Notowania

Przejdź na
wrocław
15.08.2019 20:16

Wrocław ma pomysł na walkę z nielegalnymi kontenerami. Sprawdzisz, czy odzież naprawdę trafi do potrzebujących

Niemal przy każdym większym osiedlu są kontenery na używaną odzież. Ale czy ubrania naprawdę trafiają do potrzebujących? Wrocławski ratusz wpadł na ciekawe rozwiązanie. W kilka minut można już sprawdzić, czy odzież jest zbierana legalnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZDiUM/Wroclaw.pl)
Wrocław wskazuje kontenery, do których bez obaw można wrzucać znoszone ubrania (Fot: ZDiUM)

- Jest naprawdę dużo kontenerów, które nie mają żadnych oznaczeń. Czasem na takich kontenerach jest tylko numer telefonu. Ale jak się próbuje tam dodzwonić, to nikt nie odbiera - opowiada nam Krzysztof Kubicki z wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

W tej chwili ZDiUM składuje 40 takich kontenerów, które zostały zabrane z wrocławskich ulic. Niektóre zasłaniały widoczność kierowcom przy głównych drogach. Jeszcze inne nie miały odpowiednich oznaczeń - a zatem nie wiadomo, do kogo należały.

Jak przyznają wrocławscy urzędnicy, takie kontenery to duży problem. Bo w końcu nie wiadomo, gdzie trafia oddawana w dobrej wierze odzież. Może na przykład do lumpeksów, a nie do potrzebujących?

Od czterech lat mieszkają nad Wisłą. Obejrzyj wideo:

Wrocławski Urząd Miasta stworzył więc specjalną mapę kontenerów i punktów, które legalnie zbierają odzież. Na mapie są widoczne na przykład kontenery PCK, punkty Caritasu czy też schroniska dla bezdomnych. Łącznie kilkanaście miejsc.

Interaktywna mapa działa w ramach miejskiego programu "Wrocław nie marnuje", który ma zachęcić mieszkańców do bardziej ekologicznych postaw.

Urzędnicy z ratusza przyznają, że mapa zrodziła się po części również z bezsilności miasta. Bo o ile ZDiUM może szybko zabrać z ulicy nielegalny kontener, który stoi na miejskim terenie, to jeśli jest on postawiony na np. obszarze, który należy do spółdzielni - to miasto już jest bezradne

Również kary za nielegalne postawienie kontenera nie odstraszają oszustów. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska za nielegalne postawienie takiego obiektu płaci się zaledwie 5 groszy za metr kwadratowy dziennie. Nawet więc pozostawienie takiego kontenera na dłuższy czas wiąże się z minimalnymi, zazwyczaj kilkuzłotowymi karami.

(WP.PL)
(Fot: wroclaw.pl)

Mapa legalnych kontenerów działa na oficjalnej stronie wrocławskiego ratusza

6 tys. ubrań rocznie

- Świetny pomysł - uważa Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiego Caritasu Jest pewien, że wrocławska mapka pomoże mieszkańcom miasta znaleźć odpowiednie miejsce, do którego można przynieść ubranie - i będzie się miało pewność, że trafi ona w końcu odpowiednie ręce.

- Tylko w jednym punkcie, w Łaźni Caritas przy ul. Katedralnej, wydajemy rocznie niemal 6 tys. sztuk odzieży potrzebującym. Przy tym wszystko starannie ewidencjonujemy. Więc jeśli ktoś dostał od nas na przykład kurtkę, to jak przyjdzie do nas następnym razem, to już kurki mu nie damy, a coś innego - dodaje Paweł Trawka.

Dodaje też, że obecnie potrzebna jest przede wszystkim pościel, bielizna czy buty. Bo takie rzeczy stosunkowo rzadko trafiają do kontenerów czy punktów Caritasu.

- Nie da się też ukryć, że najbardziej potrzebna nam jest odzież męska. Bo niemal 90 proc. osób, które do nas przychodzą, to właśnie mężczyźni - zaznacza rzecznik Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2019

IwaTylko jak dzwoniłam po wrocławskich instytucjach gdzie mogę dostarczyć odzież po zmarłej teściowej to wszyscy zgodnie odmawiali. Kontenery są … Czytaj całość

15-08-2019

stefanskoro kontenery stoją nielegalnie to należy je wywozić i utylizować

17-08-2019

ZenkoA może by tak się za WOŚP wzięli i sprawdzili na co idą pieniądze.

Rozwiń komentarze (4)