Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
27.05.2019 10:45

Wybory do europarlamentu 2019. Ile miesięcznie zarobi europoseł? Dieta oraz wynagrodzenie

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. W najbliższą niedzielę 26 maja Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Unii Europejskiej na najbliższe pięć lat. Podpowiadamy, ile miesięcznie zarobi europoseł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wybory do europarlamentu 2019. Ile miesięcznie zarobi europoseł?

Wybory do europarlamentu 2019

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się od 23 do 26 maja 2019 r. Przeprowadzone zostaną w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w najbliższą niedzielę 26 maja.

W ich wyniku zostanie wybranych 705 europosłów. Liczba eurodeputowanych jest mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją. Pierwsze posiedzenie plenarne europarlamentu nowej kadencji odbędzie się 2 lipca 2019 r.

W najbliższą niedzielę Polacy wybiorą 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim UE. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Zobacz: Wybory do europarlamentu 2019. Brexit. "To jest trochę mit, że Brytyjczycy żałują swojej decyzji"

Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady, na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu - podaje PAP.

Wybory do europarlamentu 2019. Ile miesięcznie zarobi europoseł?

26 maja w Polsce odbędą się wybory do europarlamentu. Polacy zdecydują, kto będzie ich reprezentował w Unii Europejskiej przez najbliższych pięcioletnią kadencję. Wybrani politycy będą mogli liczyć na pokaźne wynagrodzenie.

Polscy ministrowie zarabiają w kraju obecnie ok. 14 tysięcy złotych brutto, w Parlamencie Europejskim zarobią nawet ponad cztery razy tyle.

Jak informował "Super Express", podstawowe wynagrodzenie europosła to w przeliczeniu po obecnym kursie około 38 tys. zł brutto. Do tego dochodzi dzienna dieta w wysokości około 1,3 tys. zł dziennie. Podsumowując, daje to miesięcznie ok. 60 tys. zł.

Europosłowie dostają również do 4,5 tys. euro (czyli ok. 27 tys. zł) miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego w swoim kraju. Politycy dodatkowo mogą liczyć także na zwrot kosztów za przejazdy samochodem.

Zarobki europarlamentarzystów są też o wiele wyższe niż to, co zarabiają polscy posłowie. Aktualnie jego podstawowe wynagrodzenie wynosi 8 tys. zł brutto i około 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz