Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

NIK skontrolował spółdzielnie mieszkaniowe. Efekty termomodernizacji mniejsze niż oczekiwano

10
Podziel się:

Jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli (NIK), w skontrolowanych spółdzielniach nastąpiło ograniczenie zużycia energii cieplnej i obniżenie kosztów ogrzewania budynków mieszkalnych. Jednak oszczędności były niższe, niż przewidywano. Wpływ na to miały m.in. podwyżki cen energii oraz nierzetelnie sporządzone audyty.

NIK skontrolował spółdzielnie mieszkaniowe
NIK skontrolował spółdzielnie mieszkaniowe (Fotolia)

NIK kontrolą objęła 354 wielorodzinnych budynków mieszkalnych będących w zasobach 19 spółdzielni mieszkaniowych na terenie kraju. Oceniona została zgodność rzeczowego wykonania zadania z przyjętymi założeniami, ograniczenie zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie opłat z tytułu jej zakupu.

Kontrola NIK wykazała, że skutkiem przeprowadzonej termomodernizacji było obniżenie zużycia energii, jednak w wymiarze o 42 proc. niższym od zaplanowanego w audytach energetycznych, które często zawyżały zakładane efekty.

Jak wykazała analiza ekspercka, 20 proc. tych audytów, załączonych do wniosków o udzielenie pożyczki z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miało błędy, które dyskwalifikowały ich wykorzystanie do planowanych zakresów działań termomodernizacyjnych.

Zobacz także: Zobacz: Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

Jak wynika z danych udostępnianych przez spółdzielnie, w wyniku termomodernizacji 354 budynków roczne zużycie energii cieplnej zmalało o 22 proc., natomiast koszty zakupu tej energii ograniczono tylko o 12 proc.. W badanych spółdzielniach uzyskano oszczędności w wysokości niespełna 30 proc. wartości planowanych.

Przyczyny takiego stanu nie były jedynie po stronie kontrolowanych jednostek. Poza wspomnianymi już błędami w audytach energetycznych znaczenie miały podwyżki cen energii, głównie z powodu wzrostu cen paliw. Skutkiem tego została utracona prawie połowa możliwego do osiągnięcia efektu ekonomicznego termomodernizacji.

Jak zaznaczono w komunikacie NIK, instytucje dofinansowujące zadania z zakresu termomodernizacji prawidłowo realizowały obowiązki w tym zakresie. Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczył na prace termomodernizacyjne w skontrolowanych spółdzielniach 14.465,3 tys. zł.

NIK rekomenduje podmiotom wypłacającym środki, jako dobrą praktykę, przeprowadzenie wśród użytkowników, kampanii informacyjnej w celu zmiany nawyków użytkowników ogrzewanych lokali.

Do "złych nawyków" zalicza się m.in. obniżanie temperatury wewnątrz pomieszczeń poprzez otwieranie okien lub ich wietrzenie przy włączonych grzejnikach centralnego ogrzewania, czy też niedomykanie drzwi zewnętrznych i okien w częściach wspólnych nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
ererer
4 lata temu
to tak samo jak w naszej wspólnocie na kołobrzeskiej audty pokazywała koszmarnie wysokie oszcze3dosci ale ilośc ciepła z rozliczen rocznych w zasadzie jest znikoma około 20 % , inwestycja zwróci się za 50 lat jak nam nie zabiorą dodtacji
ciepłownik w ...
4 lata temu
No i mleko się rozlało! Tzw. "termomodernizacja" budynków wielorodzinnych, "zarządzanych" przez spółdzielnie mieszkaniowe to tylko drenaż kieszeni użytkowników. Ustawa dotycząca tzw. "dofinansowania" termomodernizacji to biznes dla banków komercyjnych, w "objęcia" których wpychani są użytkownicy, zadłużani na kilkanaście lat w tychże bankach. Pomijam przewały (zwane potocznie KORUPCJĄ) podczas organizowania przez spółdzielnie przetargów na wyk. termomodernizacji. Efekt jest następujący: nawet przy rocznym zużycie energii cieplnej zmniejszonym o 22%, nastąpiło obniżenie zużycia energii, jednak w wymiarze o 42 proc. niższym od zaplanowanego w audytach energetycznych, które często zawyżały zakładane efekty. No i dochodzimy do sedna sprawy; co zrobi dostawca energii cieplnej (np. Tauron Ciepło), któremu wskutek termomodernizacji budynków spadną przychody z jej sprzedaży??? Nie trzeba być geniuszem, żeby podać jedyną logiczną odpowiedź; albo nastąpią zwolnienia grupowe (jeden z wariantów), albo dostawca podniesie cenę jednostkową GJ oraz koszty własne. I teraz zagadka: kto jest ostatnim ogniwem w "łańcuchu pokarmowym" zjadaczy energii, którego uderzą po kieszeni??? A swoja drogą: dlaczego państwo polskie, które budowało osiedla z wielkiej płyty nie powinno ponosić odpowiedzialności za dostosowanie do wytycznych UE wszystkich energochłonnych budynków. Czy ktoś pamięta, że w latach 90-tych ub. wieku państwo polskie otworzyło fundusz pn. "usuwania wad technologicznych w budownictwie", z którego wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe miały refundowanie nakłady (w 100%) na wymianę grzejników panelowych (płytowych) na żeliwne. Dlaczego? Ponieważ to państwo polskie dopuściło (już na etapie projektowania) do wykonawstwa inst. c.o z wadliwych grzejników, które nie wytrzymywały wysokich ciśnień wody grzejnej i masowo pękały powodując duże szkody w lokalach. Osobną sprawą była także nagminna korozja blach, z których tłoczono płyty grzejnikowe. Podobne "osiągnięcia" technologiczne notowano w przemyśle motoryzacyjnym (słynna, zaprogramowana korozja elementów karoserii w samochodach). Dzisiaj państwo polskie nie poczuwa się do odpowiedzialności w podobnej sprawie, bo przecież "łaskawe " dofinansowanie termomodernizacji przez banki komercyjne to zwykła "ściema" dla maluczkich. I to by było na tyle.
NikFikBzik
4 lata temu
Naprawdę ,ręce opadają jak czytam że NIK to ,NIJ tamto ,i co z tego wynika ,czy ktoś odpowiedzialny za ten szajsem ,odpowiedział karnie przed sądem w Polsce ?; Poszedł do więzienia ,zapłacił za to finansowo ,powinno się takim skonfiskować wszysciutko ,bez żadnego ale !! Cała rodzinka by musiała odpowiadać za takiego bandyte- złodzieja ,finansowo ,a rak to oni siedzą ,ciągną flache ,trzymają w swoich najbliższych śmierdzących ,tłustych łapkach ,ogorasy kiszone w słowach z Lidla insue wyśmiewają z Polaków ,ciężko i uczciwie pracujących.
Cbvbk
4 lata temu
Lepsze wałki są ze środkami dotacji unijnych. Tu nikt nie sprawdza i nikt nie rozlicza. Głupia UE daje tylko pieniądze, które są wydawane na buble jeszcze większe niż te ocieplenia.
Zenek
4 lata temu
Plock Spoldzielnia Mieszkaniowa " Chemik " tam powinno sie sprawdzic jak to wyglada .