Notowania

Luka VAT. Premier Mateusz Morawiecki: Zdarzył się mały cud gospodarczy

Luka VAT w Polsce zmniejszyła się w ciągu dwóch lat z 36,9 mld zł w 2016 r. do 13,8 mld zł w 2018. - Dziesiątki dodatkowych miliardów w budżecie - premier Mateusz Morawiecki zachwala działania swojego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji dotyczącej luki VAT (Fot: PAP/Paweł Supernak)

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja z przedstawicielami rządu dotycząca luki VAT. Premier Mateusz Morawiecki chwalił rząd za działania uszczelniające. - My rośniemy, jeśli chodzi o ściągalność VAT, szybciej niż koniunktura. A w poprzednich latach ściągalność VAT-u spadała w stosunku do PKB - powiedział szef rządu.

- To jest tak, że nagle z nieba dzięki tej woli politycznej, determinacji, profesjonalizmowi, odpowiedzialności, rzetelności i solidarności, pojawiło się łącznie w podatkach VAT, CIT, PIT - 30, 40, 50 mld zł więcej - stiwierdził Morawiecki.

Dodał, że - jego zdaniem - przyczyną tego "minicudu gospodarczego" jest ściągalność podatku VAT. Kancelaria Premiera przygotowała szereg infografik, dotyczących tego, co można kupić za pieniądze z luki vatowskiej.

- W latach 2012-2014 były alarmujące raporty, pokazujące lukę VAT już w przeszłości. Można było widzieć, że luka VAT jest coraz większa. Zabrakło odpowiedzialności i woli walki z patologiami - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd PiS nie mógł walczyć z mafiami vatowskimi ich bronią, więc zastosował nową technologię - analizę danych i mechanizmy Big Data.

Obejrzyj: "Z VAT-u 40 mld zł się nie wyciśnie"

- Wytoczyliśmy nowe argumenty, które zaskoczyły tak zwane mafie vatowskie, co jest głównym powodem naszego sukcesu. W ciągu 3 lat nadrobiliśmy lukę VAT - powiedział szef rządu.

- Sprawność państwa, determinacja, profesjonalizm, odpowiedzialność i rzetelność.Komisja Europejska chwali nas za te sukcesy. Również po ogłoszeniu "Nowej Piątki" uznano, że mamy możliwość finansowania tego programu - podsumował premier.

Przedstawiciele rządu wyliczyli, że za lukę VAT za lata 2008-2015, która ich zdaniem wyniosła 250 mld zł, możnaby m.in.: wybudować blisko 160 Stadionów Narodowych czy 6250 km autostrad, ewentualnie wysłać wszystkich Polaków na 1,5 miesiąca dodatkowego urlopu. Dałoby się też za te pieniądze zakupić blisko 3 tys. pociągów Pendolino lub 265 samolotów Boeing 787 Dreamliner.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: luka vat, Nowa Piątka, mateusz morawiecki, rząd pis, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2019

HenrykO JPK mówiono już we wrześniu 2014 roku panie Morawiecki i nigdy się z tego nie wycofało. To wtedy MF zapowiedziało, że chce wprowadzić jednolity … Czytaj całość

08-03-2019

tediJak długo na temat VAT można uprawiać propagandę !?

08-03-2019

ubawionyNapisaliście te cuda, które czytała Unia na białej czy na czarnej kartce Morawiecki?

Rozwiń komentarze (135)