Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Wieża widokowa na Śnieżniku. Pierwsze spotkanie ekipy

6
Podziel się:

Polsko-czeska ekipa po raz pierwszy spotkała się w sprawie budowy wieży szczycie Śnieżnik w Sudetach. Posiedzenie miało charakter niejawny. Wstrzymania inwestycji domagają się czescy ekolodzy.

Wieża widokowa na Śnieżniku. Pierwsze spotkanie ekipy
Wieża na Śnieżniku. Spotkała się polsko-czeska komisja. (Urząd Miejski w Stroniu Śląskim, Projekt pracowni Januszówka, Urząd Miejski w Stroniu Śląskim, Projekt pracowni Januszówka)

W skład zespołów wchodzą przedstawiciele resortów zajmujących się współpracą transgraniczną Polski z Czechami oraz samorządowcy z obu stron.

Komisja powstała po skargach Czechów do Komisji Europejskiej, w której zwracano uwagę na rzekome naruszanie przez Polaków warunków realizacji budowy. Kilka organizacji ekologicznych wskazywało m.in. na używanie ciężkiego sprzętu transportowego na prowizorycznej drodze prowadzącej na szczyt góry.

Polsko-czeski projekt powstaje w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG VA i częściowo jest finansowany ze środków unijnych. Przed siedzibą Centrum Rozwoju Regionalnego w Ołomuńcu przedstawiciele kilku organizacji ekologicznych oprotestowali ten fakt.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

- To w zasadzie perwersja, że fundusze publiczne wydawane są na szkody wyrządzane europejskiej przyrodzie – powiedział przedstawiciel Wspólnoty Przyjaciół Jesioników Ondrzej Baczik.

Projekt "Ziemia kłodzka - ziemia orlicka - Śnieżnik" przewiduje budowę wieży, ośrodki informacji turystycznej, trasy rowerowe, parkingi i schronisko. Budowany obecnie obiekt powstaje w miejscu, w którym pod koniec XIX w. zbudowano kamienną wieżę imienia cesarza Wilhelma I. Została wysadzona w powietrze przez polskie władze w 1973 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Earth protec...
2 lata temu
A Konwencja o ochronie krajobrazu??? Dlaczego nie działa??? Kto na na to pozwala? Te widoki to dobro wspólne a ktoś chce robi kasę. T ogrywanie społeczeństwa.
asdasd
2 lata temu
Czesi zabetenowali swoje gory, zamieniajac szalki gorskie w drogi asfaltowe
Ekologia w Eu...
2 lata temu
Buachacha.....Z Danii promem do Francji wiozłem podkłady betonowe kolejowe...We Francji piasku,cementu,żwiru brak? Ile to dwutlenku do atmosfery pooszło...
Expoze
2 lata temu
Chodzi tylko o Biznes Czesi nie chcą dopuścić, aby wieża powstała po stronie Polskiej, bo to odgoni turystów z Czech do Polski i tyle.
Wiem , ale ni...
2 lata temu
Zastanawialiście się dlaczego CZECH REPUBLIK pisze się przez polskie CZ ?