Notowania

Wybory parlamentarne 2019. Niemieckie media zrozumiały wyborcze sukcesy PiS. "Wygrywają dzięki 500 plus"

Niemieccy eksperci i dziennikarze długo nie mogli pojąć, czemu partia, którą określają jako "nacjonalistyczna" lub "skrajnie prawicowa", wygrywa nad Wisłą wybory. Tym razem jednak komentarze są inne. - PiS wygrywa, bo daje 500 plus i inne programy społeczne - czytamy w tamtejszych mediach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr/Die Welt)
Warszawski salon ostrzegał przed 500 plus. Ale czarne scenariusze się nie sprawdziły - czytamy w niemieckich mediach (Fot: CC BY-SA 2.0,Jiuguang Wang/Flickr)

PiS nigdy nie miało za Odrą najlepszej prasy. Komentatorzy, eksperci i dziennikarze zarzucali partii brak poszanowania demokracji czy niechęć wobec imigrantów i homoseksualistów.

Media widziały też zagrożenie w dążeniu do uzyskania przez Polskę reparacji wojennych. Dziennikarz "Die Welt" sugerował nawet, że taka polityka może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej.

Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w niemieckich mediach dominuje tym razem inny ton. Dziennikarze zauważają, że według sondaży zwycięstwo PiS jest niemal pewne. I starają się to zrozumieć.

Wybory parlamentarne 2019. Taśmy Konfederacji. Krzysztof Bosak komentuje. Obejrzyj wideo

Czołowe gazety sugerują, że to nie zdecydowane poglądy władz PiS na kwestie LGBT czy uchodźców przyciągają polskich wyborców. Sugerują raczej, że partia wygrywa dzięki programom socjalnym.

Dziennikarz "Die Welt" Philipp Fritz pisze wprost, że "Polacy kochają PiS przez 500 plus oraz obietnice wzrostu pensji minimalnej". Redaktor wybrał się nawet do polskiej rodziny, która mieszka na warszawskim Służewiu.

- Nie będę broniła rządów PiS, ale ich polityka rodzinna jest jak najbardziej słuszna - mówił dziennikarzowi Emil Czorniej.

Stacja MDR uważa natomiast, że program 500 plus był dla Polski "prawdziwą rewolucją". - Dla wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy żyją poza wielkimi miastami, 115 euro to naprawdę dużo pieniędzy - czytamy w redakcyjnym komentarzu.

Stacja podkreśla, że podejście PiS bardzo różni się od tego, które proponowali poprzednicy. "Wcześniej Polacy słyszeli, że takie programy społeczne są nieopłacalne, a kraj jest zwyczajnie zbyt biedny, by sobie na to pozwolić. Dominowały raczej hasła, że trzeba 'zakasać rękawy i gonić Zachód'" - czytamy.

"Frankfurter Rundschau" podkreśla natomiast, że przed wprowadzeniem 500 plus większość ekonomistów zapowiadała, że program zakończy się katastrofą.

"Krytycy mówili, że rozpędzająca się gospodarka przejdzie załamanie, a może i nawet katastrofę. Warszawskie salony określały z kolei 500 plus jako 'szalony prezent wyborczy'" - czytamy w gazecie.

"Ale scenariusze grozy się nie spełniły. Polska gospodarka wciąż się rozwija. Dług publiczny jest rekordowo niski, a Kaczyński ogłosił w kampanii wyborczej kolejną ofensywę polityki społecznej" - dodaje Ulrich Krökel, autor artykułu. Wskazuje tu na przykład na 13. emeryturę, która ma zostać na stałe.

Polacy w Niemczech wolą Koalicję

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy głosujący w Niemczech wybierali chętniej partie opozycyjne. We wszystkich okręgach wyborczych w tym kraju 5285 głosów oddano na Koalicję Europejską, a na PiS - 4072. Wiosna Roberta Biedronia uzyskała ok. 2 tys. głosów.

Tylko w jednym okręgu w Niemczech, w komisji Hanowerze na terenie Polskiej Misji Katolickiej, więcej osób zagłosowało na PiS niż na partie opozycyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

1410po prostu coś robią dla OBYWATELI , POŻYTECZNEGO

11-10-2019

1939PIS ZWIEKSZA BEZROBOCIE NISZCZY DEMOKRACJE I ZADLUZA POLSKE NA KILKA POKOLEN ..........

11-10-2019

1939PIS ZWIEKSZA BEZROBOCIE NISZCZY DEMOKRACJE I ZADLUZA POLSKE NA KILKA POKOLEN ..........

Rozwiń komentarze (250)