Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Wielka Brytania - inflacja najwyższa od 40 lat. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem

Podziel się:

W lipcu 2022 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1 proc. To kolejny miesiąc, gdy jest ona na najwyższym poziomie od 40 lat i pierwszy przypadek od lutego 1982 r., by osiągnęła wartość dwucyfrową. Rosnąca inflacja powoduje, że realne pensje w Wielkiej Brytanii coraz szybciej spadają i to w tempie najszybszym od 2001 r.

Wielka Brytania - inflacja najwyższa od 40 lat. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem
Wysoka inflacja powoduje, że w Wielkiej Brytanii realne wynagrodzenia spadają (Getty Images, PA Wire/PA Images)

Poziom brytyjskiej inflacji w lipcu 2022 r. jest wyższy, niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali, że będzie to 9,8 proc. To i tak byłby znaczący wzrost w stosunku do poziomu w czerwcu, gdy odczyt inflacji wyniósł 9,4 proc.

Rekordowa inflacja za lipiec 2022 (UK) - co najbardziej drożeje?

Według ONS (brytyjski odpowiednik GUS-u), czynnikiem w największym stopniu napędzającym inflację na Wyspach jest żywność, której ceny zwiększyły się w lipcu w porównaniu z lipcem 2021 r. o 12,7 proc. W czerwcu ceny żywności wzrosły rok do roku o 9,8 proc. Szczególnie szybko rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych. W górę idą chleb, mleko, sery czy jajka.


"W szczególności wzrosły ceny żywności, zwłaszcza pieczywa, nabiału, mięsa i warzyw, co znalazło również odzwierciedlenie w wyższych cenach dań na wynos. Wzrost cen innych podstawowych artykułów, takich jak karma dla zwierząt, papier toaletowy, szczoteczki do zębów i dezodoranty, również spowodował wzrost inflacji w lipcu"

-Grant Fitzner - główny ekonomista ONS

Rosnąca inflacja powoduje, że realne pensje w Wielkiej Brytanii coraz szybciej spadają. Dzień wcześniej ONS informował, że w czerwcu 2022 r. realne wynagrodzenia bez premii były o 3 proc. niższe niż przed rokiem, co jest największym spadkiem, od kiedy w 2001 roku urząd zaczął prowadzić porównywalne statystyki. Podobna sytuacja jest w Polsce. W drugim kwartale odnotowaliśmy spadek realnych wynagrodzeń o 1,8 proc., co jest najgorszym wynikiem od 1995 roku.

Zgodnie z prognozami szczyt inflacyjny na Wyspach jest jeszcze przed nami. Bank Anglii, podnosząc na początku sierpnia po raz kolejny stopę procentową, oświadczył, iż spodziewa się, że w czwartym kwartale tego roku inflacja przekroczy 13 proc.

Eksperci: Ceny żywności w Wielkiej Brytanii rosną także z powodu brexitu i inwazji na Rosji na Ukrainę

Wielka Brytania boryka się z podobnymi problemami, co kontynentalna część Europy, ale – jak podkreślają krytycy polityki rządzącej Partii Konserwatywnej – odczuwa negatywne skutki brexitu (wystąpienia tego kraju z Unii Europejskiej), spotęgowane przez problemy, które są skutkiem zawirowania na rynkach po inwazji Rosji na Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie fermy indyków ratują święta w Anglii po brexicie. "Klienci mogą spać spokojnie"

Brytyjczycy – wychodząc z Unii – liczyli, że wpuszczą na swój rynek żywnościowy "świeżą krew". Nowi dostawcy będą konkurencyjni i obniżą ceny dla 67-milionowego rynku. Tymczasem stało się coś niespodziewanego. Kontrahenci, na których liczyli Wyspiarze, nie tylko nie mogą zwiększyć dostaw, ale też sprzedawać taniej. Brytyjski ekspert od bezpieczeństwa żywnościowego mówi wprost, że Wielką Brytanię od katastrofy żywnościowej dzieli tylko krok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP