Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Wszystkich Świętych. Księża apelują, by nie zaśmiecać cmentarzy plastikiem

102
Podziel się:

Wszystkich Świętych już w najbliższy poniedziałek. Przed 1 listopada specjalny apel do wiernych wystosowała diecezja radomska. Księża apelują do wiernych, by zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy. "Wystarczy jeden znicz i modlitwa" - przekonują władze kościelne.

Wszystkich Świętych. Księża apelują, by nie zaśmiecać cmentarzy plastikiem
Wszystkich Świętych tuż, tuż. Księża apelują, by nie zaśmiecać cmentarzy plastikiem (PAP, PAP/Andrzej Grygiel)

Kuria diecezji radomskiej wystosowała specjalny apel, który ma być odczytywany w trakcie niedzielnych mszy świętych podczas ogłoszeń parafialnych. Część parafii zamieściła go już teraz na swoich stronach internetowych.

Wszystkich Świętych. Księża apelują, by nie zaśmiecać cmentarzy plastikiem

Duchowni przekonują, że dbając o groby najbliższych należy również pamiętać o środowisku. "Zrezygnujcie ze sztucznych wiązanek i kwiatów, które masowo zaśmiecają cmentarze i niszczą środowisko" - zaapelowały do wiernych władze radomskiego Kościoła.

Księża z archidiecezji radomskiej zaapelowali też, by we Wszystkich Świętych nie stawiać zbyt dużej liczby zniczy na grobach. Wystarczy jeden, symboliczny. Ważniejsza jest bowiem pamięć i modlitwa za zmarłych.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary
"Zapalane znicze nie muszą być masowo palone i kopcące. To znak modlitwy za zmarłych, ale jej nie zastąpią" - podkreśliły władze radomskiego Kościoła w apelu, który cytuje PAP.

Radomscy duchowni postanowili też przytoczyć ostatnie słowa papieża Franciszka, który nazwał zanieczyszczanie Ziemi substancjami trującymi "grzechem".

"Czy uroczystość Wszystkich Świętych i piękny czas odwiedzania cmentarzy oraz modlitwy za bliskich zmarłych w listopadowe dni ma się kojarzyć ze stertami śmieci i smogiem nad cmentarzami?" - zapytali duchowni w oświadczeniu.

Sebastian Stępień, dyrektor Cmentarza Komunalnego na Firleju w Radomiu, w rozmowie z PAP stwierdził, że co roku z nekropolii wywożone są tysiące metrów sześciennych odpadów. 95 proc. stanowią tworzywa sztuczne w postaci wieńców i zniczy. W okresie Wszystkich Świętych z cmentarza w Radomiu wyjeżdża od 5 do 10 dużych kontenerów z odpadami.

- Tylko za odbiór odpadów w październiku zapłacimy ok. 100 tys. zł, w listopadzie będzie ich jeszcze więcej, więc i kwota będzie wyższa - powiedział PAP Stępień.

W pozostałych miesiącach wydatki cmentarza na odpady są mniejsze. Wahają się od 30 do 40 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(102)
grsf
3 lata temu
Zajmijcie się pedofilią i tymi co ją kryją i nie róbcie ofiar z przestępców. Na obchodach urodzin RMaryja "nic się nie stało". Wstyd za urzędników państwowych, którzy siedzieli w pierwszych ławach i nie zareagowali na "męczennika" chroniącego pedofili. Coraz częściej łapię się za głowę jak obserwuję to wszystko. 2 standardy etyki i moralności - jeden wobec siebie, drugi wobec innych - NORMA! Problem z naszymi politykami często jest taki, że zagłosujesz, a potem trzeba się za nich wstydzić. Na nikogo nie liczę oprócz siebie. Jak ktoś jest pracowity, zaradny i bezdzietny, żadna, partia, polityk, rząd mu nie pomoże bardziej niż on sam. Co innego jak by był nierobem bez kwalifikacji i umiejętności z kupą dzieci. Dlatego trzeba inwestować w siebie. Żeby ludzie mieli większe szanse, muszą chcieć coś zmienić, coś zrobić zamiast czekać aż ktoś za nich coś zrobi. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna – Pokazuje jak kilka prostych decyzji może spowodować że zbudujemy majątek i osiągniemy finansową wolność.
Z Saskiej/
3 lata temu
Księża niech lepiej podadzą w jakich godzinach wybiera się na cmentarz Kaczyński ze swoją zgrają ochrony. Bo pewnie dojazdy i cały cmentarz będą zamknięte.
olo
3 lata temu
na żadne wypominki nie dawałem i nie będę dawał. Sam sie modlę nad grobami bliskich w ciszy i spokoju prostymi słowami Bóg i tak mnie słyszy .Pośrednicy wydrwi grosze są mi nie potrzebni . Następna kasta kapłanów po Egipskiej i Rzymskiej chce cudzym kosztem wygodnie spędzić życie na tym "łez padole"
MarWer,,
3 lata temu
Chociaż pisowcom nie wierzę w żadne słowo, w żadne zapewnienia, w żadne ich gadki, tak biskupom i księżom nie wierzę już absolutnie w nic. Najbardziej zakłamana, fałszywa, oszukańcza grupa zawodowa.
porządek
3 lata temu
Po co w ogóle palić jakieś znicze i robić smród to nie jest naprawdę ekologiczne. Natomiast wiązanka sztucznych kwiatów dekoruje groby i świadczy o tym że ktoś o grób dba i wygląda on pięknie przez cały rok. Po trzech dniach z najładniejszych kwiatów żywych robią się badyle i szpecą grób nieraz przez cały rok, bo bliscy zmarłego mieszkają dziesiątki kilometrów a nawet i setki kilometrów od cmentarza.
...
Następna strona