Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wielka płyta na kroplówce. Rząd sypnie pieniędzmi na poprawę bezpieczeństwa

11
Podziel się:

Nawet pół miliarda złotych przeznaczone zostanie w przyszłym roku na remonty bloków z wielkiej płyty.

Nowa szansa dla wielkiej płyty?
Nowa szansa dla wielkiej płyty? (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Dodatkowe pieniądze mają zostać uruchomione w przyszłym roku - wynika z projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który przyjął właśnie Komitet Stały Rady Ministrów.

Nawet 50 proc. kosztów wymiany metalowych kotew, które trzymają płyty zewnętrznej części bloków porykuje państwo – podaje "Rzeczpospolita". Chodzi o poprawę bezpieczeństwa starych budynków, których elewację obciąża dodatkowe ocieplenie.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowa szansa dla wielkiej płyty?

Dodatkowo gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe wysokości 50 proc. kosztów remontu. W przydatku zabytkowych budynków może ona wynieść nawet 60 proc.

Dofinansowanie dostaną również ci inwestorzy, którzy przy termomodernizacji dodatkowo zainstalują odnawialne źródła energii – wskazuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(11)
jeżyk
2 lata temu
Dlaczego państwo wciąż dokłada do budownictwa spółdzielczego ? Jak nie do wymiany grzejników to do przeróbki instalacji gazowej i do tzw docieplenie w latach 80, to znowu do wymiany wind i teraz znowu do jakiś tam termoizolacji. A dlaczego nikt mi nie dokłada do poniemieckigo domku jednorodzinnego.
Wlkp
3 lata temu
Może dzięki temu 2/3 mieszkańców Poznania, mieszkających w zapyziałych wstrętnych wielkich blokowiskach nie straci dachu na głową. Z drugiej strony szkoda, bo gdyby się te paskudztwa rozpadły, to Poznań byłby nie najgorszym miasteczkiem jak przed czasami komuny. A tak w najładniejszych kamienicach w centrum, obecnie walących się mieszkają żule. Z zaniedbanych bram wali uryną, a siatki mają ochronić przechodniów przed tym aby balkon się na głowę im nie urwał. Niestety tego syfu nikt nie chce uprzątnąć i uratować, za to na parszywe osiedla znalazły się pieniądze.
MARCUS
3 lata temu
Niemcy w latach 90-tych wyburzali wielką płytę a u nas jest rehabilitacja wielkiej płyty. Pytanie - dlaczego ja mam się dokładać skoro NAM sie nikt nie dokłada? Niech się rząd dołoży dla WSZYSTKICH a nie tylko wielkiej płycie.
Oborowy
3 lata temu
te kotwy byly projektowane do podnoszenia plyt przez dzwig w czasie montazu bloku mialy co najmniej 18 mm srednicy jak nie bylo 18 to nawet 24 instaalowano tak ze spoko 50 lat bez problemu wytzrymaja
sputnick
3 lata temu
Kotew się nie wymienia tylko wstawia w miejsce gdzie ich nie było. Wcześniej były druty zbrojeniowe i pozostają. Nieznany jest natomiast ich stan.