Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Wirtualne kasy fiskalne. Od czerwca można ich używać

7
Podziel się:

1 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów, które legalizuje używanie oprogramowania na urządzenia mobilne zamiast tradycyjnej kasy fiskalnej. Jednocześnie obowiązek stosowania kas online, ze względu na pandemię, został przesunięty na przyszły rok.

Oprogramowanie zamiast kasy fiskalnej jest już legalne.
Oprogramowanie zamiast kasy fiskalnej jest już legalne. (FORUM)

Stosowanie kas wirtualnych nie będzie obowiązkowe. Ma być alternatywą dla kas rejestrujących.

Początkowo kasy wirtualne miały być przeznaczone wyłącznie dla branży transportowej. Chodzi głównie o firmy przewozowe działające na podobnych zasadach, jak Uber, gdzie obliczenie kosztów podróży i płatność odbywa się przez aplikację.

Katalog przedsiębiorców, którzy mogą z nich korzystać, rozszerzono jednak m.in. o gastronomię i hotelarstwo, czyli branże, które od lipca miały przejść na kasy rejestrujące online.

Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

"Nowe rozwiązanie pozwoli na stosowanie do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych kas mających postać oprogramowania, co ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy poprzez łatwą dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących. Kasy te mają stanowić alternatywę dla użytkowanych dotychczas przez podatników kas rejestrujących" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Wprowadzenie kas w formie oprogramowania budzi jednak pewne wątpliwości. Zdaniem producentów kas, urządzenia mobilne nie są na tyle bezpieczne, by mogły przejąć rolę kas fiskalnych a ich powszechne wprowadzenie może się wiązać z rozszczelnieniem podatkowym

- Początkowo kasy wirtualne miały być przeznaczone wyłącznie dla usług transportowych, jednak w drugim projekcie rozporządzenia zdecydowano, że trafią one również do branż wrażliwych podatkowo, takich jak HoReCa czy branża węglowa. Czy stać nas na tak poważne rozszczelnienie systemu podatkowego? Uważam, że wirtualne kasy fiskalne wprowadzane w ten sposób, stanowią realne zagrożenie dla budżetu państwa - powiedział prezes KIGEiT Stefan Kamiński podczas wideokonferencji.

Jak przekonuje resort finansów, wirtualne kasy są bezpieczne. Jak mówił niedawno w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministerstwa Finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, nie ma niebezpieczeństwa dla budżetu w związku z wirtualnymi kasami fiskalnymi; na ewentualne nieprawidłowości administracja skarbowa będzie mogła reagować praktycznie w czasie rzeczywistym.

- Rozporządzenie techniczne, które uzyskało zgodę Komisji Europejskiej, zawiera szereg mechanizmów, które gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa - zapewnił Koch.

Wraz z możliwością stosowania kas wirtualnych Ministerstwo Finansów przesuwa jeden ważny termin. Od 1 lipca firmy z branży gastronomicznej i kosmetycznej miały przejść na kasy fiskalne, które rejestrują transakcje online w czasie rzeczywistym.

W związku z pandemią koronawirusa termin jednak odroczono.

W przypadku lokali gastronomicznych obowiązek instalacji nowych kas zostaje przesunięty z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne czy punkty medyczne obowiązek wyposażenia się w nową kasę będą miały przesunięty z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
TwójGreg
3 lata temu
"W związku z pandemią koronawirusa termin jednak odroczono." Można prosić autora o namiary na rozporządzenie, którym ten termin jakoby już odroczono?
STAszek
3 lata temu
A niech to LUj SCZeli
ollo
3 lata temu
NAKAZAC wszystkim sklepom wprowadzenia terminali platniczych !!!!!!!!!!!!!!!
Czyli jak zwy...
3 lata temu
kupili i sa teraz "pod specjalnym nadzorem" i mogą sie spodziewać kontroli.
Kasiarz
3 lata temu
"Od 1 lipca firmy z branży gastronomicznej i kosmetycznej miały przejść na kasy fiskalne, które rejestrują transakcje online w czasie rzeczywistym." W POLSCE NIE MA KAS KTÓRE REJESTRUJĄ TRANSAKCJE ONLINE W CZASIE RZECZYWISTYM. WYSYŁAJĄ INFORMACJE CO DWIE GODZINY. TO NIE JEST ON-LINE