Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Włoski koncern będzie dalej płacić za rosyjski gaz w euro. Jest tylko jedno "ale"

Podziel się:

Włoski koncern energetyczny ENI poinformował, że będzie wciąż płacić za rosyjski gaz w euro. Firma poinformowała jednak zarazem, że otworzy dwa konta w Gazprom Banku - jedno w euro, a drugie w rublach.

Włoski koncern będzie dalej płacić za rosyjski gaz w euro. Jest tylko jedno "ale"
Włoski koncern ENI otworzy dwa konta w Gazprom Banku - w euro i rublach (East News, NIKOLAY DOYCHINOV)

Włoski koncern ENI zapowiedział we wtorek, że będzie dalej płacić za rosyjski gaz w euro. Jednocześnie w tym samym komunikacie firma poinformowała, że rozpoczęła procedurę otwarcia dwóch kont - jednego w euro, a drugiego w rublach - w Gazprom Bank "bez zaakceptowania jednostronnych zmian istniejących kontraktów".

ENI otworzy konta w Gazprom Banku, ale będzie płacić w euro

Oznacza to, że w teorii ENI nie zgadza się na płacenie za gaz w rublach, czego już po inwazji na Ukrainę i licznych sankcjach zażądała Rosja.

Koncern zaznaczył, że strona rosyjska potwierdziła, iż transakcje będą dalej wykonywane w euro, zgodnie z kontraktem. Zarazem jednak następować będzie, na założonych kontach, zamiana walut z euro na ruble - w ciągu 48 godzin od wpłaty.

ENI oświadczył, że otwarcie kont ma charakter tymczasowy i nie narusza praw wynikających z kontraktu, które przewidują wykonywanie opłat w euro. W komunikacie jest też wyjaśnienie, że otwarcie dwóch rachunków zostało uzgodnione z włoskimi instytucjami, "przy poszanowaniu międzynarodowych sankcji". Jak opisywaliśmy, Włosi już wcześniej sygnalizowali możliwy ruch w tym kierunku.

Przypomnijmy, że Polska odrzuciła rosyjskie żądanie płacenia za gaz w rublach. Kilka państw zgodziło się jednak na taki wariant, a wiele firm otworzyło konta w Gazprom Banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP