MOŻE ZNOWU MOŻLIWOŚĆ WYDOJENIA KASY Z BUDŻETU JAKIEGOŚ
podroznik
6 lat temu
uwaga na pluskwy
Rysiek
6 lat temu
Ale zaje-fajna rozrywka:(:(:(
miki
6 lat temu
Chojnów to mała mieścina na Dolnym Śląsku. Dworzec piękny, jeszcze w latach 70-tych i 80-tych jako tako było w środku ale potem wszystko się zmieniło. Kasy zamknięto, ludzie stamtąd zniknęli a miejscowi wandale i niebieskie ptaki wzięli to miejsce w swoje władanie... Dobrze, że to się zmieni bo przykro było patrzeć jak taki piękny budynek podupada...
Dyzio Pojara
6 lat temu
SUPER! Teraz mogę wejść na dworzec PKP bez płacenia za bilet ;))