Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. OPM
|

Wyłudzenia VAT. Kolejni zatrzymani w akcji ABW

17
Podziel się

Akcja ABW w Poznaniu i Katowicach. 3 osoby zostały zatrzymane za wyłudzanie VAT-u na metalach. Skarb Państwa stracił na tym 60 mln zł.

Wyłudzenia VAT. Kolejni zatrzymani w akcji ABW
Akcja ABW. Zatrzymano osoby, które wyłudzały VAT (ABW, ABW)
bDzHOMid

ABW zatrzymała w Poznaniu i Katowicach trzy osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie obrotu metalami nieżelaznymi - poinformował PAP Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Państwo z wyłudzonego VAT-u straciło około 60 mln zł. Jak dodał Żaryn, wśród zatrzymanych są przedstawiciele zagranicznych firm, którzy brali udział w tzw. karuzeli podatkowej z wykorzystaniem firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium.

bDzHOMif

Jak wyjaśnił, schemat przestępczych działań grupy skupiał się wokół polskiej firmy, która od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. dokonała krajowego nabycia katody miedzianej, a po zmianie przepisów i wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT-u - katody niklowej, cynku i ołowiu.

Zobacz także: Dostęp do pieniędzy po śmierci członka rodziny

Dostawcami w łańcuchu transakcji towarów były - pełniące rolę "buforów" - inne spółki, które fikcyjnie zaopatrywały się w te produkty od licznych, nieprowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej "słupów".

bDzHOMil

"Słupy" fikcyjnie nabywały towar opodatkowany zerową stawką VAT od zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm, i odsprzedawały go z 23 proc. podatkiem na terenie RP. Należność ta nie była jednak nigdy odprowadzana na rzecz Skarbu Państwa.

Firma zarejestrowana w Polsce sprzedawała tak zakupiony towar poza granice RP. W związku z powyższym - zgodnie z ustawą o VAT - spółka mogła ubiegać się od Skarbu Państwa o zwrot naliczonego podatku VAT w wysokości 23 proc.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz dokonania oszustw podatkowych.

bDzHOMim

Wobec jednej zatrzymanej osoby - podejrzanej o kierowanie grupą - sąd zastosował 3-miesięczny areszt. Wobec dwóch pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Dotychczas zarzuty przedstawiono 46 osobom.

bDzHOMiG
Źródło:
KOMENTARZE
(17)
podatnik
miesiąc temu
A wystarczy tylko zlikwidować zwrot podatku VAT i wprowadzić jedną uśrednioną stawkę podatku VAT na wszystko. Tylko po co a kto na przewałach vatowskich najwięcej zarabia, na to to pytanie niech każdy sobie sam odpowie.
Heniek
miesiąc temu
VAT= Sasin - ha, ha, hja, ?!!!!!!!
Janek00
miesiąc temu
Prowadze firmę. Zdarzyło sie raz w historii prowadzonej przezemnie działalności że mieliśmy zwrot VAT na poziomie 600-700tys zł. Nasza księgowa spędziła "tydzień" na wyjaśnieniach, dostarczaniu różnych oficjalnie nie wymaganych dokumentów - tylko po to by przesunąć wypłate należnego nam VATu. Dlatego nie wierzę w to że firmy bez układu w US, w szeregach partii rządzącej dali rade wyciągnąc 60mln VATu. To NIEMOŻLIWE bez układu !!
bDzHOMiH
katolik
miesiąc temu
Hm złapali ...ciekawe czy ich jeszcze ukarzą ...zależy z jakiej opcji politycznej byli co nie ...jak z PIS to nie ma szans na ukaranie
Max 3
miesiąc temu
15 lat i ani dnia mniej.
...
Następna strona