Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 41 lat. "Trzeba będzie podjąć trudne decyzje"

Podziel się:

W październiku 2022 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 11,1 proc. To kolejny miesiąc, gdy jest ona na najwyższym poziomie od 41 lat. Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział w środę konieczność podjęcia "trudnych decyzji", a rynek spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych, które już są na poziomie najwyższym od 2008 r.

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 41 lat. "Trzeba będzie podjąć trudne decyzje"
Wysoka inflacja jest problemem także w Wielkiej Brytanii (Getty Images, PA Wire/PA Images)

Poziom brytyjskiej inflacji w październiku 2022 r. jest wyższy, niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali, że będzie to 10,7 proc. To i tak byłby znaczący wzrost w stosunku do poziomu we wrześniu, gdy odczyt inflacji wyniósł 10,1 proc.

Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 2 proc. w porównaniu z 1,7 proc. prognozy i 0,5 proc. wzrostu m/m we wrześniu.

Sunak: przed nami trudne decyzje, Bank Anglii ostrzega przed straszną recesją

Jak zauważa "Bloomberg", tak wysoki poziom inflacji stwarza dodatkową presję na nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i Bank Anglii. Jego cel inflacyjny jest ponad pięć razy niższy, bo wynosi 2 proc.

Przebywający na spotkaniu G20 na Bali (Indonezja) Sunak powiedział, że w związku z rekordową inflację "trzeba będzie podjąć trudne decyzje". Na pewno spodziewane są dalsze podwyżki stóp procentowych.

Bank Anglii (BoE) na początku listopada podniósł główną stopę procentową z 2,25 proc. do 3 proc., co oznacza, że jest ona na najwyższym poziomie od 2008 r. Jednocześnie ostrzegł, że recesja, w której już jest brytyjska gospodarka, może być najdłuższą, od kiedy prowadzone są statystyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl