Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurostat
03.03.2020 12:43

Wydatki na obronność. Polska z 8 mld euro w czołówce europejskiej

Z każdym rokiem wydatki na obronność w Europie rosną - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska jest w czołówce zarówno pod względem kwot, jak i procentowego udziału tych wydatków w PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Europa wydaje coraz więcej pieniędzy na obronność. (Fot: Leszek Szymański)

Unia Europejska się zbroi. Od 2014 roku systematycznie rosną wydatki na obronność. Z najnowszego raportu opublikowanego przez Eurostat wynika, że rządy 27 krajów UE (bez Wielkiej Brytanii) w 2018 roku przeznaczyły na ten cel prawie 162,5 mld euro wobec niecałych 137 mld euro cztery lata wcześniej.

Urzędnicy wyliczyli, że na obronność idzie 2,6 proc. z całości wydatków rządowych. Te 162,5 mld euro to około 1,2 proc. PKB. Warto zauważyć, że to wyraźnie mniej niż 2 proc. PKB, o które postulują Stany Zjednoczone. Przypomnijmy, że Amerykanie chcą, by wszystkie kraje NATO wydawały na obronność takie środki. Problem w tym, że mało kto się stosuje do tych wytycznych.

W 2018 roku na docelowym poziomie były wydatki tylko na Łotwie, w Estonii i Grecji. Według Eurostatu, Polska wydawała wtedy na obronność 1,6 proc. PKB, co było wynikiem wyraźnie powyżej średniej i plasował nas w ścisłej czołówce europejskiej.

(Eurostat)
(Fot: eurostat)

Warto jednak dodać, że teraz - zgodnie z deklaracjami rządu - dobiliśmy już do 2 proc. Co więcej, wydatki mają być jeszcze większe. Docelowo nawet 2,5 proc.

Największy procent PKB wydają mniejsze kraje, ale w czołówce (powyżej średniej) znalazły się Francja i Włochy. Z kolei Niemcy z wynikiem na poziomie 1,1 proc plasują się na 16 miejscu w UE. Jeszcze dalej jest np. Hiszpania, która nie przekracza 1 proc.

Bliskie Polsce geograficznie i politycznie takie kraje jak Czechy i Węgry są dopiero w trzeciej dziesiątce.

"To niebywałe!". Cezary Tomczyk obruszony komentarzem doradcy Andrzeja Dudy ws. Iranu

Wydatki w relacji do PKB nie pokazują jednak wszystkiego. Mniejsze kraje są pod tym względem wysoko, ale są na tyle niewielkie, że kwotowo zdecydowanie odstają od np. Francji czy Niemiec. Tam na armie w 2018 roku szło najwięcej pieniędzy - odpowiednio 41,3 i 35,5 mld euro. Od reszty odstają jeszcze Włochy z wydatkami na poziomie 22 mld euro.

Dalej jest Hiszpania, Holandia i Polska. Według Eurostatu nasz rząd w 2018 roku wydał na obronność 8 mld 134 mln euro. Wyprzedziliśmy tym samym kolejne w rankingu: Norwegię (6,3 mld), Szwecję (5,6 mld) i Szwajcarię (4,8 mld).

Z kolei Islandia wydała zaledwie 4,6 mln euro, a Malta 63,3 mln. Luksemburg, Cypr i Słowenia nie przekroczyły pół miliarda. Węgry otwierają grupę krajów z co najmniej miliardem euro wydanym na obronność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eurostat, obronność, wydatki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

NIKCO Z TEGO ŻE WYDAJĄ PO 8MLD JAK NIE UMIEJĄ ZADBAC O TO CO MAJĄ I TYLKO NOWE KUPUJĄ BO STARE ROZWALONE. NIEWŻNE ILE BY WYDALI, TO I TAK JAK PUTIN … Czytaj całość

03-03-2020

MamA na zdrowie dno. Emeryci popieracie rząd czynem umierajcie przed terminem

03-03-2020

jurNa pewno nie zawstydza , po pierwsze inne kraje inwestują w swój przemysł zbrojeniowy a nie w amerykański, a po drugie inwestują większy procent PKB w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (439)