Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wiceminister aktywów państwowych: nie możemy stwierdzić na pewno, że LOT został uratowany

17
Podziel się:

Nie możemy jeszcze dzisiaj stwierdzić na pewno, że LOT został uratowany - uważa wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że w post-covidowej rzeczywistości utrzymają się tylko silne spółki, stąd pomoc publiczna dla narodowego przewoźnika.

Wiceminister aktywów państwowych: nie możemy stwierdzić na pewno, że LOT został uratowany
W 2019 r. LOT przewiózł na pokładach swoich samolotów rekordową liczbę 10 mln pasażerów. (Flickr)
bEDLlZeJ

W czwartek kontynuowane było rozpoczęte w środę posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, która zajmowała się m.in. informacją na temat funkcjonowania operacyjnego i sytuacji finansowo-ekonomicznej Polskich Linii Lotniczych LOT.

"Nie możemy jeszcze dzisiaj stwierdzić na pewno, że LOT został teraz uratowany. (...) Dlatego pomoc, która została skierowana do LOT, ma pomóc spółce przetrwać ten trudny czas, ale jednocześnie wyjść jako sprawne, silne przedsiębiorstwo, gotowe do powrotu na niebo na całym świecie. - powiedział Małecki, cytowany przez PAP.

Jak dodał, po pandemii "możemy mieć zupełnie nowy ład na niebie". "Spółki, które nie wykorzystają tego czasu na wzmocnienie, na działania, które pozwolą na przygotowanie się do powrotu na niebo, mogą nie przetrwać" - wskazał wiceminister aktywów państwowych.

bEDLlZeL
Zobacz także: LOT na skraju bankructwa, popłyną miliardy? Horała: to drobiazg

Małecki tłumaczył, że narodowy przewoźnik mógł uzyskać pomoc publiczną zaakceptowaną przez Komisję Europejską dlatego, że przed pandemią był w bardzo dobrej sytuacji.

Przychody w 2020 r. wyniosły ponad 3 mld zł

bEDLlZeR

Podczas środowego posiedzenia komisji wiceminister poinformował, że według stanu na 31 grudnia 2020 r. LOT posiadał dodatnie saldo kapitałów własnych 508 mln zł. Jak dodał, przychody PLL LOT za rok 2020 wyniosły 3 mld 310 mln zł.

Jak mówił, w latach 2007-2015 skumulowana strata netto spółki wyniosła 2 mld 100 mln zł, a w latach 2016-2019 skumulowany zysk netto wyniósł plus 771 mln zł.

Komisja Europejska 22 grudnia ub.r. zatwierdziła dwa polskie środki pomocy na łączną kwotę ok. 650 mln euro (ok. 2,9 mld zł), których celem było wsparcie PLL LOT w związku z pandemią. Środki pomocy obejmowały pożyczkę subsydiowaną w wysokości 400 mln euro (około 1,8 mld zł) oraz zastrzyk kapitałowy w wysokości około 250 mln euro (około 1,1 mld zł). Większość pomocy LOT zobowiązał się spłacić wraz z odsetkami w 6 lat. Środki zostały zatwierdzone na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa.

Trudna sytuacja u wszystkich przewoźników

bEDLlZeS

Blisko 600 mln zł zwrócił LOT w 2020 r. pasażerom za kupione i niewykorzystane bilety lotnicze. Przed pandemią LOT wykonywał 350 lotów dziennie, a obecnie między 50 a 100.

- Jeśli chodzi o rynek polski, to do 15 stycznia br. zwróciliśmy miażdżącą większość za wszystkie bilety, które w zeszłym roku były kupione, nie zostały zrealizowane i należał się za nie zwrot. To jest kwota ok. 300 mln zł zwrotów i około 300 tys. biletów w Polce zakupionych. Łącznie w zeszłym roku my zwróciliśmy za bilety ok. 600 mln zł"- powiedział z kolei prezes LOT Rafał Milczarski.

Dodał, że do zwrotu pozostaje jeszcze około 280 mln zł. "To jest kwestia płynna, ona się cały czas zmienia ze względu na dostosowywanie siatki połączeń związku z rozwojem pandemii" - przyznał.

8 tys. miejsc pracy

bEDLlZeT

LOT poinformował w środę, że podpisał porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie redukcji zatrudnienia. W pierwszym półroczu 2021 r. przewoźnik ma dostosować zatrudnienie do post-covidowej rzeczywistości. Z firmą rozstanie się nie więcej niż 300 pracowników.

Jak przekazała spółka, LOT tworzy obecnie ok. 8 tys. miejsc pracy bezpośrednio oraz w związanych z nim spółkach serwisowo-obsługowych.

W 2019 r. LOT przewiózł na pokładach swoich samolotów rekordową liczbę 10 mln pasażerów. W 2020 r. planował m.in uruchomienie dalekodystansowych rejsów do Waszyngtonu i San Francisco oraz przewiezienie ok. 12 mln osób.

Właścicielem 100 proc. akcji PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest Skarb Państwa, a prawa z akcji w tej spółce wykonuje Minister Aktywów Państwowych.

bEDLlZeU
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDLlZfm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
vancooperduck...
8 miesięcy temu
LOT nigdy nie byl dochodowy, za 2019 rok wygenerowal 380 mln. dlugu!
wujek
8 miesięcy temu
co 4 minuty przez cala dobe naokraglo.
Zwykły Człek
8 miesięcy temu
Przecież LOT jest bankrutem od przynajmniej 20 lat. Gdyby nie ciągłe kroplówki z naszych pieniędzy to tego trupa już by dawno nie było. Większe i potężniejsze firmy lotnicze padły w międzyczasie a tu cud gospodarczy. Nie ma odważnego rządu który by przeciął tę pępowinę. A wszystko dla głupiej idei że to nasz NARODOWY przewoźnik. Tylko dlatego te przedsiębiorstwo jeszcze istnieje.
bEDLlZfn
on1
8 miesięcy temu
Zabawa za nasze pieniądze.. Ludzie, nie widzicie tego, że PIS doi nas na każdym kroku...
Michał
8 miesięcy temu
Ch...je z LOT i inne męty polityczne tylko się na tym dorobią. Ta firma górnolotnie mówiąc już dawno powinna padnąć, Panie Tusk dlaczego tego pan nie zrobił???