Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wyciął drzewa, by postawić osiedle. Jest akt oskarżenia

38
Podziel się:

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko prezesowi spółki, która budowała osiedle w otulinie Kampinosu i rezerwatu Łosiowe Błota. Marian O. odpowie przed sądem za spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Wyciął drzewa, by postawić osiedle. Jest akt oskarżenia
Deweloper odpowie przed sądem za spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym (Adobe Stock, Adobe)

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz w rozmowie z PAP poinformowała, że akt oskarżenia przeciwko Marianowi O. został skierowany 20 grudnia do Sądu Rejonowego w Pruszkowie.

Prezes spółki, która budowała osiedle w otulinie Kampinosu i rezerwatu Łosiowe Błota odpowie przed sądem za spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym.

Zniszczenie roślinności i lęgowisk

W śledztwie ustalono, że od 8 do 18 września 2020 r. Marian O. działając wbrew przepisom szeregu obowiązujących aktów prawnych przystąpił do realizacji budowy 15 budynków jednorodzinnych.

- Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że w ramach tej inwestycji dokonano wycinki samosiejów i drzewostanu, co skutkowało całkowitym usunięciem i zniszczeniem roślinności, wykarczowaniem drzew, zniszczeniem lęgowisk ptaków i siedlisk co najmniej 10 gatunków chronionych, jak również zniszczeniem tamy bobra europejskiego - tłumaczyła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledczy ustalili także, że na terenie budowy przeprowadzono prace ziemne oraz wzniesiono nowe obiekty budowalne, jak również ogrodzono teren siatką, uniemożliwiając tym samym migrację zwierząt.

- W wyniku wskazanych działań doszło do wyrządzenia istotnej szkody oraz istotnego zmniejszenia wartości przyrodniczej przedmiotowego terenu - przekazała.

Na początku grudnia Marian O., prezes spółki, która budowała osiedle w otulinie Kampinosu i rezerwatu Łosiowe Błota usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

- Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, jak również odmówił składania wyjaśnień w sprawie - podała.

Wstrzymanie budowy

Za zarzucany czyn grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia.

- W sprawie inwestycji działania pozakarne podjęte zostały przez Prokuratora Regionalnego w Warszawie – Jakuba Romelczyka, który 11 września 2020 r. wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego o wszczęcie postępowania administracyjnego i wstrzymanie robót prowadzonych przez inwestora - informował wcześniej rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

- Na skutek powyższego organ postanowieniem z 18 września 2020 r. wstrzymał budowę - dodał prokurator Saduś.

Jako pierwszy o skierowanym do sądu akcie oskarżenia przeciwko Marianowi O. napisał w środę portal tvp.info.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
ren
2 lata temu
Dziwne, jak zaczynał pracę na tym terenie to nikt nie widział ? To co wycinał nocą i po cichu tak że nikt nie słyszał.Takie coś może zdarzyć się chyba tylko w Polsce. To co dzieje się w naszym kraju to jest coś co trudno sobie wyobrażić.
Hfg
2 lata temu
Śmieszne kary tyle zniszczeń powinien być zamknięty na min 5lat w więzieniu
Ddxxx
2 lata temu
Tacy ludzie co wycinają lasy powini bardzo długo siedzieć w więzieniu.
MAFIA
2 lata temu
JAK W LATACH 80 TYCH -i co mi zrobisz? dostanie rok w zawieszeniu a budowa rozpędzi się na dobre, układy i kasa.. UAK bez pomysłu i siły zajęty jest paliwami a nie przekretami z których Państwo nic nie dostANIE--a gdzie polscy ekolodzy>>>, wolą na kominach wieszać flagi- bo to tez dla nich kasa.Zal przyrody!!
Anna
2 lata temu
POLSKA NIC DODAĆ NIC UJĄĆ...... KOSZMAR......TYLKO TAK MOŻE BYC W POLSCE.....
...
Następna strona