Notowania

rostowski
11-03-2010 (12:13)

Zysk NBP pójdzie na łatanie budżetu

To pozwoli uniknąć przekroczenia progu ostrożnościowego - mówi minister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Zysk NBP za 2009 rok, jakikolwiek by nie był, a myślę, że będzie dość znaczący, będzie używany tyko i wyłącznie na to, aby obniżyć deficyt budżetowy i obniżyć dług publiczny Polski _ - zapowiada Jacek Rostowski_ . _

Szef resortu finansów przekonuje, że w tym roku przekroczenie progu 55 procent relacji długu publicznego do PKB _ w żaden sposób _ nam nie grozi, ale w następnych latach takiej sytuacji będzie coraz trudniej uniknąć. Jednak minister uważa, że podjęte przez rząd w ostatnich miesiącach kroki pozwolą zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.

_ - Od przyszłego roku będziemy stosowali regułę wydatkową i nie ma żadnego niebezpieczeństwa, aby żadna złotówka z zysku NBP szła na jakieś dodatkowe wydatki - wszystko będzie szło na obniżenie zadłużenia Polaków i państwa _ - powiedział Rostowski.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ Miliardowy zysk Narodowego Banku Polskiego ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliardowy;zysk;narodowego;banku;polskiego,213,0,574165.html )
    * [ NBP chwali się sporym zyskiem ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;chwali;sie;sporym;zyskiem,243,0,573939.html )

W styczniu rząd szacował, że zysk NBP za 2009 rok powinien wynieść ponad 10 miliarda złotych, ale prezes NBP Sławomir Skrzypek przekonywał, że kwota ta nie przekroczy 4,4 miliarda złotych.
W zaprezentowanym w końcu stycznia przez premiera i ministra finansów _ Planie rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 _przyznano, że w tym roku relacja długu publicznego do PKB przekroczy pierwszy z ustawowych progów ostrożnościowych, czyli 50 procent, zbliżając się do kolejnego progu 55 procent, _ przy równoczesnym ryzyku przekroczenia go w roku kolejnym _.

Z kolei w przyjętej na początku lutego aktualizacji programu konwergencji rząd przewidywał, że zadłużenie sektora rządowego i samorządowego, które wyniosło 50,7 procent PKB na koniec 2009 roku, zwiększy się do 53,1 procent w roku 2010 oraz do 56,3 procent w 2011 i do 55,8procent w 2012 roku.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz