Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Wrocław chce być polską Doliną Krzemową. To miejsce połączy świat nauki z biznesem

7
Podziel się:

Wrocław przekazał na rzecz Skarbu Państwa tereny warte 29 mln zł. W kampusie, którym zarządza instytut naukowo-badawczy Łukasiewicz – PORT powstaną nowe laboratoria, Inkubator Technologiczny dla startupów i przestrzeń dla Centrum Edukacji Technologicznej.

Wrocław chce być polską Doliną Krzemową. To miejsce połączy świat nauki z biznesem
Andrzej Dybczyński, który jest dyrektorem Łukasiewicz-Port, będzie odpowiedzialny za stworzenie w nowych pomieszczeniach Inkubatora Technologicznego dla startupów (PAP, Maciej Kulczyński)

Ponad 4 hektary terenu oraz 9 budynków na kampusie Pracze we Wrocławiu stało się własnością Sieci Badawczej Łukasiewicz PORT. Wartość tych nieruchomości oszacowano na 29 mln zł. Dzięki tej umowie cały kampus należy już do instytutu badawczego.

W nowo pozyskanych przez Instytut budynkach powstanie m.in. Inkubator Technologiczny dla start-upów. Dzięki niemu młode firmy będą mogły korzystać z zaawansowanej aparatury badawczej Łukasiewicz – PORT, a także wsparcia ekspertów z Instytutu w nawiązywaniu współpracy z dużymi koncernami. Powiększy się także Centrum Edukacji Technologicznej realizujące projekty edukacyjne kierowane do dzieci i młodzieży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Niepokojące odkrycie we wnętrzu Ziemi. Proces następuje szybciej, niż sądzono
"Przekazanie praw własności całego obiektu Łukasiewicz PORT umożliwi efektywne wykorzystanie tych nieruchomości, przywróci świetność obiektom, a nauce i badaniom zapewni efekt synergii. Pozwoli zwiększyć potencjał działalności badawczej w ścisłej współpracy z przemysłem, w interesie dalszego, dynamicznego rozwoju nowych technologii" - powiedział, po podpisaniu umowy z miastem, wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki.

Kampus Pracze, będący siedzibą Łukasiewicz – PORT, to zespół historycznej zabudowy wzniesiony w latach 1899-1913 według projektu architekta Richarda Plüdemanna. Pełnił wówczas funkcję miejskich domów opieki. Dziś ceglane gmachy kampusu kryją w sobie nowoczesne laboratoria instytutu naukowo-badawczego Łukasiewicz – PORT. Jest on częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej pod względem wielkości sieci naukowo-badawczej w Europie, łączącej ponad 28 instytutów z całej Polski. Łukasiewicz - PORT wspiera rozwój polskich firm i start-upów, jak XTPL czy SensDx, a jednocześnie jest partnerem dla międzynarodowych korporacji, takich jak Roche, Pfizer, Amgen czy LG.

Wrocław chce być polskim centrum sztucznej inteligencji

Według raportu Fundacji Startup Poland "The Polish Tech Scene. 5 years", Wrocław jest najlepszym miejscem, do założenia i rozwijania firm technologiczny. To właśnie na Dolnym Śląsku jest najwięcej przedsiębiorców branży technologicznej w Polsce. Jeden start-up przypada na 4,5 tys. mieszkańców Dolnego Śląska. Blisko co piąty polski start-up działający w obszarze sztucznej inteligencji (AI) pochodzi z Wrocławia.

"Sztuczna inteligencja może stanowić jednocześnie powód do niepokoju, jak i doskonałą okazję do zwiększenia innowacyjności. Na obszarze metropolitalnym Wrocławia zauważamy, że wzrastająca konkurencyjność może polepszyć jakość życia naszych mieszkańców. Rozwój AI już postępuje w regionie dzięki naszym uczelniom, sektorowi IT oraz projektom realizowanym przez wiodące firmy i startupy" - napisał w raporcie dotyczącym rozwoju sztucznej inteligencji w stolicy Dolnego Śląska prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Ponad połowa badanych firm dostarcza rozwiązania AI w formie produktów, a blisko 80 proc. badanych przedsiębiorstw planuje zwiększenie inwestycji w ten obszar w przyszłości. Większość z nich są to m.in. software house’y oraz start-upy. Raport pokazał także, że te przedsiębiorstwa w większości przypadków zakładane są lokalnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
xcx
2 lata temu
To nie koniec zmian w mandatach - od 17 września kolejny wzrost stawek za przewinienia drogowe. Czy dalej będziemy się biernie przyglądać temu co robi nam rząd i parlamentarzyści, sami zresztą mający immunitet
ada
2 lata temu
Ponieważ zablokowano możliwość komentowania pod większością artykułow napiszę tutaj- powyżej jest wywiad z p. Szpecht, która walczy z "ruskimi trollami", którzy jej zdaniem zamieszczają nieprawdziwe informacje by skłócić Polaków z Ukraincami "...pojawiają się na nich różne zmyślone historie, w których Polacy, w porównaniu z Ukraińcami, są przedstawiani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogą np. dostać się do szpitala czy zapisać dziecka do żłobka lub przedszkola, bo pierwszeństwa rzekomo mają Ukraińcy. Rozgrzewającym Polaków tematem są pieniądze, więc dobrze się mają wpisy porównujące świadczenia dla Ukraińców i Polaków, ile dostaje pieniędzy polska matka, a ile ukraińska. Bardzo wiele trolli wykorzystuje czarne karty naszej historii, jak Wołyń czy banderowców. Pojawia się też wiele wpisów o rzekomej nienawiści Ukraińców do Polaków. Historia o kobiecie, która przyjęła pod swój dach Ukrainkę, a ta poderwała jej męża, krąży do tej pory po sieci...." Czy od teraz w kwestii Ukraincow ma obowiązywać jednomyślność, że są kryształami i aniołami? Nie są - jak w każdym narodzie zapewne są dobrzy i źli ludzie. Niestety, Polakom nie wiedzie są znakomicie w czasie rosnących lawinowo cen i inflacji i mają prawo porównywać świadczenia wypłacane z ich pieniędzy, Co do Wołynia - był! I to są czarne karty historii narodu ukrainskiego nie polskiego, a Bandera nadal jest ich bohaterem narodowym. Chce mi pani powiedzieć, że daje ręcę obciąć, że zadna Ukrainka nie prześpi się z mężem innej Polki? Nie należy jątrzyć, ale nie wolno nam Polakom zamykać ust! Co do pozostałych kwesti to niestety, na wojnie prawda umiera pierwsza.
nie dla złodz...
2 lata temu
ekipa gowinowców - załatwili już parę instytucji min. Cuprum CBR... ludze stamtąd wieją.. dolina rozpaczy i ten p. dyrektor pożal się boże - ekspert od porażek. Takim dać tylko kolejną kasę...
Apsolfent
2 lata temu
Mam/miałem przyjemność, być absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Przeglądając ostatnio, to znaczy kilka lat temu, wykaz tak zwanych osiągnięć mojej Alma Mater zauważyłem praktycznie kompletny brak prac naukowych adresowanych dla FIRM POLSKKICH. Zdecydowana większość programów tej Breslau Technische Universität adresowanych jest na potrzeby firm niemieckich. Ciąg dalszy poniżej.
IT guy
2 lata temu
wroclaw z swoimi firemkami zlodziejskimi moze byc tylko dolina taniej sily roboczej dla zachodniej europy komus sie chyba cos pomieszalo i nie rozroznia o co chodzilo w californi a co z zapyzialem wroclawiem :))