Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Wspólnota już od czterech mieszkań. Jest projekt ustawy

96
Podziel się:

Wspólnota już od czterech mieszkań - to jedna ze zmian, która czeka właścicieli nieruchomości po wejściu w życie nowych przepisów. Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to pomysł rządu.

Wystarczą cztery mieszkania, żeby konieczna była wspólnota. To zmiany, które chce właścicielom mieszkań zafundować rząd
Wystarczą cztery mieszkania, żeby konieczna była wspólnota. To zmiany, które chce właścicielom mieszkań zafundować rząd (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Jak pisze "Rzeczpospolita", rządowy projekt ustawy wprowadza zmiany również do innych ustaw.

Najważniejszą są nowe zasady powoływania wspólnot mieszkaniowych. Do tej pory były one obowiązkowe, gdy w budynku było przynajmniej 8 mieszkań. Projekt zmian zmniejsza tę liczbę do czterech.

To oznacza, że osoby mieszkające w domach przynajmniej czterorodzinnych będą musiały powołać do życia zarząd, który zaopiekuje się ich budynkiem.

Obejrzyj: Bank wie, co jest w mojej lodówce? Stypułkowski: Wiemy, ile wydaje się na żywność, na alkohol

Skąd takie zmiany? Do tej pory wszystkie decyzje w domach bez wspólnoty musiały być podejmowane jednomyślnie, a o to było trudno. To prowadziło do konfliktów, gdy trzeba było zrobić remont lub podjąć inne decyzje dotyczące utrzymania nieruchomości.

Po zmianach wszystkie decyzje będą musiały zostać podjęte w formie uchwały. Tu zadecyduje większość głosów. Przy czym ten, kto ma więsze mieszkanie, będzie miał do powiedzenia więcej niż ten, kto ma lokal mniejszy.

Przepisy są na etapie przed pierwszym czytaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
Nie tak jak p...
3 lata temu
Autor artykułu coś usłyszał, ale nie dozrozumiał. Wspólnota powstaje każdorazowo przy dwóch właścicielach lokali! Chodzi o zmianę, co do Małej i Dużej Wspólnoty. Obecnie Mała jest do 7 lokali w budynku, a ma być do trzech. Czyli przy 4 lokalach będzie to już Duża Wspólnota. Obecnie jest przy 8.
xxl
4 lata temu
Wspólnota jest od dwóch już właścicieli z aktem notarialnym ktoś tu nie zna prawa i wypisuje toatlne bzdury.
gość
4 lata temu
Chore! Zarządcy biorą min 80gr/m kamienicy, za samo zarządzanie.Mała kamienica 4-5 rodzinna ma ok 700m z piwnicami x 80gr (nie wiem czy nie wzrosła cena) miesięcznie! tj 560 zł/miesięcznie w błoto.Kto w rządzie ma interes w tym żeby napędzić klientów firmom zarządzającym ?
logik
4 lata temu
No nareszcie nie będzie trzeba płacić za mieszkanie niech się martwi wspólnota jak będzie jakiś głupi chciał w niej działać, PiS zniszczy wszystko bo tam ludzie mądrzy ale drugiego sortu
1kosmos2
4 lata temu
No to PIS won od władzy za to nigdy nie zagłosuje naważ .
...
Następna strona