Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Wielka płyta drożeje najszybciej. Dobre wiadomości dla właścicieli mieszkań rodem z PRL

286
Podziel się:

Powoli na rynkach mieszkaniowych w całej Polsce nowoczesne konstrukcje wypierają osiedlowe budynki z lat 70. i 80. ubiegłego już wieku. Mieszkania z wielkiej płyty wciąż jednak są atrakcyjne dla kupujących. Nowe badania pokazują też, że bezpiecznie postoją nawet 120 lat, a nie 50 - jak kiedyś zakładano.

Wielka płyta drożeje najszybciej. Dobre wiadomości dla właścicieli mieszkań rodem z PRL
Bloki, wielka płyta, osiedle (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 Wikimedia)

W najnowszym raporcie dotyczącym nieruchomości analitycy PKO BP przyglądają się wszystkim obliczom rynku wtórnego. Jak się okazuje, wśród mieszkań z drugiej ręki ciągle istotną rolę odgrywają te z wielkiej płyty.

W większości największych miast transakcje mieszkaniami z wielkiej płyty wciąż stanowią dominującą część wszystkich dotyczących mieszkań używanych. Najsłabszą pozycję ma na coraz bardziej nowoczesnym - jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe - rynku w Warszawie i Krakowie.

Zobacz także: Przez rosnące ceny mieszkań Polacy nie załapią się na programy rządowe? "Wyciągamy wnioski"

W tych dwóch polskich miastach najwięcej transakcji dotyczy mieszkań oddanych do użytku po 1989. To prowadzi nas do kolejnych wniosków z raportu. Im nowsze budownictwo, tym wyższa cena - to wydaje się oczywiste.

Jednak nieco zaskakujący może być kolejny wniosek wynikający z analizy cen. Otóż najwyższe tempo wzrostu cen w ostatnich pięciu latach dotyczyło właśnie mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.

Dotyczy to Warszawy, Gdańska, Gdyni, Krakowa i Poznania. Dla odmiany, np. we Wrocławiu najbardziej szybowały ceny lokali w kamienicach. Nie wiadomo jednak, jak długo ten trend wzrostowy się utrzyma.

Dużo zależy tu od postrzegania atrakcyjności tych mieszkań. Wśród wad analitycy wymieniają relatywnie niski komfort mieszkania. Mieszkania są niskie, ściany i podłogi nierówne. Cechuje je słaba izolacja akustyczna, a trudność z uszczelnieniem połączeń płyt wyraźnie obniża termoizolacyjność budynku.

Niech jednak minusy nie przesłaniają nam plusów. Do nich na pewno należą dobry dostęp do szkół, przychodni i sklepów. Podobać się mogą również: duże odległości pomiędzy budynkami i tereny zielone.

Naukowcy, o czym przypomina raport, obalili też mit dotyczący tych budynków. Wprawdzie były planowane na 50-70 lat użytkowania, to teraz czas ten skorygowano.

Najnowsze badania wykazują już co najmniej 100-120 lat pełnego bezpieczeństwa zamieszkania. To zmienia perspektywę inwestycyjną. Ponadto analizy Instytutu Techniki Budowlanej dotyczące liczby usterek w budownictwie wielkopłytowym wskazują, że jest ona taka sama, jak w innych typach konstrukcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(286)
żaba
3 lata temu
mieszkam na "willowym" osiedlu w Warszawie jak ktoś kaszlnie, kichnie to budzi pół bloku tak cienkie są podłogi/sufity/ściany. Z czego to budują nie wiem, ale zapewniali o jakości materiałów, bo przecież to najlepsze osiedle. Pół życia spędziłem w bloku z wielkiej płyty na Targówku tam było cicho tu jest głośno szczególnie późnym popołudniem i wieczorem wszystko słychać.
zniesmaczony
3 lata temu
Ble ble coraz beznadziejnie tzw dziennikarze po wykształceniu za kasę
RealLife
3 lata temu
To może by tak ożywić fabryki domów i znów składać takie domki z kart?
Alek
3 lata temu
Ostatnio były straszne ulewy, spadło u nas w mieście 100l wody na metr kwadratowy - nowe osiedla pozalewane, samochody potopione w garażowcach, wszystko pływało. Starsze bloki - nietknięte. Wnioski wyciągnijcie sami.
Pis plus
3 lata temu
Jak słyszę że ludzie po wsiach stawiają ładne domy po 300tys. to mi sie śmiać chce z mieszkań po 500tys. I do tego te dyskusje czy zdrożeje czy stanieje, Zdrożeje na tyle na ile jesteście głupcami, jak pomyslicie to może i stanieje. Koszt budowy blokowiska bez gleby to ok 2500 z metra, reszta to iluzja
...
Następna strona