Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory 2020. Europejski Inspektor ma wątpliwości do przekazania Poczcie Polskiej danych PESEL

Europejski Inspektor Ochrony Danych dr Wojciech Wiewiórowski jest zdania, że nie było podstaw do przekazania Poczcie Polskiej danych z rejestru PESEL. Zwrócił się z zapytaniem do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jak jego urząd zagwarantował bezpieczeństwo danych osobowych Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Wybory 2020. Nie milkną echa wokół pomysłu wyborów korespondencyjnych.

Do EIOD z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie udostępnienia Poczcie Polskiej danych z rejestru PESEL zwrócił się europoseł PO Andrzej Halicki. Polityka zaniepokoił fakt, że dane w tym rejestrze mogą się różnic z tymi, które zwyczajowo zawiera spis wyborców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jego wątpliwości podzielił dr Wojciech Wiewiórowski, który zajmuje stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych od 2019 roku. Z pisma przesłanego do europosła wynika, że inspektor nie widzi związku między decyzją ministerstwa cyfryzacji o przekazaniu danych Polaków widniejących w systemie PESEL, a zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

"Wydaje się bowiem oczywiste, że rejestr PESEL nie jest w żadnym stopniu tożsamy ze spisem (spisami) wyborców. Nie znajdując ani w przekazywanych publicznie wyjaśnieniach władz polskich, ani w materiałach załączonych do skarg na działania polskich władz i operatora pocztowego, wyjaśnienia dla stanowiska prezesa UODO zamieszczonego w serwisie informacyjnym tego organu (...) pozwoliłem zwrócić się do pana prezesa UODO Jana Nowaka z prośbą o przedstawienie działań, jakie podjęto dla ochrony danych osobowych w rejestrze PESEL" - napisał Wojciech Wiewiórowski. Dodał też, że nie chodzi wyłącznie od dane Polaków, ale także obywatel innych państw Unii Europejskiej.

Zobacz też: Wypowiedzenie tuż przed majówką? "Wielkiego skoku nie będzie"

Zdaniem inspektora, decyzja o przekazaniu danych PESEL Poczcie Polskiej wykracza poza kompetencje wyłączne Polski, jako państwa członkowskiego. Oznacza to, że ta decyzja podlega nie tylko pod polskie prawo, czyli pod RODO, ale również pod prawa innych państw członkowskich.

Wojciech Wiewiórowski był dotychczas p.o. Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Wojciech Wiewiórowski wskazany na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Wojciech Wiewiórowski wytłumaczył, że jako organ unijny nie posiada żadnych kompetencji do interpretowania przepisów RODO. Dlatego też zapytanie Andrzeja Halickiego przekazał do Europejskiej Rady Ochrony Danych wraz z prośbą o jak najszybsze przyjrzenie się sprawie. W Radzie tej zasiadają przedstawiciele organów ochrony danych wszystkich państwa UE oraz EIOD.

Natomiast Wojciech Wiewiórowski nie zajął stanowiska w przypadku przekazywania danych operatorowi pocztowemu przez część samorządów.

Wybory prezydenckie 2020. Kandydat na prezydenta pokazał pakiet wyborczy. Poczta Polska zawiadamia ABW
Wybory prezydenckie 2020. Poczta Polska informuje ABW o "wycieku wyborczym"

Zamieszanie wokół Poczty Polskiej i wyborów korespondencyjnych rozgrzewa opinię publiczną od kilkudziesięciu dni. W czwartek RMF FM podał informację o tym, że wyciekł pakiet wyborczy, który listonosze mają dostarczać przed prezydenckimi wyborami kopertowymi. Operator pocztowy zgłosił tę sprawę do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dwa dni na doręczenie pakietów wyborczych. Znamy szczegóły planów Poczty Polskiej
Poczta Polska. Dwa dni na doręczenie pakietów wyborczych? Wybory w cieniu chaosu informacyjnego

O atmosferze wewnątrz Poczty Polskiej i przygotowaniach do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych przez operatora pocztowego od kilkunastu dni informuje redaktor money.pl Jakub Stasiak. Dotarł on m.in. do pisma, w którym zarząd PP prosi pracowników o to, by nie ujawniali informacji wewnętrznych podmiotom niezwiązanym z Pocztą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2020

PocztowiecA co ma Poczta Polska do wyborów? Przecież obecnie wybory korespondencyjne nie są prawnie możliwe więc poczta nie organizuje wyborów. W takim razie … Czytaj całość

30-04-2020

TtttDlaczego prywatnej firmie Państwo przekazuje dane wrazliwe ?

30-04-2020

fagazszrek jak zrobił wycieczke do dzisiaj nie moga dojsc ładu to samo bedze z kartami .

Rozwiń komentarze (81)