Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej. "Nie ma jej w żadnym z lokali mieszkalnych Poczty Polskiej"

485
Podziel się:

- Żaden z około tysiąca lokali mieszkalnych, które Poczta Polska wykorzystuje pod wynajem, nie posiada zamontowanej skrzynki pocztowej - mówi money.pl Piotr Moniuszko z Wolnego Związku Zawodowego Poczty. Nasuwa się więc pytanie: w jaki sposób firma, dzięki której będzie można przeprowadzić wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej, umożliwi głosowanie swoim lokatorom?

Wybory prezydenckie 2020. Jakie kary grożą Poczcie Polskiej za niedostosowanie się do obowiązku posiadania skrzynki pocztowej przez każdy lokal mieszkalny?
Wybory prezydenckie 2020. Jakie kary grożą Poczcie Polskiej za niedostosowanie się do obowiązku posiadania skrzynki pocztowej przez każdy lokal mieszkalny? (Flickr)

Prawdopodobnie przed nami pierwsze w historii wybory prezydenckie w formie całkowicie korespondencyjnej. Z tej okazji przypomina się o obowiązku posiadania skrzynki pocztowej. Za brak której grozi nawet 10 tys. zł kary.

Co jednak w sytuacji, gdy sama Poczta Polska, firma oddelegowana przez resort aktywów państwowych do przeprowadzenia plebiscytu, posiadając blisko 1000 lokali mieszkalnych na użytek wynajmu, nie dostosowała się do zasad obowiązującego prawa pocztowego?

Zobacz także: Obejrzyj też: Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjnie? Pocztowcy: stajemy się mięsem armatnim

Jak mówi nasz informator, nakaz dotyczący skrzynek pocztowych nie jest przestrzegany od lat.

- Tym, co może zrobić dany lokator, jest zamontowanie prowizorycznej skrzynki na własny koszt. Ale to nie jest nasz obowiązek, a firma odpowiadająca za wynajem powinna za to odpowiadać. Mówimy w końcu o Poczcie Polskiej - komentuje dla nas listonosz, wynajmujący lokal od poczty.

Poczta Polska dysponuje ok. tysiącem lokali mieszkaniowych, które przeznaczane są na wynajem

Jak komentuje dla money.pl Piotr Moniuszko z Wolnego Związku Zawodowego Poczty, sytuacja, w której Poczta Polska nie przestrzega obowiązku wynikającego z prawa pocztowego, budzi jedynie śmiech politowania.

- Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej? Nie ma jej w żadnym z lokali mieszkalnych Poczty Polskiej. Są równi i równiejsi wobec prawa. Zbliżają się wybory prezydenckie, a osoby zamieszkałe w lokalach należących do poczty są skazane same na siebie. To nie do pomyślenia - podkreśla.

Mimo pytań skierowanych do Biura Prasowego Poczty Polskiej nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na temat przestrzegania przez firmę obowiązku zamontowania skrzynki przy każdym z lokali.

Wybory prezydenckie 2020. Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej

Przypomnijmy, że w myśl przepisów, które reguluje rozporządzenie z 2014 roku, skrzynka pocztowa musi spełniać szereg wymogów. Chodzi między innymi o jej wykonanie (materiał i określona konstrukcja), jak również możliwość umieszczenia w niej standardowej koperty C4 o wymiarach 229 mm x 324 mm. Minimalna pojemność skrzynki ma zapewnić możliwość umieszczenia w niej przesyłek o łącznej grubości co najmniej 60 mm.

Srogich kar za brak posiadanej skrzynki przestraszyli się Polacy, co doprowadziło do olbrzymiego zainteresowania ogłoszeniami dotyczącymi skrzynek na listy. - W ostatnich tygodniach zainteresowanie tymi produktami było większe o ponad 2 tysiące procent niż przed rokiem - mówił w rozmowie z WP Finanse Tomasz Jankowski, PR Manager Ceneo.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(485)
bania
4 lata temu
Nie prościej by było aby każdy sam sobie brał pakiet wyborczy z pudła umieszczonego przy kasie w BIEDRONCE czy ŻABCE przy okazji zakupów. Według zasady na paragon ponad 100zł dwa pakiety , mniejsze zakupy sugerujące singielkę/singla jeden pakiet
Listonosz
4 lata temu
Proszę nie wyrzucajcie do kopert odchodów na znak protestu!
Czl
4 lata temu
To skrzynkę teraz trzeba posiadać?- to reguluje prawo?
Edik
4 lata temu
Takiego bajzlu to nawet komuna nam nie fundowała!
AdaM
4 lata temu
Jak widać CO WOLNO WOJEWODZIE TO NIE TOBIE SMRODZIE ale przykład idzie z góry politycy obradują i tworzą prawo którego sami nie przestrzegają. A powinni świecić przykładem a dopiero wymagać od szarego ludu.
...
Następna strona