Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.04.2020 21:37

Olbrzymie zmiany w sklepach. Rząd stawia warunki. Poznaliśmy szczegóły

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa oraz rękawiczki przez cały czas trwania zakupów, limit klientów, przynajmniej jeden sklep oferujący maseczki oraz… kamery termowizyjne, sprawdzające czy wchodzący do galerii handlowych nie mają gorączki. Jak wynika z informacji money.pl, takie są proponowane i wstępne warunki otwierania galerii handlowych na klientów. Rozmowy wciąż trwają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Jadwiga Emilewicz i Mateusz Morawiecki negocjują już z galeriami handlowymi. Na stole pojawił się szereg propozycji

Ministerstwo Rozwoju wciąż negocjuje z zarządcami galerii handlowych warunki otwierania ich biznesu. W środę odbyła się wideokonferencja Jadwigi Emilewicz oraz premiera Mateusza Morawieckiego właśnie z przedstawicielami tego sektora gospodarki.

Na stole pojawiły się już konkretne wymagania. Są zapisane w tzw. protokołach bezpieczeństwa. Bez wypełnienia ich, otwieranie biznesu nie będzie możliwe. Lista jest długa. Money.pl dotarł do propozycji, które resort przedstawiał przedstawicielom firm prowadzących i działających w centrach.

Galerie handlowe czekają trudne czasy. Najemcy szukają oszczędności, klienci mogą się bać.
Koniec galerii handlowych, jakie znamy. Biznes już myśli o... wychodzeniu na ulice

W galeriach miałby pojawić się limit klientów. Podobnie jak w przypadku sklepów spożywczych - właściciel będzie musiał ograniczyć liczbę osób. Wstępne założenia mówią, że będzie to uzależnione od powierzchni (na której wykonywany jest handel) danego lokalu, a nie całej galerii handlowej. To się jednak może zmienić, bo niezbędne są wyliczenia dotyczące liczby osób w całym budynku.

Zobacz także: PIT 2020 później niż zwykle. Minister tłumaczy, do kiedy trzeba się rozliczyć

Co jeszcze? W galeriach handlowych będzie najprawdopodobniej niezbędne utrzymywanie odległości dwóch metrów pomiędzy klientami (np. w kolejkach). Oczywiście utrzymany będzie obowiązek zakrywania ust i nosa. Nowością za to może być wymóg zapewnienia klientom przynajmniej jednego sklepu - na terenie galerii handlowej - który będzie miał w asortymencie np. maseczki.

Co istotne, otwarcie galerii handlowych nie oznacza otwarcia wszystkich punktów. Siłownie, kluby fitness oraz sale zabaw wciąż będą zamknięte.

Kamery termowizyjne na wejściu

Właściciele galerii mają być również zobowiązani do otwarcia możliwie jak największej liczby wejść. Przy nich również może pojawić się nowość, czyli kamery termowizyjne. Wskażą, która osoba ma gorączkę i na teren sklepu nie powinna wchodzić. Już dziś takie rozwiązania stosują niektóre kraje azjatyckie. Wejście do restauracji i sklepu jest możliwe tylko, gdy system potwierdzi temperaturę ciała.

Właściciele galerii handlowych będą musieli również umożliwić klientom korzystanie z rękawiczek oraz płynu do dezynfekcji. Analogiczne rozwiązania są teraz w sklepach spożywczych.

Zarządzający galeriami mają być zobowiązani do wyłączenia fontann oraz placów zabaw. Jednocześnie wśród wstępnych propozycji znajduje się wymóg parkowania na co drugim miejscu parkingowym.

Inne wymagania? Dotyczą zabezpieczenia sanitarnego. Toalety mają być dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie, a przynajmniej raz dziennie ma to dotyczyć drzwi, klamek, schodów, blatów i wszystkich powierzchni infrastruktury.

W toaletach ma być wywieszona instrukcja, jak poprawnie myć ręce oraz jak zabezpieczać usta, nos i ręce. Do tego wśród propozycji znajdują się np. wymogi dotyczące codziennej dezynfekcji przebieralni w sklepach odzieżowych.

Kiedy otwarcie galerii?

Warto podkreślić, że nie są to już ustalone warunki otwierania galerii handlowych. To zebrane w propozycje, które mogą się zmienić (tak jak np. zmieniały się decyzje Ministerstwa Zdrowia po konsultacjach). Duże centra mają być otwierane dopiero w tzw. trzeciej fazie odmrażania gospodarki po koronawirusie. Kiedy ta nastąpi? To uzależnione jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wstępne założenia zakładają, że pomiędzy fazami będą 2-tygodniowe okresy przerwy (mogą się wydłużać). To by oznaczało, że do galerii handlowych wejdziemy najwcześniej w czerwcu.

Jak wynika z informacji money.pl, Ministerstwo Rozwoju prowadzi już od dłuższego czasu negocjacje z przedstawicielami galerii handlowych i firm w nich działających. Szerokie konsultacje mają pozwolić na jak najszybsze wypracowanie planu odmrażania gospodarki.

W tej chwili wszystkie galerie handlowe (o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych) są w większości zamknięte. Możliwy jest w nich wyłącznie handel produktami spożywczymi, działalność aptek, pralni oraz niektórych punktów usługowych. Sprzedaż odzieży, obuwia, elektroniki i większości towarów jest wstrzymana.

Jak wynika z informacji dziennika "Rzeczpospolita", prawdopodobny termin to 18 maja. Informacje o powrocie do pracy w tym dniu miały wysłać do części swoich pracowników niektóre galerie. To by oznaczało jednak, że 2 i 3 część odmrażania gospodarki będą niemal jednocześnie.

Które sklepy mogą być otwarte w tej chwili w galeriach handlowych?

 • Sklepy spożywcze
 • Drogerie i sklepy sprzedające produkty kosmetyczne, artykuły toaletowe, środki czystości
 • Apteki
 • Kioski
 • Sklepy budowlane (z wyjątkiem weekendów)
 • Sklepy zoologiczne
 • Stacje paliw
 • Banki
 • Pralnie
 • Placówki Poczty Polskiej i podmioty prowadzące działalność pocztową
 • Restauracje oferujące żywność na wynos lub w dostawie
 • Firmy ubezpieczeniowe

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

Final435 zgonów - w przeważającej części ludzi starych i z kilkoma ciężkimi chorobami na przestrzeni półtora miesiąca w prawie 40-o milionowym państwie, … Czytaj całość

24-04-2020

WerKasa, kasa, kasa na maseczkach i tak wyjdziemy z kryzysu dzięki zniewolonemu ludowi, Morawiecki otwieraj granice i trzeba spieprzac z trgo … Czytaj całość

24-04-2020

Oczy szeroko otwarte.Zaczyna się... „kamery termowizyjne” nic innego jak poligon do przyszłych działań związanych z 5G, wszczepią nam w czoło czip i będą skanować jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (296)