Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Wojewoda wypłaca rekompensaty za stan wyjątkowy. Pierwsze pieniądze już u poszkodowanych

5
Podziel się:

Środki przyznano firmie gastronomicznej, która zajmowała się wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu turystycznego na terenie objętym stanem wyjątkowym. Kwota 30 tys. zł zostanie wypłacona za okres od 2 września do 1 października. Okazuje się, że do rozpatrzenia pozostało jeszcze 35 wniosków.

Wojewoda wypłaca rekompensaty za stan wyjątkowy. Pierwsze pieniądze już u poszkodowanych
Na wypłatę rekompensaty wojewoda ma 30 dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy (PAP)
bEUxiYiJ

Rekompensaty za stan wyjątkowy mają wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z trzech miesięcy poprzedzających objęcie terenu restrykcjami. W sumie do 20 października wpłynęło do wojewody 36 wniosków o rekompensaty.

Co ciekawe, urząd odnotował także wniosek o odszkodowanie za "straty majątkowe w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego".

Przypomnijmy, że sam stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego. Pierwsze plany zakładały, że potrwa on 30 dni, ale z powodu kryzysu na granicy z Białorusią rząd zadecydował o przedłużeniu go o kolejnych 60 dni. Restrykcjami objęto aż 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy.

bEUxiYiL
Zobacz także: Nie zagłosują za stanem wyjątkowym? Wymowny komentarz Barbary Nowackiej

Rekompensaty nie wystarczą?

Już we wrześniu część środowisk eksperckich punktowało, że projekt rekompensat dla firm z obszaru stanu wyjątkowego powinien być rozszerzony.

Mankamentem jest też założenie, że decyzja o nieprzyznaniu rekompensat będzie miała charakter ostateczny - czytamy w oświadczeniu Business Centre Club. Eksperci zgadzają się, że sam projekt ustawy o rekompensatach nie powinien ograniczać się wyłącznie do turystyki.

bEUxiYiR

BCC nie zgadza się również z założeniem rządu, że od decyzji o przyznaniu rekompensaty nie będzie można się odwołać. Zdaniem ekspertów "nieprecyzyjnie" sformułowany tekst może spowodować wywołać wiele wątpliwości i potencjalnych błędów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUxiYjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Odkąd
2 miesiące temu
to za obronę ludzi wypłaca się też odszkodowania? To powinny być bezzwrotne zapomogi w związku z zaistniałą sytuacją a tak to tworzy błędne przekonanie że należy nam się kasa za to że państwo broni granic a przez to naszego spokoju i naszej pracy. Odszkodowania to raczej żołnierzom, jeżeli ulegną wypadkowi podczas tej pracy - obrony.
luzik
2 miesiące temu
rozumiem ze tylko "przedsiebiorcy" czytaj wyzyskiwacze i zlodzieje sa poszkodowani a zwykly kowalski juz nie ??
victor
2 miesiące temu
Zbrodnie stanu wojennego sie nie przedawnia i pocigna was w koncu do odpowiedzialnosci.
bEUxiYjn
victor
2 miesiące temu
...do kogo sie zwrocic z roszczeniami za stan wojenny do sld czy do obecnego rzadu?
victor
2 miesiące temu
A SLD nie wyplacilo pieniedzy za stan wojenny.