Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Oto jak Rosja omija sankcje. Dane nie pozostawiają wątpliwości

Podziel się:

Jak zauważa ekonomista mBanku Arkadiusz Balcerowski, Rosja jest zmuszona do sprzedaży swojej ropy Ural z coraz większym upustem w stosunku do cen na światowych rynkach. Jednocześnie jednak w danych widać, że sankcje wymierzone w rosyjski eksport ropy czy drewna są omijane.

Oto jak Rosja omija sankcje. Dane nie pozostawiają wątpliwości
Rosja znajduje sposoby, by obchodzić sankcje, ale nie znaczy to, że nie ma z nimi powaznych problemów (Getty, Twitter, @Insider_FX, Contributor)

Gdy cena ropy Brent spadła na początku stycznia poniżej 80 dolarów, cena rosyjskiej ropy Ural spadła poniżej granicy 40 dolarów za baryłkę.

Dane pokazują także, że z tygodnia na tydzień różnica w cenach jest coraz większa, a widać ją szczególnie od momentu, gdy 5 grudnia kraje Zachodu wprowadziły sankcje na rosyjską ropę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Putinowska Rosja tego nie wytrzyma". Gen. Drewniak o scenariuszach wojny

Malezja eksportuje do Chin dwa razy więcej ropy, niż sama wydobywa

Jednocześnie można obserwować inne zjawiska, które wskazują, że sankcje są częściowo omijane. Według agencji Bloomberga przykładem może być znaczny wzrost eksportu ropy z Malezji do Chin.

"Chiński import ropy z Malezji wzrósł dwukrotnie powyżej tego, co Malezja sama wydobywa. Powód? Do Chin przez Malezję płynie udająca malezyjską ropa z Iranu, Wenezueli i Rosji" – twierdzi Javier Blas z Bloomberga.

Sankcja na drewno – gwałtownie wzrósł import z Kazachstanu

Jak z kolei diagnozuje OCCRP, organizacja zrzeszająca dziennikarzy piszących o przypadkach korupcji, podobnie wygląda sytuacja z eksportem kazachskiego drewna.

"Zaraz po wprowadzeniu europejskich sankcji na drewno z Rosji i Białorusi, gwałtownie wzrósł import z Kazachstanu i Kirgistanu" – czytamy na stronach OCCRP.

Na papierze unijny import drewna z tych dwóch azjatyckich krajów wzrósł z 445 tysięcy euro wartości w 2020 i 2021 r. do aż ponad 30 milionów euro odnotowanych w okresie od czerwca do października 2022 r. Tymczasem – jak zauważa OCCRP – zarówno Kazachstan, jak i Kirgistan, nie są mocno zalesione. Oba mają zalesienie na poziomie 6 proc. terenu.

Polska – jak wskazuje OCCRP – jest jednym z krajów Unii, które należy do największych odbiorców tego azjatyckiego, przynajmniej na papierze, drewna.

Sankcje są omijane, ale co do zasady działają. Rosja ma coraz większą dziurę w budżecie

Nie znaczy to jednak, że sankcje w ogóle nie działają. Przed wprowadzeniem sankcji, Unia importowała w 2021 r. drewno o wartości blisko 1,4 miliarda euro z Białorusi i 3,1 miliarda euro z Rosji. Do momentu wprowadzenia sankcji w czerwcu w 2022 r. tylko z Rosji do UE trafiło drewno o wartości 1,4 miliarda euro.

Wiadomo też, że zaraz po wprowadzeniu sankcji na rosyjską ropę 5 grudnia, praktycznie załamał się eksport rosyjskiej ropy drogą morską. Z tej przyczyny w grudniu znacznie osłabił się także rosyjski rubel, a także powiększa się dziura w rosyjskim budżecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl