Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zyski firm w Polsce. Rośnie zróżnicowanie wśród przedsiębiorców

0
Podziel się

W 2011 r. sektor przedsiębiorstw znacząco zwiększył przychody i osiągnął 104 mld zł zysku netto, ale 22 proc. firm było nierentownych .

Zyski firm w Polsce. Rośnie zróżnicowanie wśród przedsiębiorców
(gerenme/iStockphoto)
bDzpkiGd

W 2011 r. sektor przedsiębiorstw znacząco zwiększył przychody i osiągnął 104 mld zł zysku netto, ale 22 proc. firm było nierentownych - wynika z opublikowanego dziś przez NBP raportu _ Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2011 r. _

Autorzy raportu poinformowali, że na kondycję dużych przedsiębiorstw niefinansowych wpływ miały trzy istotne czynniki. _ Powoli, ale wyraźnie zwiększający się popyt, silny wzrost cen surowców i towarów oraz wahania kursu złotego _ - czytamy w opracowaniu.

W raporcie napisano m.in., że nominalne przychody firm wzrosły w minionym roku w porównaniu do 2010 r. o 13 proc. Zysk brutto okazał się wyższy o 16,2 proc. Autorzy opracowania zwracają jednak uwagę, że o zwiększeniu wyniku finansowego z całokształtu działalności w IV kw. zadecydował wzrost wyniku na operacjach finansowych.

bDzpkiGf

_ Pogłębiło się zróżnicowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Szybciej bogaciły się firmy duże niż z grona małych i średnich. Lepiej wiodło się eksporterom niż zakładom zorientowanym na rynek wewnętrzny _ - napisano. Odsetek firm rentownych wyniósł na koniec 2011 r. 78 proc. i był nieznacznie niższy (o 0,4 pkt. proc.) niż w 2010 r.

Autorzy raportu wskazali też, że w 2011 r. nastąpił wzrost inwestycji o 11,1 proc., choć pozostawały one nadal na niższym poziomie niż w okresie ożywienia gospodarczego. W ślad za wzrostem inwestycji przyspieszyła dynamika kredytu długoterminowego.

Mimo dobrej sytuacji finansowej, w IV kwartale 2011 r. więcej przedsiębiorstw redukowało zatrudnienie (52 proc.) niż powiększało je (43 proc.).

O polskich firmach czytaj więcej w Money.pl
"Nie jesteśmy już zieloną wyspą Europy" Duże przedsiębiorstwa szykują się na kryzys w strefie euro i wstrzymują inwestycje. Eksperci: _ To oznacza mniej nowych miejsc pracy _.
Tak dobrze z polskimi firmami jeszcze nie było Przedsiębiorstwa mają dużo gotówki, pensje wypłacają na czas, w dodatku rośnie ich produkcja i osiągają rekordowe zyski.
Może upaść nawet 40 procent firm drogowych Pracę może stracić 50 tysięcy pracowników. Wszystko przez błędy...
bDzpkiGl
bDzpkiGG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)