Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
30.04.2020 15:25

Sklepy i galerie handlowe otwierają się na nowo. W niektórych powstaną... izolatki dla podejrzanych o chorobę

Od poniedziałku 4 maja Polacy mogą wrócić na zakupy do centrów handlowych, sklepów meblowych i budowlanych. Zanim jednak wyruszysz na zakupy, lepiej się przygotuj. Nie poznasz tych miejsc. I zasad, które od poniedziałku będą tam obowiązywać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Ministerstwo rozwoju Jadwigi Emilewicz przygotowało wytyczne dla galerii handlowych. Zmienią się nie do poznania.

Limity osób w sklepach, zamknięte wyspy handlowe, wyłączone fontanny i odgrodzone place zabaw dla dzieci - tak od poniedziałku będą wyglądać galerie handlowe. Po 49 dniach od znacznego ograniczenia ich działalności, od 4 maja będą mogły otworzyć swoje drzwi szerzej.

Zmienia się wiele. Przykładów nie trzeba daleko szukać, wystarczy zerknąć w wytyczne przygotowane przez ministerstwo rozwoju. Nie są w tej chwili obowiązującymi przepisami, bo zostały pokazane wyłącznie na stronach internetowych ministerstwa. Najpewniej trafią jednak do rozporządzeń w ciągu najbliższych dni.

Będziesz miał objawy choroby? Do galerii handlowej nie wejdziesz. I powinni tego przypilnować pracownicy. Będziesz miał objawy choroby w sklepie budowlanym lub meblowym? Może być gorzej.

Zobacz także: Wypowiedzenie tuż przed majówką? "Wielkiego skoku nie będzie"

W takich sklepach mają być przygotowane izolatki. W wytycznych dla takich sklepów znalazł się obowiązek przygotowania pomieszczenia (lub obszaru), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów choroby COVID-19.

Hiszpania planuje odmrożenie gospodarki.
Hiszpania odmraża gospodarkę. Wracają sklepy i hotele

Ministerstwo nie precyzuje, czy to przestrzeń dla pracowników, czy też dla klientów. W przypadku podejrzenia choroby zarówno pracownik, jak i klient będą proszeni o niezwłoczne udanie się do szpitala o własnych siłach lub będzie wzywana na miejsce pomoc.

Odległość, maseczki i rękawiczki

Co jeszcze się zmienia? W galeriach handlowych (jak wszędzie) należy zachowywać odległość przynajmniej 2 metrów od pozostałych klientów. Pomóc mają w tym naklejki na podłodze, które będą wyznaczały linię kolejek. Oprócz tego z głośników będą odtwarzane odpowiednie komunikaty, w wielu miejscach pojawią się taśmy odgradzające przestrzeń.

Oczywiście w galeriach i centrach utrzymany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa (maseczką lub innym materiałem) przez każdą osobę. Nie masz maseczki? Chcesz wymienić starą? Galerie są zobligowane do zapewnienia miejsca z możliwością zakupu maseczek. Obowiązek dotyczy przynajmniej jednego sklepu lub punktu. Mogą też pojawić się maseczkomaty - automaty z tego typu produktami.

Jadwiga Emilewicz i Mateusz Morawiecki negocjują już z galeriami handlowymi. Na stole pojawił się szereg propozycji
Olbrzymie zmiany w sklepach. Rząd stawia warunki. Poznaliśmy szczegóły

Co ciekawe, od 4 maja w galeriach i centrach handlowych znikają "godziny dla seniorów". W tej chwili w sklepach od 10 do 12 pojawiać się mogli wyłącznie seniorzy, ale z tym koniec. Od 4 maja dostęp do zakupów będą mieli wszyscy. Informowała o tym wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, potwierdzał rzecznik rządu Piotr Muller.

Standardowo w takich obiektach obowiązywać będzie limit klientów. Jedna osoba może przypadać na 15 metrów kwadratowych powierzchni sklepu. Co ważne, liczona jest wyłącznie przestrzeń handlowa, a nie korytarze.

