Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Wydatki na obronność. Polska z 8 mld euro w czołówce europejskiej

440
Podziel się:

Z każdym rokiem wydatki na obronność w Europie rosną - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska jest w czołówce zarówno pod względem kwot, jak i procentowego udziału tych wydatków w PKB.

Europa wydaje coraz więcej pieniędzy na obronność.
Europa wydaje coraz więcej pieniędzy na obronność. (PAP, Leszek Szymański)

Unia Europejska się zbroi. Od 2014 roku systematycznie rosną wydatki na obronność. Z najnowszego raportu opublikowanego przez Eurostat wynika, że rządy 27 krajów UE (bez Wielkiej Brytanii) w 2018 roku przeznaczyły na ten cel prawie 162,5 mld euro wobec niecałych 137 mld euro cztery lata wcześniej.

Urzędnicy wyliczyli, że na obronność idzie 2,6 proc. z całości wydatków rządowych. Te 162,5 mld euro to około 1,2 proc. PKB. Warto zauważyć, że to wyraźnie mniej niż 2 proc. PKB, o które postulują Stany Zjednoczone. Przypomnijmy, że Amerykanie chcą, by wszystkie kraje NATO wydawały na obronność takie środki. Problem w tym, że mało kto się stosuje do tych wytycznych.

W 2018 roku na docelowym poziomie były wydatki tylko na Łotwie, w Estonii i Grecji. Według Eurostatu, Polska wydawała wtedy na obronność 1,6 proc. PKB, co było wynikiem wyraźnie powyżej średniej i plasował nas w ścisłej czołówce europejskiej.

Warto jednak dodać, że teraz - zgodnie z deklaracjami rządu - dobiliśmy już do 2 proc. Co więcej, wydatki mają być jeszcze większe. Docelowo nawet 2,5 proc.

Największy procent PKB wydają mniejsze kraje, ale w czołówce (powyżej średniej) znalazły się Francja i Włochy. Z kolei Niemcy z wynikiem na poziomie 1,1 proc plasują się na 16 miejscu w UE. Jeszcze dalej jest np. Hiszpania, która nie przekracza 1 proc.

Bliskie Polsce geograficznie i politycznie takie kraje jak Czechy i Węgry są dopiero w trzeciej dziesiątce.

Zobacz także: "To niebywałe!". Cezary Tomczyk obruszony komentarzem doradcy Andrzeja Dudy ws. Iranu

Wydatki w relacji do PKB nie pokazują jednak wszystkiego. Mniejsze kraje są pod tym względem wysoko, ale są na tyle niewielkie, że kwotowo zdecydowanie odstają od np. Francji czy Niemiec. Tam na armie w 2018 roku szło najwięcej pieniędzy - odpowiednio 41,3 i 35,5 mld euro. Od reszty odstają jeszcze Włochy z wydatkami na poziomie 22 mld euro.

Dalej jest Hiszpania, Holandia i Polska. Według Eurostatu nasz rząd w 2018 roku wydał na obronność 8 mld 134 mln euro. Wyprzedziliśmy tym samym kolejne w rankingu: Norwegię (6,3 mld), Szwecję (5,6 mld) i Szwajcarię (4,8 mld).

Z kolei Islandia wydała zaledwie 4,6 mln euro, a Malta 63,3 mln. Luksemburg, Cypr i Słowenia nie przekroczyły pół miliarda. Węgry otwierają grupę krajów z co najmniej miliardem euro wydanym na obronność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(440)
PPP.
3 lata temu
Dlatego właśnie UE powinna mieć wspólną, spólną politykę obronną.
Wacek
4 lata temu
A przed kim tak się zbroją? Tak tylko pytam.
Oficer
4 lata temu
Szkoda tylko, że w większości są to wydatki pozbawione sensu!
Szwejk
4 lata temu
Proponuję wydać kasę na odbudowanie husarii. Gdybyśmy mieli armię 200 tys. skrzydlatych żołnierzy to byśmy dopiero zawstydzili świat! I ekologicznie by było bez spalin. A efekt ten sam - bezbronni !
tylko, że
4 lata temu
te pieniądze wydawane są bez sensu. Kupujemy F35 najdroższe bez technologii i uzbrojenia. A poza tym nich ktoś mi powie ile znaczy kilkanaście samolotów wobec 2000 rosyjskich???
...
Następna strona