Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Wojna o ryby. Francuscy rybacy blokują brytyjskie ciężarówki z połowami

39
Podziel się:

Najwyraźniej Francuzi uznali, że czas rozmów minął. Wściekli i poirytowani z powodu powolnego wydawania przez władze Wielkiej Brytanii licencji połowowych na wody brytyjskie, ruszyli po swoje. Ciężarówki z rybami stoją przy Pas-de-Calais.

Wojna o ryby. Francuscy rybacy blokują brytyjskie ciężarówki z połowami
Miejsce blokady Frncuzi oznaczyli transparentami (DENIS CHARLET/AFP/East News)

Na razie nie jest to wielka akcja. Około 80 rybaków blokuje od czwartku dwie ciężarówki brytyjskie po ich przyjeździe do Boulogne-sur-Mer w departamencie Pas-de-Calais, największego europejskiego centrum przetwórstwa owoców morza.

Dziennik „Ouest France” donosi, że wściekli rybacy palą race, budują barykady z palet i beczek i nie mają zamiaru odpuścić Brytyjczykom w ciężarówkach. Miejsce blokady oznaczyli transparentami. Na jednym z nich można przeczytać: Czy chcesz zachować dla siebie swoje wody? OK. Ale wtedy zatrzymaj swoje ryby!!!

Zobacz także: Prof. Anna Piekarska o mieszaniu szczepionek: to nie jest zasadne

Wyjaśnijmy, że umowa handlowa między W. Brytanią a Unią Europejską po brexicie pozwala rybakom z UE na kontynuowanie połowów na wodach brytyjskich, jednak dopiero po uzyskaniu stosownych zezwoleń. Zezwolenia miały być wydane szybko, ale około 80 proc. francuskiej floty w regionie Hauts-de-France nadal czeka na ich wydanie – skarżą się francuscy rybacy.

- Myśleliśmy, że to kwestia dni. Cztery miesiące później ledwie ruszyliśmy z miejsca - powiedział agencji Reuters Bruno Margolle, który kieruje główną spółdzielnią rybacką w Boulogne-sur-Mer.

Londyn wyraził zaniepokojenie z powodu protestu francuskich rybaków. Jednak to rząd Francji wezwał Komisję Europejską do podjęcia „zdecydowanych działań” w celu skłonienia W. Brytanii do realizowania porozumienia i wydawania licencji połowowych - podaje Reuters.

Około dwóch trzecich ryb, wyładowywanych w W. Brytanii, jest eksportowanych na kontynent. Brexit doprowadził do chaotycznego załamania części łańcuchów dostaw produktów do kraju. Rybacy z północnej Francji twierdzą, że ich utrzymanie zależy od dostępu do wód brytyjskich, gdzie łowią makrele, witlinki, kalmary i inne gatunki ryb.

Zdaniem Margolle francuskie zasoby rybne mogą zostać wyczerpane, jeśli francuscy rybacy nie będą łowić na wodach brytyjskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
esik
3 lata temu
Niestety ale światowe rybołówstwo jest do wygaszenia
RRR
3 lata temu
Gospodarka UK trzęsie się w posadach. Dwie ciężarówki z rybami im zablokowali. Chyba wypłyną lotniskowce ;(
Ha Ha Ha
3 lata temu
Po to właśnie wyszli z unii aby dbać o własne interesy.
grot
3 lata temu
A Polska ma zakaz połowów bo "pogłowie " musi się odrodzić!
Edek
3 lata temu
Trzeba zrobić tak jak UE nakazała Polsce. Limity na połowy które wygasiły działalność rybołówstwa. GB jest suwerennym krajem i posiada swoje wody terytorialne. A skoro Francja ma za dużo poławiaczy to niech złomują kutry. Tak UE potraktowała Polskę więc niech sami teraz sobie będą zakładnikami własnego prawa.
...
Następna strona