Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Włosi zdecydowali o kwocie zasiłku dla Ukraińców

Podziel się:

Włosi zdecydowali o kwocie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Osoby, które znajdą samodzielnie mieszkanie, będą mogli otrzymać od państwa włoskiego wsparcie w wysokości 300 euro miesięcznie i 150 euro na dziecko. Jak na razie Włosi przyjęli około 75 tys. osób uciekających przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Włosi zdecydowali o kwocie zasiłku dla Ukraińców
Do Włoch przybyło jak dotąd ponad 75 tys. uchodźców z Ukrainy (Getty Images, Antonio Masiello)

Włoska Obrona Cywilna wydała rozporządzenie w sprawie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Osoby, które uciekły do Włoch przed wojną w Ukrainie i zwrócą się we Włoszech o tymczasową ochronę i sami znajdą miejsce zamieszkania otrzymają zasiłek w wysokości 300 euro miesięcznie. Rodzic bądź opiekun dziecka w wieku do 18 lat otrzyma na każde po 150 euro.

Na mocy tego uchodźcy, którzy skorzystają z tej formy pomocy materialnej, nie będą mogli zwracać się o przyznanie miejsca zamieszkania. Pieniądze będą wpłacane na konto lub przekazywane w gotówce. W przypadku znalezienia pracy przez osobę, która ma status uchodźcy, zasiłek będzie wypłacany przez dwa miesiące. Wszyscy mają też zapewniony dostęp do opieki medycznej na takich samych prawach jak obywatele włoscy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoc dla Ukrainy. Jak firmy mogą się zaangażować?

Ponad 75 tys. osób uciekło z Ukrainy do Włoch przed wojną

We Włoszech liczba przybyłych ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła 75 tysięcy — podało włoskie MSW. Ostatniej doby przyjechało ponad 1200 osób.

Według danych resortu spraw wewnętrznych wśród 75 tysięcy przybyłych od początku rosyjskiej inwazji jest prawie 39 tysięcy kobiet i 29 tysięcy dzieci. Głównymi celami ich podróży są Mediolan, Rzym, Neapol i Bolonia.

Szefowa MSW Luciana Lamorgese oświadczyła w radiu RAI, że obecnie nie ma trudności z zarządzaniem tą falą uchodźców. Zaznaczyła zarazem, że należy przygotować się na jeszcze większą ich liczbę. Położyła nacisk na konieczność finansowego wsparcia rodzin, które ich przyjmują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka światowa
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP