Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Wojna zmieniła rynek nieruchomości. Liczba mieszkań na wynajem spadła nawet o 60 proc.

Podziel się:

Od wybuchu wojny w Ukrainie baza ofertowa mieszkań na wynajem w Polsce zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent, a ceny wzrosły o ok. 10 proc. - wynika z opublikowanej w środę analizy firmy Domiporta.

Wojna zmieniła rynek nieruchomości. Liczba mieszkań na wynajem spadła nawet o 60 proc.
"Potrzebna jest ogromna liczba nowych lokali przeznaczonych na najem długoterminowy. Tak duży popyt sprawi, że ceny najmu będą nadal rosnąć" - czytamy w analizie firmy Domiporta (Adobe Stock, Animaflora PicsStock)

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, czyli w niecałe cztery tygodnie baza ofertowa mieszkań na wynajem skurczyła się w niektórych miastach o kilkadziesiąt procent; np. w Poznaniu o 23 proc., a w Krakowie aż o 60 proc.

Ceny najmu wzrosły tam, gdzie jest najwięcej Ukraińców

Tak duże zainteresowanie najmem przełożyło się na wzrost cen. Z wyliczeń ekspertów Domiporty wynika, że kwoty najmu mieszkań w niektórych miejscach w Polsce wzrosły o ok. 10 proc., czyli o tyle samo, co przez cały ubiegły rok. Największy wzrost zanotowano we Wrocławiu (o 13 proc.) i Warszawie (o 10 proc.), które od dawna są uznawane za centra ukraińskiej emigracji. Zaznaczono jednak, że mogło być gorzej, z uwagi na nienotowaną od II wojny światowej liczbę emigrantów w Polsce, która — jak piszą eksperci Domiporty — przekroczyła już 1,8 mln.

"Na szczęście, duża część właścicieli nie zdecydowała się grać na tragedii uchodźców z Ukrainy i nie podwyższa sztucznie cen. W takich miastach jak Kraków, Rzeszów czy Radom w badanym okresie średnie ceny nie wzrosły bądź wzrosły nieznacznie, a w Radomiu nawet spadły" - czytamy w analizie przygotowanej przez ekspertów.

Ile będzie kosztowało wynajęcie mieszkania?

Zdaniem autorów analizy trudno określić jak będą kształtowały się ceny najmu mieszkań w dłuższym okresie. Wiele zależy od tego, ilu uchodźców z Ukrainy trafi jeszcze do Polski, jak długo potrwa wojna, a także ile czasu zajmie odbudowa wyniszczonego konfliktem kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Wynajem mieszkań. Zysk 3–4 razy wyższy niż z lokat

Autorzy raportu zauważają także, że hale sportowe przerobione na tymczasowe schronienia, czy mieszkania udostępniane przez darczyńców nie mogą służyć do tego celu przez długie miesiące.

"Potrzebna jest ogromna liczba nowych lokali przeznaczonych na najem długoterminowy. Tak duży popyt sprawi, że ceny najmu będą nadal rosnąć. Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc mieszkalnych to obecnie największe wyzwanie stojące przed polskim rynkiem najmu" - czytamy w raporcie.

Liczba obywateli Ukrainy w naszym kraju rośnie systematycznie od 2014 roku — na początku była to głównie emigracja zarobkowa. Z biegiem lat Ukraińcy nie tylko wynajmowali w Polsce mieszkania, ale także zaczęli je dla siebie kupować. W 2015 roku nasi wschodni sąsiedzi kupili w Polsce 627 lokali mieszkalnych, a rok później już 1028. W 2019 roku Ukraińcy kupili w Polsce już 3121 mieszkań i od kilku lat utrzymują się na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców kupujących nieruchomości w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP