Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Wieczyste użytkowanie 2019. Sprawdź, na czym polega ustawa i kogo obejmuje

2
Podziel się:

Od 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się z mocy prawa właścicielami gruntów. Dowiedz się, na czym polega ustawa i czy możesz na niej skorzystać.

Wieczyste użytkowanie 2019. Sprawdź, na czym polega ustawa i kogo obejmuje
Wieczyste użytkowanie 2019. Sprawdź, na czym polega ustawa i kogo obejmuje (123RF)
bETHJutN

Wieczyste użytkowanie 2019. Podstawowe założenia ustawy

Przypomnijmy, że wraz z początkiem roku prawo użytkowania wieczystego wygasło z mocy ustawy, zaś wydawane przez organ zaświadczenie ma potwierdzać ten fakt. W konsekwencji, od 1 stycznia 2019 r. użytkownika wieczystego nie wiąże już umowa, będąca źródłem obowiązku ponoszenia na rzecz właściciela opłaty za użytkowanie wieczyste

Oglądaj: Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?:

bETHJutP

"Głównym założeniem i celem ustawy jest jak najszersze przekształcenie praw na gruntach o funkcji mieszkaniowej, czyli co do zasady tych zabudowanych gdzie stawka procentowa opłaty rocznej była ustalona w wysokości 1 proc. Często w osiedlach, obok budynków mieszkalnych są inne obiekty" – czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Wieczyste użytkowanie 2019. Wysokość opłaty "przekształceniowej"

Od 1 stycznia 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Aby dawni użytkownicy w pełni poczuli się właścicielami, muszą otrzymać od urzędów gminy zaświadczenie o przekształceniu użytkowania. Do ochrony użytkowania wieczystego stosuje się natomiast w drodze analogii odpowiednio przepisy o ochronie własności.

bETHJutV

Zgodnie z ustawą, przez 20 lat co roku (zawsze do końca marca) współużytkownicy wieczyści będą płacili tzw. opłatę przekształceniową. Jej wysokość jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia 2019 r.

Wielu użytkowników wieczystych, zwłaszcza w największych aglomeracjach, traktuje opłatę za użytkowanie wieczyste jak haracz. Oburzenie budził sposób wyceniania gruntów, a w efekcie wysokość podwyżek opłaty, która – jak wspomnieliśmy wcześniej – stanowiła 1 proc. wartości działki, zaś w przypadku garaży czy lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych – 3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETHJuuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
kamienicznik
2 lata temu
Ale w warszfce czacha chciał oszukać mieszkańców?
ala bąk
2 lata temu
A tu się z Józef bąk nie zgadzam. Uważam, że to dobre rozwiązanie. Jestem zadowolona.