Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Więcej urlopu i dłuższe przerwy w pracy. Zmiany w Kodeksie pracy nie dla wszystkich

14
Podziel się:

Dłuższe urlopy rodzicielskie, nowy urlop opiekuńczy i dłuższa przerwa w pracy to założenia nowelizacji Kodeksu pracy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dodatkowe dni wolne będą płatne. Dodatkowo nie każdy pracownik skorzysta z nowych rozwiązań.

Więcej urlopu i dłuższe przerwy w pracy. Zmiany w Kodeksie pracy nie dla wszystkich
Będzie dodatkowa przerwa w pracy. Ale nie dla wszystkich (Adobe Stock, guruXOX)

W środę 25 stycznia Sejm zajmie się zmianami w kodeksie pracy. Jak pisaliśmy na money.pl w projekcie znajdują się m.in. zapisy dotyczące umów na czas próbny oraz urlopu rodzicielskiego.

- Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, dochodzi 9 tygodni niepodzielnego urlopu, który będzie dedykowany dla ojców. W związku z tym urlop rodzicielski będzie wynosił 41 tygodni lub 43 tygodnie, jeżeli urodzą się bliźniaki - tłumaczyła w pierwszej połowie stycznia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W nowych rozwiązaniach dla pracowników są jednak haczyki.

Zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie opieki nad członkiem rodziny - dzieckiem lub innymi domownikami. Opieka będzie pięciodniowa, lecz nie otrzymamy za nią wynagrodzenia - przypomina "Fakt".

Z kolei za wykorzystanie dwóch dni urlopu od siły wyższej pracownik może liczyć na 50 proc. wynagrodzenia. Resort zakłada, że z dodatkowych 16 godzin można skorzystać ze względu na niezapowiedziane sytuacje życiowe czy nagłe problemy podczas dojazdu do pracy, np. awarie. "Pracodawca nie będzie mógł odmówić udzielenia takiego wolnego od pracy, o ile pracownik złoży stosowny wniosek (najpóźniej w dniu korzystania z takiego zwolnienia)" - dodaje dziennik.

Tacierzyński będzie dłuższy

Rząd chce też wprowadzić również elastyczny czas pracy, który nie będzie jednak przysługiwać wszystkim pracownikom. Skorzystają z niego jedynie rodzice dzieci do lat 8. Elastyczny czas pracy zakłada, że rodzic będzie mógł przerwać wykonywanie obowiązków służbowych na pięć godzin, żeby wrócić do nich później. Na to rozwiązanie zgodę musi wydać pracodawca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Rozpaczliwe". Ekspert o projekcie PiS dot. wyborów

Kwadrans przerwy to za mało

Projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada wprowadzenie dodatkowego wolnego kwadransa. Obecnie przy sześciu godzinach pracy można skorzystać z 15-minutowej przerwy. To się zmieni, ale dla pracujących dłużej niż 9 godzin - tu będzie przysługiwać dodatkowy kwadrans. Jeśli "dobowy wymiar czasu pracy pracownika będzie dłuższy niż 16 godzin, pracownikowi ma przysługiwać po 16 godzinie pracy kolejna przerwa trwająca co najmniej 15 minut (trzecia przerwa)" - zaznacza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Mala
rok temu
Nie wiem co zmieniać będą w przerwach ,jak teraz jet jak ktoś pracuje więcej niż 8 godz to następna przerwa jest 15 minut też dodadzą przerwy a nam każą pracować po 12 godz . Wszystko jest dla młodych ,a co dla nas po 50 ?
Blanka
rok temu
Jestem ciekawa tych 9 tygodni. Ciekawe czy wszyscy ojcowie skorzystają chodź zapewne nie, bo zapewne obydwoje musza pracować. I będą obowiązywać tylko tych rodziców od tego roku. A przepisy miały wejść 2 sierpnia 2022 r i wyszła istna katastrofa
Janka
rok temu
Te bajki o przerwach w pracy to rząd powinien czytać swoim dzieciom na dobranoc. Czy ktoś sprawdził jak ludzie ciężko pracują codziennie na tych wszystkich nierobów oszustów fizycznie. Powinniśmy zarabiać tyle co europoseł a on te grosze co my to by się postarał myśleć realnie . Że ludzie którzy pracują fizycznie. To ludzie którzy pracują na 2szystkich leni. Sprawdzając firmy i ludzi stanowisko pracy i zniewagi obelgi . Dźwigając ludzi chorych z powodu własnego wyboru alkoholika . Nie pracującemu nigdy. Ale państwo daje im w nagrodę renty socjalnej pierwsze grupy inwalidów . To nie Polska
Pracownik
rok temu
Spokojnie wlasciciele form odbiora sobie ten czas podnoszac normy i kazac ludziom sikac do butelek zeby czasu w toalecie niemarnowac
Kitek
rok temu
Jak to się ma do pracy 24 godzinnej? Przerwa 15+15+15 =45 minut wliczane do czasu pracy ?