Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
17.02.2019 15:23

Wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Burza na Twitterze: "Szybko poszło"

- Szybko poszło od piątkowego poranka - napisał na Twitterze Maciej Bąk, reporter Razia ZET. Zgodę na rozpoczęcie prac wojewoda wydał w piątek rano. Prace ruszyły około godz. 11.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SPL/East News)
16.02.2019 Skowronki Budowa przekopu przez Mierzeje Wislana Wycinka drzew (Fot: Wojciech Strożyk/REPORTER)

Teren wycinki ogrodzono siatką, dodatkowo od piątku pilnuje go policja i straż leśna. Na miejsce wjechał ciężki sprzęt, w niedzielę na Twitterze lokalni reporterzy umieścili zdjęcia ciężarówek wyładowanych drewnem.

Tweety ze zdjęciami terenów po wycince i stertami czekających na transport drzew udostępnił m.in. dziennikarz TVN Bertold Kittel.

- To jest po prostu zbrodnia - pisze użytkowniczka Twittera.

- Potrzebują jakiegoś spektakularnego sukcesu na wybory. Putin anektował Krym a Kaczyński zrobi najszybszy przekop mierzei na świecie, aby móc pokazać, że jednak coś po nich zostanie... zniszczone - komentuje inny użytkownik.

- Niech się spieszą. Bo za 2 tygodnie ekoszaleńcy dostaną do ręki broń. Należy przypomnieć, że okres lęgowy ptaków (1 marca - 15 października) Jest to również okres specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli w wielu przypadkach - drzew - zauważa kolejny internauta.

Zobacz też: Marek Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej będzie kosztował 880 mln zł

Wycinka drzew trwa przy trasie między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Na miejscu pracują ciężkie maszyny, które ścinają drzewa i natychmiast tną je na mniejsze kawałki.

Do wyrębu przeznaczony jest pas o szerokości 800 metrów i długości 1,5 km.

Przekop powstaje w miejscowości Nowy Świat. Liczyć ma ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. Dzięki niemu możliwe ma być wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

Inwestycja jest przyczyną konfliktu na linii rząd - Zarząd Województwa Pomorskiego.

Zdaniem rządu, przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Przeciw jest urząd marszałkowski, który które negatywnie zaopiniował plany inwestycji pod kątem ekonomicznym i przyrodniczym.

Przeciwko budowie są też ekolodzy, którzy podkreślają, że mierzeja jest obszarem, na którym znajdują się ptasie rezerwaty, które z chwilą rozpoczęcia przekopu będą zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, przekop mierzei wiślanej, wycinka drzew
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2019

Brygada RRPo PiSie zostanie w tym kraju dług i zniszczona przyroda. A można by było zarabiać na polskiej przyrodzie i turystyce ale szkoda gadać PiS niszczy … Czytaj całość

17-02-2019

WkurzonaBędzie tak, jak z Rozpudą! Znowu Polska zapłaci kary. Szkoda drzew. Ta inwestycja to niewypał.!!!

17-02-2019

PolakBrawo PiS, a pas musi być na 800 metrów poniewaz maja się mijać dwa statki po czterysta metrów szerokości Jasne?

Rozwiń komentarze (1526)