Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Ceny mieszkań kontra stawki najmu. Polska na tle UE

38
Podziel się

W Polsce ceny mieszkań i ceny najmu w ciągu ostatniej dekady wzrosły mniej więcej o tyle samo, wynika z danych Eurostatu. To dość nietypowa sytuacja na tle UE - w większości krajów mieszkania drożeją szybciej niż najem.

Ceny mieszkań kontra stawki najmu. Polska na tle UE
Ceny mieszkań i ceny najmu w Polsce w ciągu ostatniej dekady poszły w górę mniej więcej o tyle samo. (Adobe Stock)
bDSchRaZ

Porównując czwarty kwartał 2020 roku z 2010 rokiem, ceny mieszkań wzrosły bardziej niż czynsze w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej. 

Z kolei tylko w pięciu krajach było na odwrót i stawki najmu wzrosły zdecydowanie bardziej niż ceny mieszkań. Stało się tak w Estonii, Litwie, Irlandii, Finlandii i Rumunii. 

bDSchRbb

W Polsce sytuacja jest dość nietypowa – ceny mieszkań i ceny najmu w ciągu ostatniej dekady wzrosły mniej więcej o tyle samo – średnio o 30 proc. 

Zobacz także: To już ostatni lockdown? Prezes PFR mówi o końcu obostrzeń

Porównując Polskę z innymi europejskimi krajami, wzrost cen mieszkań w ciągu ostatniej dekady nie był szczególnie duży. Na przykład w Estonii mieszkania zdrożały w tym czasie średnio o ponad 100 proc., na Węgrzech i na Łotwie o ok. 90 proc. Są też takie kraje, w których potaniały – np. Włochy i Grecja. 

bDSchRbh

Jeśli zaś przyjrzymy się stawkom najmu, to ich wzrost jest szczególnie imponujący w Estonii, gdzie w ciągu pięciu lat wyniósł aż 140 proc. To absoluty rekord w Europie. Z kolei średnie ceny najmu na Litwie poszły w górę o 110 proc., a w Irlandii o 60 proc.

Ceny mieszkań (kolor różowy) vs ceny najmu (kolor niebieski). Zmiana w latach 2010-2020:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSchRbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
szy-ja
3 dni temu
A dyrektor lasów państwowych kupił dom za 9,5 tyś. złotych. Można ?
Drań
3 dni temu
Mieszkania i najem są za drogie jak na Polskie warunki płacowe. A napędza je tylko wykup przez tani kredyt i fundusze.
Nomen
3 dni temu
Sztuczne windowanie cen ofertowych, które coraz bardziej odbiegają od transakcyjnych to tak jak próba wymuszenia i wmówienia, że mieszkania muszą być coraz droższe a to nie prawda tylko sponsoring artykułów internetowych by naciąć kupujących na wyższe ceny.
bDSchRbD
Marian
3 dni temu
W Polsce nie ma rynku mieszkań, bo nie ma deweloperów. Mafia podwyższa ceny sprzedawanych mieszkań, bo brakuje chętnych do wynajmowania.
Qduacz
3 dni temu
Artykul sponsorowany, w szczecinie ceny mieszkan sa wieksze niż w Berlinie. A sam wzrost jest o 100%
...
Następna strona