Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkanoc 2019. Wielki Piątek wolny od pracy? Projekt ustawy utknął w Sejmie

Posłowie PSL-Unii Europejskich Demokratów chcą, by Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy. W tej sprawie złożyli już ustawę w Sejmie. Problem w tym, że projektem ludowców parlament nie może się zająć… od grudnia zeszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W 15-tu krajach Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (Fot: Grzegorz Bukala)

Austria, Wielka Brytania, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Malta, Niemcy Portugalia, Szwecja i Słowacja - tym krajom możemy pozazdrościć. Ich mieszkańcy mają Wielki Piątek ustanowiony dniem wolnym od pracy.

Co innego w Polsce. Dlatego posłowie PSL-Unii Europejskich Demokratów przygotowali projekt, w którym apelują, aby w u nas było tak samo.

"Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Obejrzyj: #KresyŚwiata: Muzułmanie razem z chrześcijanami świętują tu Wielkanoc. Pokazują, że można

Posłowie PSL-UED zaproponowali, by dzień wolny od pracy wprowadzić także w Wigilię Bożego Narodzenia.

Autorzy projektu chcieli, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Tymczasem dokument leży od grudnia w Sejmowej zamrażarce. Został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Polacy zapewne z zadowoleniem przyjęliby dodatkowy dzień wolny w kalendarzu. Z badania CBOS wynika, że 56 procent Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii.

Ciekawostką jest to, że w Wielki Piątek nie ma sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dziś dni ustawowo wolne od pracy to: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - święto państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała.

Ponadto 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

wenikto chce może wziąć urlop . Wiara jest sprawą prywatną każdego. nie róbcie z Polski talibanu. Chore pomysły

19-04-2019

PiotrA niby po co????na mszę kto chce to zdąży.Już lepiej zrobić wolną Wigilię,aby przygotować kolację trzeba wiele czasu.

19-04-2019

JanSA ty gdzie byłeś jak rządziła koalicja PO-PSL? Teraz ci się przypomniało?

Rozwiń komentarze (171)