Notowania

Wyłudzenia VAT. 30 osób zatrzymanych, 3 z zarzutami "zbrodni VAT-owskiej"

30 osób podejrzanych o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzenia podatku VAT zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Trzy z nich usłyszały zarzuty tzw. zbrodni VAT-owskiej - grozić może im do 25 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CBŚP)
Z zatrzymania w Rzeszowie (Fot: CBŚP)

Do zatrzymań doszło w związku z dwoma odrębnymi postępowaniami prowadzonymi przez prokuratury w Rzeszowie oraz w Bydgoszczy, przekazała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

- W efekcie tych działań zatrzymano 16 osób. W Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln zł - podała kom. Jurkiewicz.

Zobacz także: Nowe stawki VAT. Banany niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie

Przestępczy mechanizm opierał się na pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D. W rzeczywistości zamiast oryginalnego proszku wartego około 9,5 tys. zł za 2,5 kg puszkę, w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu. Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami Tax Free w zakresie kupna - sprzedaży tego proszku, opisuje mechanizm działania grupy CBŚP.

Członkowie grupy poprzez wprowadzenie do obrotu gospodarczego i posłużenie się dokumentami potwierdzającymi nierzeczywiste transakcje gospodarcze, doprowadzili do wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub pomniejszenia należności na szkodę Skarbu Państwa na łączną kwotę ponad 13 mln zł. Podkarpacka KAS prowadziła czynności kontrolne i sprawdzające, które doprowadziły do wstrzymania nienależnego zwrotu podatku VAT na ok. milion złotych.

CBŚP zatrzymało także 14 osób w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. W działaniach brało udział około 160 funkcjonariuszy z zarządów CBŚP w całym kraju.

- Przeszukano blisko sto obiektów w tym domy, siedziby firm i inne pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych - poinformowała PAP kom. Jurkiewicz.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT, dot. rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami. Według śledczych działania te faktycznie służyły tzw. "kupowaniu kosztów". Dzięki temu odbiorcy takich faktur nielegalnie obniżali należny podatek, poświadczając tym samym nieprawdę. W ten proceder może być zamieszanych nawet 150 firm. Z zebranego materiału wynika, że wystawiono w ten sposób blisko 5 tysięcy faktur na łączną kwotę ponad 63 mln zł, informuje CBŚP w komunikacie.

Podejrzani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów. Wśród nich są dwie osoby podejrzane o zbrodnie VAT-owskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cbśp, vat, gospodarka, wiadomości, zbrodnie VAT-owskie, wyłudzenia vat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2019

olo13 milionow to kazdy posel PIS wydaje rocznie na przeloty samolotami i na paliwo !!!!!

20-03-2019

Adrianpodejrzane o zbrodnie VAT-owskie - hAhahahahha xde prawie jak ludobójstwo :D

20-03-2019

grotza rządów PO i PSL nie było nigdy żadnej korupcji -w końcu PIS wzią się za złodziei

Rozwiń komentarze (22)