Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Załamał się rosyjski eksport ropy. Oto powód

Podziel się:

W pierwszym pełnym tygodniu po wprowadzeniu nowego pakietu zachodnich sankcji (10-16 grudnia) rosyjski eksport ropy drogą morską załamał się – zauważa agencja Bloomberga. To potężny cios dla rosyjskiej gospodarki i źródło poważnych problemów rubla.

Załamał się rosyjski eksport ropy. Oto powód
Na zdjęciu rosyjski terminal Kozmino położony przy granicy z Chinami i Koreą Północną (Photo by Konstantin Zavrazhin/Getty Images) Konstantin Zavrazhin (Getty, Konstantin Zavrazhin)

Dane z monitoringu ruchu statków nie pozostawiają wątpliwości. W poprzednich tygodniach 2022 r. Bloomberg odnotowywał eksport rosyjskiej ropy drogą morską w przedziałach od 2,7 do 4 milionów baryłek dziennie. W tygodniu 10-16 grudnia stwierdzono zaledwie 1,6 milionów baryłek dziennie.

Agencja Bloomberga podkreśla, że dane z jednego tygodnia mogą nie oddawać całej prawdy. Wiele zależy od tak zmiennych czynników, jak na przykład pogoda. Jednak odnotowany spadek jest olbrzymi i dotyczy praktycznie wszystkich rosyjskich portów, także tych położonych na Dalekim Wschodzie. Głównym jego powodem mają być sankcje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja skupuje rdzewiejące tankowce. Cwany plan Putina

To kolejny dowód, że sankcje na rosyjską ropę działają

5 grudnia 2002 r. Unia Europejska wstrzymała import rosyjskiej ropy drogą morską. Kraje Zachodu ustaliły też limit cenowy na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów dla innych jej odbiorców. W rezultacie z dnia na dzień stała się ona bardzo problematycznym załadunkiem. Wcześniej spowodowało to już m.in. zatory statków w cieśninach tureckich.

Teraz te problemy widać w danych zbieranych przez Bloomberga. Jak zauważa Bloomberg, w znaczący sposób przekładają się one także na spadek dochodów, z których Rosja finansuje inwazję na Ukrainę. Wpływy do rosyjskiego budżetu z tytułu cła wywozowego na ropę w tygodniu 10-16 grudnia spadły do 66 milionów dolarów, gdy wcześniej w 2022 r. ani razu nie schodziły poniżej 108 milionów dolarów.

Problemy rosyjskiego eksportu to zła wiadomość dla kursu rubla

W ostatnich dniach spore problemy przeżywa kurs rubla. Jak stwierdza w komentarzu dla money.pl Eryk Szmyd, analityk XTB, problemów rosyjskiej waluty należy szukać także w słabnącym popycie na rosyjski eksport. "Katalizatorami spadków kursu rubla stały się prawdopodobnie limity cen ropy i gazu" – stwierdza Szmyd.

Podobnego zdania jest Grzegorz Dróżdż z Conotoxia Ltd., który podkreśla, że w kontekście dalszych losów rosyjskiej waluty nie napawają optymizmem również ogólnie spadające na globalnych rynkach ceny surowców, przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl