Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy o krok od rekordu. 200 mln zł coraz bliżej

15
Podziel się:

Ponad 1,1 miliarda złotych uzbierała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od początku swojego istnienia. Dziś jest już pewne, że do tej kwoty dołączy kolejne 115 mln zł. Tyle udało się WOŚP uzbierać tylko w trakcie finałowego dnia 28. finału. A to jeszcze nie wszystkie pieniądze, które trafią do Orkiestry.

175 mln zł - to wynik z 2019 roku. W 2020 roku WOŚP jest bliska, by przekroczyć uzbierane 200 mln zł
175 mln zł - to wynik z 2019 roku. W 2020 roku WOŚP jest bliska, by przekroczyć uzbierane 200 mln zł (PAP, PAP/Marcin Obara)

Tegoroczny finał WOŚP skończył się z zadeklarowaną kwotą 115 mln 362 tys. 894 zł. Rok temu o tej samej porze wynosiła ona 92 mln 143 tys. 798 zł. A to oznacza wzrost o blisko 25 proc. rok do roku.

W zeszłym roku Orkiestra zebrała w sumie - z finału, aukcji, licytacji i pieniędzy pozyskanych ze wszelkich dostępnych źródeł - rekordowe wówczas 175 mln 938 tys. zł.

Wiele wskazuje na to, że ubiegłoroczny rekord utrzyma się tylko do marca, kiedy to Orkiestra podsumuje całą akcję grosz do grosza. Jeżeli bowiem ogólny wynik finału WOŚP również będzie o 25 proc. wyższy od poprzedniego, to ostatecznie na kontach Orkiestry pojawi się… aż 218 mln zł. Byłby to zarówno rekordowy wzrost, jak i rekordowy wynik.

Zobacz także: Zobacz także: Finał WOŚP 2020. Prof. Tomasz Grodzki: WOŚP zasługuje na Nagrodę Nobla

Od 1993 roku do dziś Polacy przekazali na konta Orkiestry równowartość rocznych wypłat z programu "Rodzina 500+" dla 189 tys. osób. Średnio każdy Polak - i dziecko, i dorosły, i senior - wpłacił blisko po 30 zł. W sumie hojność na WOŚP warta była do 2019 roku ponad 1,1 miliarda zł.

W poprzednich latach wyniki WOŚP rosły o kilka procent rok do roku. Od 2010 do 2015 średnio o 4 proc. Zbiórki przynosiły o kilka milionów złotych więcej. W ostatnich latach rekordy zaczęły być coraz bardziej okazałe. Średnio w ciągu ostatnich pięciu edycji zebrane kwoty rosły o 28 proc. rok do roku.

gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Rooney
4 lata temu
Ktoś się pyta ile pójdzie na sprzęt dla mnie to chore pytanie . Nawet jeżeli z tej kwoty na sprzęt przeznaczono by 50% to i tak jest sukces . Porównajmy to może do ,,Ojca R.'' ile on przeznaczył na pomoc innym a ile zbieraz od naiwnych ludzi? Wtedy niech ktoś mi powie że coś mu się nie podoba.
Kolo
4 lata temu
Fajnie ze zbieraja ale ciekawi mnie ile tak faktycznie idzie na dzieciaki chorych ale też wrzucam do puszki zeby nie było ze sie trzepiam
xxx
4 lata temu
orkiestra gra a dyrygent bawi się w politykę więc ja dalej gram ale owsiakowi - dziękuje - przeszedłeś na ciemną stronę
Piterix
4 lata temu
Ta KUBA tylko że z tych rządowych 107 mld nie widać efektu a sprzęt z WOSP widać na każdym kroku.
jotbart
4 lata temu
No to teraz Jurek będzie jeździł furą nie za marne 250 tyś, a za milion. Należy mu się przecież też coś z życia.