Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Wygaszanie umów najmu w galeriach handlowych. Na jakich zasadach?

183
Podziel się:

W czasie zakazu prowadzenia działalności w związku z pandemią koronawirusa sklepy znajdujące się w galeriach handlowych nie płacą czynszu w ramach umowy najmu. Po zniesieniu zakazu będą jednak zobowiązane do złożenia udostępniającemu lokal nowej oferty. Już wiadomo, że niektóre sieci w ogóle rezygnują z obecności w galeriach.

Wygaszanie umów najmu w galeriach handlowych. Na jakich zasadach?
(PAP)
bEDMvErV

W związku z "zagrożeniem epidemicznym" rząd zdecydował się zamknąć większość sklepów w galeriach handlowych. Na ich terenie mogą pozostać otwarte jedynie sklepy wyłączone z zakazu – spożywcze, z branży budowlanej, apteki, piekarnie czy z środkami czystości. Co z pozostałymi działalnościami?

W ramach tarczy antykryzysowej rząd zdecydował się wygasić umowy najmu na czas trwania zakazu. Ustawodawcy uznali, że skoro działalność handlowa została zablokowana, sklepy nie powinny płacić za powierzchnię, z której aktualnie nie mogą korzystać.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEDMvErX

Które sklepy mogą skorzystać z wygaszenia umów najmu?

  • zamknięte z powodu "zagrożenia epidemicznego",
  • znajdujące się w obiektach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m kw.

Tym samym właściciele dużych obiektów handlowych mogą liczyć jedynie na pobieranie czynszu od sklepów, które mogą funkcjonować w czasie "zagrożenia epidemicznego" z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi liczby ludzi i obowiązku noszenia maseczek i rękawiczek.

bEDMvEsd

Na jakich zasadach następuje wygaszenie umów?

Od wprowadzenia zakazu zamknięte sklepy nie płacą czynszu, choć jeden z projektów przewidywał obniżenie opłat o 90 procent. Ostatecznie zdecydowano się wykreślić ten punkt. Jednocześnie najemca jest zobowiązany do przedstawienia właścicielowi galerii handlowej nowej oferty wynajmu już po zniesieniu zakazu.

W terminie do trzech miesięcy od ponownego otwarcia sklepów wynajmujący ma złożyć udostępniającemu lokal bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu dodatkowo przedłużony o sześć miesięcy.

Kiedy galerie znów będą otwarte?

Rząd pozwolił na powrót galerii handlowych do działalności o 4 maja. Będzie w nich jednak mogło przebywać znaczenie mniej osób - 1 osoba na 15 m kw. Klienci będą zobowiązani do zachowania co najmniej 2 m odległości od siebie oraz do zasłaniania twarzy. Strefy zabaw i restauracyjne nadal będą zamknięte.

bEDMvEse

Instalowane mają być pojemniki z płynem do dezynfekcji. Pojawią się przy wejściach, przy toaletach oraz przy kasach. Sklepy będą zobowiązane do dokładnego czyszczenia - po każdym kliencie - przebieralni. W sklepach budowlanych i meblowych pojawi się dodatkowo obowiązek czyszczenia urządzeń płatniczych (pinpadów) również po każdym kliencie. W galeriach takiego obowiązku nie ma.

Już wiadomo, że niektóre sieci nie wrócą do galerii. Umowy rozwiązały Empik, LPP (właściciel marek m.in. Reserved i Cropp) oraz bydgoska firma BPH, do której należy m.in. odzieżowa marka Quiosque.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEDMvEsf

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDMvEsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(183)
Marco.P
rok temu
Banknoty są własnością naszego państwa, natomiast karta jest własnością banku... Zapis na koncie można usunąć jednym kliknięciem,bez twojej wiedzy. Żeby cię okraść z gotówki trzeba jednak więcej zachodu.....
judyta
rok temu
Skoro najemcy traktowani są w ten sposób, ni dziwie się że LPP nie otworzy wszystkich salonów.
Zibi
rok temu
spokojnie. dajmy trzy miesiace i beda tlumy. lidzie nie maja pojecia jak czas spedzac. a galerie to jedyne w niektorych miastach miejsca rozrywki.
bEDMvEsz
intro
rok temu
Nich policja i sanepid zaczną to kontrolować. W żadnym sklepie środków do rąk wczoraj nie widziałem. Ludzie łażą bez masek albo trzymają je na Brdzie
Pavlo
rok temu
Dlaczego tylko do tych sklepów w galeriach? A co z tymi co wynajmują inne sklepy? A poza tym co to za mieszanie się do umów cywilno-prawnych? A co mają powiedzieć właściciele galerii ?
...
Następna strona