Miał być od tego wyjątek. Do galerii handlowej miało wejść o 10 proc. więcej osób, o ile posiadają rządową aplikację ProteGO Safe na swoim telefonie. To oprogramowanie, które ma monitorować, czy w naszym otoczeniu nie pojawiła się osoba chora. Jeżeli tak - otrzymamy taką informację.

Jeszcze do południa w czwartek informacja o aplikacji była wśród wytycznych dla galerii handlowych. Po południu już zniknęła. Resort cyfryzacji zaczął za to zapewniać w mediach społecznościowych, że nie planował dzielić klientów na gorszych i lepszych.

Galerie handlowe czekają trudne czasy. Najemcy szukają oszczędności, klienci mogą się bać.
Koniec galerii handlowych, jakie znamy. Biznes już myśli o... wychodzeniu na ulice

Galerie handlowe są też zobligowane do umieszczenia przy wejściach urządzeń z zainstalowaną aplikacją tak, by zarządcy mieli też informację, że pojawił się u nich ktoś chory. Ten postulat jest jednak wciąż negocjowany z branżą. Podobnie jak oferowanie zniżek dla tych osób, które mają aplikację. W wytycznych wstępnie sugerowano taki rodzaj zachęty.

Płyny do dezynfekcji i zakaz jedzenia

Co jeszcze? Na terenie całego obiektu będą instalowane pojemniki z płynem do dezynfekcji. Pojawią się przy wejściach, przy toaletach oraz przy kasach. Utrzymany cały czas będzie obowiązek noszenia rękawiczek. Zapewnić je mają właściciele sklepów.

Na terenie galerii wprowadzony będzie zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków i produktów. Dotyczy to również stref gastronomicznych, które na razie pozostaną zamknięte.

Co ciekawe, sklepy będą zobowiązane do dokładnego czyszczenia - po każdym kliencie - przebieralni. W sklepach budowlanych i meblowych pojawi się dodatkowo obowiązek czyszczenia urządzeń płatniczych (pinpadów) również po każdym kliencie. W galeriach... takiego obowiązku nie ma.

Zmieni się również sytuacja na parkingach. Obowiązkowe będzie "informowanie klientów o konieczności parkowania na co drugim miejscu". Jeżeli to niemożliwe, to konieczne będzie zachowanie dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów. Ministerstwo rozwoju nie precyzuje, jak takie zachowanie dystansu miałoby wyglądać.

Wyłączone z użytku będą fontanny, place i kąciki zabaw, szatnie, przechowalnie ubrań i przedmiotów. Do tego w galeriach obowiązkowe będzie czyszczenie toalet przynajmniej 4 razy dziennie. Jednocześnie do toalet ma wchodzić mniej osób - liczba ubikacji ma być dzielona na pół i taki będzie właśnie limit.

Codziennie, ale już tylko dwa razy, mają być czyszczone drzwi, schody ruchome oraz inne elementy infrastruktury. Co godzinę za to mają być czyszczone klamki, poręcze i blaty.

Bardzo podobne zasady będą obowiązywać w sklepach meblowych i budowlanych. Tu również jest konieczne wprowadzenie limitu klientów, dostosowanie toalet i czyszczenie licznych przestrzeni.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-05-2020

realistaPrzy takich obostrzeniach , galerie szybko padną , rząd bankstera morawieckiego, grabarzem polskiej gospodarki.

30-04-2020

gośćA kto będzie mnie badał przy wejściu do sklepu? I będę mieć robiony test? I gdzie będę czekać na wynik? czy w tej izolatce jest chociaż leżanka oraz … Czytaj całość

01-05-2020

AngelikaLepiej powiedzcie wkoncu ze to wszystko sciema by nastraszyc ludzi a potem miec kontrole przez szczypionki. Takie sceny to w sezonie grypowym tez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (571)