Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Oto jak biedniejmy. Sytuacja najgorsza od 1995 roku

109
Podziel się:

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156 zł i jest o 11,8 proc. wyższe niż rok temu. To rekordowy wzrost, bo najwyższy od 2000 r. Jednak - jak zauważają ekonomiści z Santander Bank Polska - po uwzględnieniu wzrostu cen po raz pierwszy od 1995 r. nasze płace tak bardzo się skurczyły. Statystyczny Polak po prostu biednieje.

Oto jak biedniejmy. Sytuacja najgorsza od 1995 roku
Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za galopującym wzrostem cen (East News, Bartlomiej Magierowski)

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156,25 zł - podał we wtorek GUS, tym samym odnotowując kolejny wzrost średniej płacy w Polsce.

Realny spadek wynagrodzeń w Polsce - sytuacja najgorsza od 1995 roku

Gdy jednak płace rosną o 11,8 proc. rok do roku, a inflacja wynosi 13,9 proc., realnie odnotowujemy spadek wynagrodzeń. Wyniósł on -1,8 proc., co - jak czytamy w opracowaniu ekonomistów z Santandera - jest najgorszym wynikiem w całej historii porównywania danych, czyli od 1995 r.

"Dane potwierdzają, że wysoka inflacja powoduje erozję siły nabywczej konsumentów, co nie wróży dobrze perspektywom konsumpcji" - komentuje Santander.

Innymi słowy, biedniejemy, a za pensję stać nas na coraz mniej produktów i usług.

PIE: spowolnienie w gospodarce widoczne w wynikach i liczbie zamówień

Realny spadek wynagrodzeń to kolejny przyczynek do tezy, że w naszej gospodarce zaczynają się dziać bardzo złe rzeczy. Najnowszy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, nie daje powodów do optymizmu, jeśli chodzi o najbliższe miesiące w polskiej gospodarce. Sierpniowy MIK po raz pierwszy od lutego 2022 r. spadł poniżej poziomu neutralnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpływ producentów żywności na otoczenie i gospodarkę

Dane zebrane przez PIE - w ocenie dr Anny Szymańskiej - wskazują na spowolnienie w gospodarce, które najbardziej widać w wynikach sprzedaży i liczbie nowych zamówień. Oba te komponenty osiągnęły negatywne odczyty i to zdecydowanie gorsze niż miesiąc temu. Aż 38 proc. firm zadeklarowało spadek wartości sprzedaży, a 31 proc. zauważyła zmniejszenie liczby nowych zamówień.

Pracodawcy są też mniej skłonni do zatrudniania nowych pracowników, a do 12 proc. wzrósł udział deklaracji o planowanych zwolnieniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Lop
6 miesięcy temu
Ale bzdury......zaplacili ci za to z kasy TVN ?
Wojti
rok temu
Biedny to bylem zapo ,teraz jest calkiem,calkiem...
DAR
rok temu
No to dalej bawmy się w pseudo pandemię (zamykanie gospodarki, dodruk pustego pieniądza) i pseudo ekologię (podatki ekologiczne, różnego rodzaju zakazy i zmniejszenie możliwości korzystania z surowców kopalnianych). W moim odczuciu hitem są samochody elektryczne, które są zasilane prądem wytwarzanym z surowców kopalnianych (ropa, gaz), a ich ogromne akumulatory litowe nie są biodregradalne (np. samochód spalinowy podlega w 97 % recyklingowi). I na koniec. Do polityków. Nigdy więcej nie łamcie juz bezprawnie praw człowieka i praw obywatelskich zapisanych w konstytucjach czy np. w Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 1948 roku, której sygnatariuszem są wszystkie państwa członkowskie. "Każdy człowiek ma prawo do wolności" - zdanie z preambuły wyżej wymienionej deklaracji. "Każdy człowiek jest równy wobec prawa pod względem politycznym, społecznym, gospodarczym" - art. 32 obowiązującej Konstrukcji RP z 2 kwietnia 1997 roku. Nigdy już nie dzielcie ludzi. I tu jaskrawy przykład. Obostrzenia, które wprowadził Macron we Francji dla obywateli, którzy nie poddali się eksperymentowi medycznemu były bardzo podobne do Ustaw Norymberskich z 1935 roku, które wprowadził Hitler dla ludności żydowskiej. Za to wszystko trzeba kiedyś będzie odpowiedzieć!
...
rok temu
też mi news .... przecież już od 2015 roku wiadomo, że tak będzie
???
rok temu
jak to ???? macie przecież 500+ ????
...
Następna strona