Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty. Rząd będzie rozdawał pieniądze, a deficyt zmaleje

26
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła w środę dokument, w którym zawarta jest prognoza sytuacji gospodarczą Polski w najbliższych czterech latach. Jak czytamy, w tym czasie możemy liczyć na redukcję deficytu i obniżenie długu publicznego, mimo że PiS startuje z kosztownymi programami społecznymi.

Wieloletni Plan Finansowy został przedłożony przez Ministerstwo Finansów, na czele którego stoi Teresa Czerwińska
Wieloletni Plan Finansowy został przedłożony przez Ministerstwo Finansów, na czele którego stoi Teresa Czerwińska (East News, Mateusz Grochocki/East News)

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 przedstawia średniookresową prognozę sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2022 roku.

Będzie on podstawą przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2020 r. Jego głównym elementem jest "Program konwergencji. Aktualizacja 2019", który do końca kwietnia zostanie przedłożony Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin - podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Co możemy wyczytać z dokumentu? Po pierwsze, że czeka nas lekkie wyhamowanie tempa rozwoju gospodarczego. W 2018 roku PKB urósł aż o 5,1 proc. (największy wrost od 2007 roku), w tym roku ma to być 4 proc. Z kolei w 2020 roku gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,7 proc., w 2021 roku - 3,4 proc., a w 2022 roku - 3,3 proc.

Zobacz także: Obejrzyj też: Piątka Kaczyńskiego. Orłowski: "Nie da się udawać, że wszystko jest w porządku"

Do 2022 r. oczekiwane jest także dalsze systematyczne zmniejszanie stopy bezrobocia. W 2019 r. stopa bezrobocia spadnie do 3,6 proc., a w 2020 r. ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa uwzględnia też nowe obietnice z "piątki Kaczyńskiego": 500 plus na każde dziecko i 13. emeryturę. Dokument rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat "trzynastki". Będzie to jednorazowe świadczenie tylko w tym roku.

Rząd optymistycznie spogląda też na kwestię deficytu. Deficyt strukturalny, tj. uwzględniający cykl koniunkturalny, wyniesie w 2020 roku 1,6 proc. PKB. W kolejnych latach ma być jeszcze niższy i wylądować w okolicach 1 procenta.

"Dług publiczny też będzie ulegał stopniowemu obniżaniu. Przewidywane obniżenie relacji państwowego długu publicznego 'netto' do PKB poniżej 43 proc. w 2020 r. – zgodnie z ustawą z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – pociągnie za sobą automatyczne obniżenie stawek podatku VAT od 2022 r. (z 23 proc. na 22 proc. i z 8 proc. na 7 proc.)" - czytamy w komunikacie CIR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Pol
5 lata temu
Etam po czym oni to napisali taa zalozenia wzrost o ile bedzie a jak nie bedzie to nie bedzie taka pisanina papier wszystko przyjmie
vito
5 lata temu
Porządni ludzie będą skubani z ostatniego grosza a patologia będzie się bawić.
Trzeźwy nawet...
5 lata temu
A Szydom oddamy 300 miliardów dolarów w lasach ziemii i zasobach naturalnych. Głosujcie na pis to będziecie we własnym kraju obywatelami drugiej kategorii zasuwających na szyda
no i kto cier...
5 lata temu
za to ze nie potraficie rządzić naszym majątkiem i kasą ....staliście się marnotrawcami
Czary mary
5 lata temu
No to muszą mieć kogoś kto zamienia wodę w wino.
...
Następna strona