Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Wydatki na obronność. Polska na tle UE

12
Podziel się:

Relacja wydatków na obronność w relacji do PKB waha się w poszczególnych państwach członkowskich od 0,2 proc. w Irlandii do 2,1 proc. w Estonii - wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. Polska plasuje się powyżej unijnej średniej, choć daleko nam do liderów. W kolejnych latach wydatki Polski na obronność mają rosnąć.

Wydatki na obronność. Polska na tle UE
Wydatki na obronność. Polska na tle UE (Adobe Stock)

Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych państw członkowskich UE na obronność wyniosły 168,5 mld euro, co odpowiada to 1,2 proc. PKB - wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2019 rok. Odsetek ten nie zmienił się od 2014 roku.

Relacja wydatków na obronność w relacji do PKB wahała się w poszczególnych państwach członkowskich od 0,2 proc. w Irlandii do 2,0 proc. w Grecji i 2,1 proc. w Estonii.

Jak na tym tle wypada Polska? W naszym kraju wydatki na obronność wyniosły 1,6 proc. PKB, czyli więcej niż średnia unijna, choć daleko nam do liderów. W kolejnych latach wydatki na obronność w relacji do PKB mają rosnąć.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

W połowie sierpnia szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że nakłady a obronność będą się zwiększać. W 2020 roku wyniosły 2,37 proc. PKB, a do 2030 roku mają wynieść 2,5 proc. PKB. - Ale to też są jeszcze zbyt niskie kwoty - ocenił.

Szef MON zapowiedział wtedy, że jesienią zostanie zaprezentowany mechanizm, który pozwoli na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć do 250 tys. z nieco ponad 110 tys. obecnie. Z kolei liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) ma wzrosnąć do 50 tys.

Warto dodać, że MON i Eurostat stosują nieco inną metodologię obliczeń wydatków na obronność. Unijny urząd statystyczny nie uwzględnia wydatków na wojskowe emerytury.

Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych państw członkowskich UE na obronność (jako procent PKB, 2019):

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Polak
2 lata temu
Nie ma czegoś takiego, jak czysta energia; czy to z wiatraków, czy ze słońca, węgla, a zwłaszcza z atomu. Wyjątkiem może być energia z wodoru. Ale to może za 50 lat. Jak każde zródło energii, energia atomowa produkujke odpady, a te odpady to śmiertelnie radioaktywne izotopy, które muszą być zabezpieczone czasowo przed uwolnieniem do atmosfery. Te odpady są śmiertelnie niebezpieczne, a krajem najbardziej zaśmieconym w tej materri jest Francja. Plany Polskiego rządu na budowę elektroni atomowej nabrały tempa, ale pozostaje pytanie: gdzie te śmiertelne odpady będą magazynowane? Twierdzenie polskiego rządu, że 60% Polaków popiera plany budowy elektrowni atomowej jest typową manipulacją. Zachodzi pytanie, kogo dotyczył sondaż tego tak znacznego poparcia? I dlaczego rząd polski nie jest chętny by ten kontrowersyjny problem rozwiązać poprzez powrzechne referendum w tej sprawie?
Helmut
3 lata temu
Wszystkich obywateli peo zapraszam na zbiór szparagów za 1 ojro, dojazd -loty z Gdańska ekskluzywnymi liniami Olt-Expres
Normalny
3 lata temu
Jak na pensje i upokarzania idzie 60 proc następne 30 na utrzymanie a wiec zostaje 10 proc na remonty starych złomow na więcej nie wystarcza wojsko i służba zdrowia sa niedoinwestowane w Polsce 1 proc powinien dojść na modernizację i nowy sprzęt dla armi
Pol
3 lata temu
Loop panie jeżeli obawiamy się Rosji to wydatki nawet 10 procent nic nie dadzą. Co z tego że wydajemy to tyle i tyle jak wydatki osobowe i inne głupoty to ok 50 procent. A jak będzie co raczej niemozliwe 250 tysi lisa w wp to wydatki osobowe bedo na poziomie 70 do 80 procent to wystarczy jeszcze na proce. Już budżet min nie wytrzymuje zakupu amramsow hihihi
Latiere
3 lata temu
Tylko czy te pieniądze są dobrze wydane i ulokowane? MON z naszych pieniędzy buduje płot na granicy jest to niestety spektakularny pokaz ignorancji i indolencji, który może rzucać pewne światło na resztę zakupów.