Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Poprawiły się nastroje w przemyśle. Są najnowsze dane

11
Podziel się:

PMI dla przemysłu za listopad 2022 r. w Polsce wyniósł 43,40 p. wobec 42,90 p. prognozy i 42,00 p. miesiąc temu – podał S&P Global. Taki wynik oznacza, że nastroje w polskiej gospodarce nieco się poprawiły, ale dane dalej są bardzo pesymistyczne.

Poprawiły się nastroje w przemyśle. Są najnowsze dane
Polscy producenci w listopadzie narzekali na trudną sytuację gospodarczą (Getty, © 2021 Bloomberg Finance LP)

Wskaźnik PMI może przyjmować wartości od 0 do 100, a 50 to poziom neutralny. Każdy odczyt poniżej 50 należy interpretować negatywnie, powyżej 50 – pozytywnie. Jest tworzony na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów.

Produkcja spada, sytuacja gospodarcza bardzo trudna

To najwyższy odczyt od czerwca, ale jednocześnie nadal znajduje się poniżej granicy 50 p. i – jak wskazuje w raporcie S&P Global – oznacza to, że polski sektor wytwórczy wciąż gwałtownie się kurczy – komentuje główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

"Produkcja i nowe zamówienia znów gwałtownie spadły, choć tak jak w przypadku głównego PMI tempa spadku zwolniły w stosunku do października. Polscy producenci wciąż narzekali na trudną sytuację gospodarczą. Według ankietowanych firm, wysoka inflacja, wojna w Ukrainie i ogólna niepewność, odegrały rolę w osłabieniu popytu w kraju i za granicą" - napisano w komentarzu do badania.

Autorzy badania podają, że jeśli chodzi o eksport, to nowe zamówienia od klientów międzynarodowych spadły dziewiąty miesiąc z rzędu, w dodatku znów w zauważalnym stopniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rynek pracy wchodzi w kryzys? "To początek jego zadyszki"

Wiele firm zmuszonych do zwolnień pracowników

W obliczu kolejnego gwałtownego spadku sprzedaży i potrzeb produkcyjnych wiele firm zostało zmuszonych do redukcji etatów w swoich fabrykach.

"Osiągnięto to poprzez połączenie przymusowych zwolnień z niezastępowaniem odchodzących pracowników. Mimo że poziom zatrudnienia spadł szósty miesiąc z rzędu, producentom udało się nadrobić zaległości, które spadły w listopadzie w szybkim tempie" - napisano.

Nastroje konsumentów też fatalne, a prognozy niepokoją

Obawa przed zwolnieniem z pracy i pogorszeniem sytuacji gospodarczej to kwestie, które w ostatnim czasie spędzają sen z powiek polskim konsumentom. W listopadzie 2022 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale nastroje konsumentów dalej są bardzo złe.

Z kolei wskaźnik wyprzedzający koniunktury (WWK) BIEC dalej znajduje się na poziomie o ponad 14 p. niższym niż przed rokiem. "Polscy przedsiębiorcy walczą o przetrwanie" – komentuje te wyniki BIEC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
konfederacja
2 miesiące temu
Budować korytarz S16, tylko współpraca z rynkami wschodnimi uratuję Polskę.
Rabunkowa pol...
2 miesiące temu
A polskie lasy cały czas masowo wycinane na potrzeby zagranicznych odbiorców
Niedowiarkom ...
2 miesiące temu
Należy z budować coś wielkiego na miarę naszych możliwości .
Katastrofa
2 miesiące temu
Dzięki polityce rządu Koncerny zagraniczne maksymalizują zyski .ale masowo upadają polskie firmy rodzinne .
mmnn
2 miesiące temu
Ilu wyborców pisu wie co to jest PMI ???????? PKB ????????????? Inflacja ??????? Dzietność ???????? Umieralność ????????????? Ale na pewno wiedzą co to 13,14,15 , minimalne , dodatki , dopłaty ..........................