Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Żywiec zrobił krok do przejęcia Browaru Namysłów. W ten sposób dogoni producenta Tyskiego

2
Podziel się:

Żywiec złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad Browarem Namysłów. Zapłaci za to pół miliarda złotych, zwiększając udział w rynku do poziomu Kompanii Piwowarskiej.

Czesław Szczepaniak, prezes Browaru Namysłów. Prawdopodobnie do czasu przejęcia przez Żywiec
Czesław Szczepaniak, prezes Browaru Namysłów. Prawdopodobnie do czasu przejęcia przez Żywiec (Browar Namysłów, mat.pras.)
bECKIPHF

Grupa Żywiec złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad Browarem Namysłów. Zapłaci za to pół miliarda złotych, zwiększając udział w rynku do poziomu Kompanii Piwowarskiej.

Wniosek wpłynął do urzędu 16 listopada. Sprawa jest w toku, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie powinno być zastrzeżeń.

Browar Namysłów to regionalna firma piwowarska warząca swoje piwa w browarach w Namysłowie i Braniewie. Choć jest to piąty największy producent piwa w Polsce, to warzy go w ilości tylko około 1,7 mln hl piwa rocznie. Dla porównania Żywiec sprzedał w ubiegłym roku 11,2 mln hektolitrów.

bECKIPHH

Zobacz też: Piwo na wymarciu. Zmiana klimatu grozi globalnym kryzysem

Namysłów w ubiegłym roku miał 2,9 proc. rynku, podczas gdy Żywiec 29 proc. Po przejęciu zbliży się do Kompanii Piwowarskiej, która zdobyła prawie jedną trzecią rynku. Do głównych marek Namysłowa należą: Namysłów, Braniewo, Zamkowe oraz Kuflowe.

Grupa Żywiec poinformowała o transakcji w ubiegłym tygodniu. Sprzedającym jest Chicago Poland Investment Group, LLC. Cenę "podstawowa" wyniesie 500 mln zł.

W ubiegłym roku Namysłów zwiększył sprzedaż do 411 mln zł z 359 mln zł rok wcześniej. Zyski się więcej niż podwoiły, dochodząc do 19,3 mln zł - rok wcześniej 8,3 mln zł.

bECKIPHN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECKIPIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
eh
3 lata temu
O kurka i co ja teraz będę pić?Żywiec i jego produkty to w 97% fatalna imitacja a nie piwo...
Grisza
3 lata temu
No i szlag trafił dobre piwo. Żywiec to syf.