Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wielka Brytania. Rosjanie wtrącali się w referendum w 2014 r. Niewykluczone, że i w referendum ws. brexitu

38
Podziel się:

Rosjanie wpływali na kampanię w sprawie odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii. Mimo to Wielka Brytania nie zrobiła nic, by uniemożliwić obcym służbom wtrącanie się do referendum w sprawie brexitu. Brytyjskie służby wywiadowcze milczą w tej sprawie.

Od lat Wielka Brytania jest miejscem, do którego ściągają rosyjscy oligarchowie. To część większego problemu - uważają parlamentarzyści
Od lat Wielka Brytania jest miejscem, do którego ściągają rosyjscy oligarchowie. To część większego problemu - uważają parlamentarzyści (Pixabay)

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy Rosja wtrącała się w referendum w sprawie członkostwa w UE w 2016 r. Nie ma natomiast wątpliwości, że Rosjanie wpłynęli na szkockie referendum niepodległościowe w 2014 r. – to niektóre z wniosków, które wyczytamy w opublikowanym we wtorek raporcie zespołu parlamentarnego, które opisuje Reuters.

Parlamentarzyści domagają się, by agencja wywiadowcza zbadała tę sprawę i upubliczniła swoje ustalenia.

Raport komisji ds. Wywiadu i bezpieczeństwa gotowy był już w połowie 2019 r., ale opublikowany został dopiero we wtorek. Jego autorzy wykazali, że Rosja próbowała wpłynąć już na referendum dotyczące odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii w 2014 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Brexit a polska gospodarka. Nie zrealizował się żaden z najgorszych scenariuszy

Komisja nie była natomiast w stanie ustalić, czy Rosja ingerowała w wyniki referendum dotyczącego brexitu, które przeprowadzono w czerwcu 2016 r. Brytyjska agencja wywiadowcza MI5 została poproszona o konkretne informacje w tej sprawie, ale udostępniła jedynie bardzo wyrywkowe dane. To za mało, zbudować jednoznaczną tezę o wpływie Rosji na referendum.

Pomimo jawnej niechęci agencji wywiadowczej do współpracy, Komitet wyraźnie podkreślił, że agencja wywiadowcza "powinna przedstawić analogiczną ocenę potencjalnej rosyjskiej ingerencji w referendum w UE i opublikować jej jawne podsumowanie".

"Londyńska pralnia rosyjskich pieniędzy"

"Zdumiewające jest", iż nikt nie próbował uchronić referendum ws. brexitu przed rosyjską ingerencją, a brytyjscy urzędnicy powinni byli uznać rosyjskie zagrożenie z 2014 r. – czytamy w raporcie.

Niechętny dalszemu badaniu wątku rosyjskiego jest premier Boris Johnson, który od samego początku jednoznacznie opowiadał się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sam brexit był kilkakrotnie przekładany, ale ostatecznie doszedł do skutku 1 lutego 2020 r.

Smutną konkluzją raportu jest stwierdzenie, że rosyjskie wpływy w Wielkiej Brytanii są "nową normalnością", czemu od lat sprzyja obecność rosyjskich oligarchów. Autorzy raportu zauważyli, że Wielka Brytania zaoferowała miliarderom rosyjskim idealne mechanizmy, dzięki którym ich pieniądze były legalizowane w czymś, co popularnie nazywa się "londyńską pralnią".

- Wielka Brytania z zadowoleniem przyjmowała te pieniądze be zadawania zbędnych pytań – napisali parlamentarzyści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
as123
2 lata temu
Wyniki pracy komisji sa takie ze nie znalazal dowodow "Komisja nie była natomiast w stanie ustalić, czy Rosja ingerowała w wyniki referendum dotyczącego brexitu, które przeprowadzono w czerwcu 2016 r.". Wiec moze trzeba powolac inna komisje?
Dobry wujek z...
4 lata temu
Czy jest ktoś na świecie kto uważa, że Rosja przyzna się do wtrącania się do referendum w Wielkiej Brytanii?
Bumaga
4 lata temu
Brytyjskie gazety pisały jakiś rok temu że Rosjanie dali Borysowi ponad 4 miliony funtów. Wiec rząd brytyjski dobrze wie o rosyjskich pieniądzach i wpływach. Pytanie czy to są rosyjskie czy pieniądze bogatych żydów rosyjskich transferowane do Anglii? Anglią rządzą bogaci żydzi. Wielu rządzących żydów w Rosji ma izraelskie obywatelstwo. W Polsce też jest grupa ludzi z rządów i władzy co mają izraelskie obywatelstwo. Miejscowo udają dobrych obywateli. A strzygą ile się da i kogo się da dla siebie i swoich. Dla nich najważniejszy z paszportów to miliard. A najważniejszy z biletów to milion. A najważniejsze religijne nabożeństwo to miliard zarobić na spekulacji i naciąganiu. Gdbyby ktoś chciał ich aresztować to Izrael da im schonienie na zawsze.
well informed
4 lata temu
Przecież każdy średnio ogarnięty wie, że City of London to największa w UK pralnia brudnych pieniędzy. Następne są na Jersey, Isle od Man i na Kajmanach ... .
george
4 lata temu
W UK za pieniądze wszystko - nawet Lucyfera by osiedlili w City i dali mu brytyjski paszport - tak bardzo tam kochają "mamonę",
...
Następna strona