Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Rekompensaty za stan wyjątkowy nie wystarczą? Eksperci apelują do rządu i wytykają błędy

3
Podziel się:

Projekt ustawy o rekompensatach dla firm z obszaru stanu wyjątkowego powinien być rozszerzony - wskazują eksperci BCC. Ich zdaniem proponowana przez rząd ustawa nie spełni swojej roli.

Rekompensaty za stan wyjątkowy nie wystarczą? Eksperci apelują do rządu i wytykają błędy
Organizacja wskazuje, że pominięto także rolników, a przecież odwiedzające ten obszar osoby kupują również wyroby żywnościowe bezpośrednio u rolników (PAP)

Mankamentem jest też założenie, że decyzja o nieprzyznaniu rekompensat będzie miała charakter ostateczny - czytamy w oświadczeniu Business Centre Club. Eksperci zgadzają się, że sam projekt ustawy o rekompensatach nie powinien ograniczać się wyłącznie do turystyki.

"Po pierwsze, nie objęto rekompensatami wszystkich podmiotów gospodarczych, które poniosą straty w wyniku ogłoszenia stanu wyjątkowego" - podano.

BCC nie zgadza się również z założeniem rządu, że od decyzji o przyznaniu rekompensaty nie będzie można się odwołać. Zdaniem ekspertów "nieprecyzyjnie" sformułowany tekst może spowodować wywołać wiele wątpliwości i potencjalnych błędów.

Zobacz także: Stan wyjątkowy w Polsce. Protest dziennikarzy

Organizacja wskazuje, że pominięto także rolników, a przecież odwiedzające ten obszar osoby kupują również wyroby żywnościowe bezpośrednio u rolników.

Rekompensaty w praktyce

Proponowany przez rząd projekt zakłada, że rekompensaty z tytułu utraty dochodów trafią wyłącznie do firm z branży hotelarskiej, organizacji turystyki w tym pilotów wycieczek oraz gastronomii.

Pominięto przy tym inne branże, które również świadczą usługi, oraz sklepy spożywcze oraz inne placówki handlu detalicznego.

Już na początku miesiąca przy granicy z Białorusią został wprowadzony stan wyjątkowy. Poinformował o tym premier Mateusz Morawicki. Wprowadzenie jednego z trzech stanów nadzwyczajnych związane jest z kryzysem na granicy.

Stan wyjątkowy wprowadzono w 115 miejscowościach w województwie podlaskim i 68 miejscowościach w województwie lubelskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
🤣🤣🤣
2 lata temu
I niech wprowadza ZUS zamiast KRUS
ZUS
2 lata temu
Przy tych rekompensatach można też sprawdzić calosc dochodów, faktury i inne dokumenty skarbowego tak chętnie fałszowane!
Władek
2 lata temu
A idź Pan do nie powiem! Mnie łograbili z prosioków i nic mnie nie dali. Pijta śmitane i mlyko od wroga. Wolność polskiem rolników!