Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Słaby złoty utrudnia pościg za Zachodem. "Jesteśmy niemal tak samo biedni, jak kilka lat temu"

106
Podziel się:

Polska pod względem poziomu nominalnych płac odstaje od pozostałych krajów UE. Na dogonienie Zachodu nie pozwala nam osłabienie złotego - pisze "Rzeczpospolita". Jak czytamy, w 2022 r. możemy mieć problem z realnym zbliżeniem się do zachodniego standardu życia.

Słaby złoty utrudnia pościg za Zachodem. "Jesteśmy niemal tak samo biedni, jak kilka lat temu"
Słaby złoty osłabia pensje. Zachód nam ucieka (Getty Images, Tatyana)

Jak podaje "Rzeczpospolita", w ubiegłym roku średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło 1,17 tys. euro miesięcznie. Dla porównania to 20 proc. średniego poziomu płac w Luksemburgu, gdzie pensje są najwyższe w całej UE, czy 26,7 proc. płac niemieckich.

Poziom płac w UE. Polska na tle innych państw

"W porównaniu z 2020 czy 2019 r. te relacje nie zmieniły się w dużym stopniu, co niestety oznacza, że nasze płace wyrażone w euro przestały w ostatnich dwóch latach nadrabiać dystans do tych zachodnich" - pisze "Rz".

Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest m.in. słaby złoty. - Wynagrodzenia w Polsce co do zasady rosną szybciej niż w krajach rozwiniętych, ale jeśli przeliczymy je na euro przy słabym kursie, to ta dynamika jest już podobna jak choćby w Niemczech - wskazuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy

Kozłowski dodaje, że różnice w wynagrodzeniach wyrażonych w Euro widać chociażby podczas wakacyjnych podróży. - Podczas pobytu za granicą jesteśmy niemal tak samo biedni, jak kilka lat temu - tłumaczy ekonomista.

Wskaźnik PPS. Tu jest dużo lepiej

Jak jednak zauważa "Rz", pod względem wynagrodzenia liczonego w parytecie siły nabywczej poziom wynagrodzeń w Polsce wyglądają dużo lepiej. W porównaniu ze średnią UE to nieco ponad 68 proc. "Rok wcześniej nasze płace w PPS wynosiły bowiem 67,2 proc. średniej, a w 2013 r. - 56,8 proc." - pisze dziennik. Jak dodaje, za sukces można uznać m.in. przegonienie pod względem płac w PPS Grecji, Portugalii i znaczące zbliżenie się do Hiszpanii.

- Wskaźniki PPS mówią więcej o realnych warunkach życia w danym kraju, pokazują, na ile nas tak naprawdę stać - komentuje dla "Rz" Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Fakt, że udawało się nam osiągnąć w tym zakresie poprawę, może tylko cieszyć. Ale obawiam się, że w tym roku już tak dobrze nie będzie - dodaje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
taka Prawda
2 lata temu
Pracownik OCHRONY 2200 netto standard w całej Polsce .
Adiii
2 lata temu
Mam wrażenie że autor szuka jakby tu dokopać rządzącym. Jeżeli zauważył 1 wskaźnik w sumie najistotniejszy to 1 zdaniem pokazuje fakty a kolejnymi już wróży ze i tak będzie źle. Co my w Polsce mamy za pismaków.
Kamila
2 lata temu
Polacy biednieją dzie ki polityce rządu i pisu. Oni dla siebie zawsze wszystko mają, podwyżki, lekarzy bez kolejek, jazdę po drogach łamiąc przepisy i nie odpowiadająca za to.
MERO
2 lata temu
zauwazyliscie ze wszedzie teraz jest akcja za jak najszybszym wprowadzeniem EURO ? w prasie i w telewizji ... przypadek? zapytajmy litwinów jak ich poziom zycia wzrósł po wprowadzeniu EURO i jaka jest inflacja u nich . Balcerek i MFW naciskali by jak najszybciej sprzedawac i teraz mamy za swoje. O marketach nie wspomne ile wykonczyli sklepow malych...
Grażynka
2 lata temu
A mnie to nic nie obchodzi, ważne aby było 500+ i social, reszta mnie nie obhodzi:)
...
Następna strona