Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Wydatki na obronność. Polska na tle UE

12
Podziel się:

Relacja wydatków na obronność w relacji do PKB waha się w poszczególnych państwach członkowskich od 0,2 proc. w Irlandii do 2,1 proc. w Estonii - wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. Polska plasuje się powyżej unijnej średniej, choć daleko nam do liderów. W kolejnych latach wydatki Polski na obronność mają rosnąć.

Wydatki na obronność. Polska na tle UE
Wydatki na obronność. Polska na tle UE (Adobe Stock)

Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych państw członkowskich UE na obronność wyniosły 168,5 mld euro, co odpowiada to 1,2 proc. PKB - wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2019 rok. Odsetek ten nie zmienił się od 2014 roku.

Relacja wydatków na obronność w relacji do PKB wahała się w poszczególnych państwach członkowskich od 0,2 proc. w Irlandii do 2,0 proc. w Grecji i 2,1 proc. w Estonii.

Jak na tym tle wypada Polska? W naszym kraju wydatki na obronność wyniosły 1,6 proc. PKB, czyli więcej niż średnia unijna, choć daleko nam do liderów. W kolejnych latach wydatki na obronność w relacji do PKB mają rosnąć.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

W połowie sierpnia szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że nakłady a obronność będą się zwiększać. W 2020 roku wyniosły 2,37 proc. PKB, a do 2030 roku mają wynieść 2,5 proc. PKB. - Ale to też są jeszcze zbyt niskie kwoty - ocenił.

Szef MON zapowiedział wtedy, że jesienią zostanie zaprezentowany mechanizm, który pozwoli na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć do 250 tys. z nieco ponad 110 tys. obecnie. Z kolei liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) ma wzrosnąć do 50 tys.

Warto dodać, że MON i Eurostat stosują nieco inną metodologię obliczeń wydatków na obronność. Unijny urząd statystyczny nie uwzględnia wydatków na wojskowe emerytury.

Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych państw członkowskich UE na obronność (jako procent PKB, 2019):

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Polak
10 miesięcy temu
Nie ma czegoś takiego, jak czysta energia; czy to z wiatraków, czy ze słońca, węgla, a zwłaszcza z atomu. Wyjątkiem może być energia z wodoru. Ale to może za 50 lat. Jak każde zródło energii, energia atomowa produkujke odpady, a te odpady to śmiertelnie radioaktywne izotopy, które muszą być zabezpieczone czasowo przed uwolnieniem do atmosfery. Te odpady są śmiertelnie niebezpieczne, a krajem najbardziej zaśmieconym w tej materri jest Francja. Plany Polskiego rządu na budowę elektroni atomowej nabrały tempa, ale pozostaje pytanie: gdzie te śmiertelne odpady będą magazynowane? Twierdzenie polskiego rządu, że 60% Polaków popiera plany budowy elektrowni atomowej jest typową manipulacją. Zachodzi pytanie, kogo dotyczył sondaż tego tak znacznego poparcia? I dlaczego rząd polski nie jest chętny by ten kontrowersyjny problem rozwiązać poprzez powrzechne referendum w tej sprawie?
Helmut
rok temu
Wszystkich obywateli peo zapraszam na zbiór szparagów za 1 ojro, dojazd -loty z Gdańska ekskluzywnymi liniami Olt-Expres
Normalny
rok temu
Jak na pensje i upokarzania idzie 60 proc następne 30 na utrzymanie a wiec zostaje 10 proc na remonty starych złomow na więcej nie wystarcza wojsko i służba zdrowia sa niedoinwestowane w Polsce 1 proc powinien dojść na modernizację i nowy sprzęt dla armi
Pol
rok temu
Loop panie jeżeli obawiamy się Rosji to wydatki nawet 10 procent nic nie dadzą. Co z tego że wydajemy to tyle i tyle jak wydatki osobowe i inne głupoty to ok 50 procent. A jak będzie co raczej niemozliwe 250 tysi lisa w wp to wydatki osobowe bedo na poziomie 70 do 80 procent to wystarczy jeszcze na proce. Już budżet min nie wytrzymuje zakupu amramsow hihihi
Latiere
rok temu
Tylko czy te pieniądze są dobrze wydane i ulokowane? MON z naszych pieniędzy buduje płot na granicy jest to niestety spektakularny pokaz ignorancji i indolencji, który może rzucać pewne światło na resztę zakupów.