Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wymiana kadry w państwowym podmiocie. Cały zarząd odwołany

385
Podziel się:

Rządowa "miotła" dotarła do instytucji odpowiadającej za mieszkania. "Od dziś ma nowy zarząd, którego zadaniem jest zmiana Krajowego Zasobu Niegodziwości w Krajowy Zasób Nieruchomości" – napisała na X minister funduszy i polityki społecznej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wymiana kadry w państwowym podmiocie. Cały zarząd odwołany
Krajowy Zasób Nieruchomości ma nowy zarząd. Poinformowała o tym Kataryna Pełczyńska-Nałęcz (PAP, Leszek Szymański)

Krajowy Zasób Nieruchomości to państwowa instytucja powołana w 2017 r., a więc już za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Miała ona wspierać rządowy program Mieszkanie Plus, który okazał się niewypałem. Głośniej niż o sukcesach, było jednak o warunkach pracy w KZN.

Zarząd KZN odwołany

Dotychczasowa działalność wzbudziła duże wątpliwości nowych władz. Dobitnie podkreśliła to minister funduszy i polityki regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11
Od 2018 r. czterokrotny wzrost wynagrodzeń. Zamiast tysięcy mieszkań jeden ukończony blok, zarzuty o mobbing i nadużywanie władzy przez byłe już kierownictwo KZN. Od dziś ma nowy zarząd, którego zadaniem jest zmiana Krajowego Zasobu Niegodziwości w Krajowy Zasób Nieruchomości – napisała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Decyzję o odwołaniu szefowa resortu podjęła już 31 grudnia 2023 r. Na razie jednak nie ma aktualizacji na stronie internetowej instytucji. Wciąż widnieje na niej skład starego zarządu.

Informacja o tym, kto zasiądzie w zarządzie KZN, pojawiła się na koncie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w serwisie X. Pierwszym wiceprezesem i p.o. prezesa będzie Łukasz Bałajewicz, a drugim wiceprezesem – Arkadiusz Borek.

KZN powstał 6,5 roku temu, a trzy lata temu został uruchomiony program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Jego celem było zbudowanie jak największej liczby mieszkań dla młodych polskich rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie wynajmować mieszkanie z docelowym dojściem do jego własności. Z informacji przekazanych przez szefową MFiPR wynika, że w czasie działania SIM został wybudowany jeden blok liczący 40 mieszkań.

"Nieobyczajne zachowania w KZN"

We wspomnianym wpisie minister poprzez stwierdzenie o "mobbingu" i "nieobyczajnym zachowaniu" nawiązała do listu otwartego pracowników KZN, którzy zarzucili prezesowi Arkadiuszowi Urbanowi "wątpliwe moralnie sytuacje", a także "szereg wykroczeń natury prawnej".

Arkadiusz Urban wymusza na pracownikach działu Zamówień Publicznych postępowanie w niezgodny z dyscypliną finansów publicznych sposób zamawiania towarów i usług u zaprzyjaźnionych firm i partnerów. KZN w ciągu ostatnich 18 miesięcy dokonał rekordowej liczby odstąpień od regulaminu zamówień publicznych – napisali w liście, który cytował portal interia.pl.

Autorzy listu stwierdzili też, że zastawali prezesa firmy podczas sytuacji intymnych w godzinach pracy. Ulubione pracownice miały otrzymywać prezenty i propozycje wyjść do drogich restauracji, na koncerty czy wernisaże.

W tym liście są rzeczy wstrząsające. Ja się z nim zapoznałam wczoraj (2 stycznia – przyp. red.). To są rzeczy absolutnie porażające, (...) oskarżenia o skrajnie nieobyczajne zachowanie zarządu, o skrajnie nieobyczajne sytuacje w urzędzie, (...) o wykorzystywanie pozycji służbowej do wymuszania, skłaniania do zachowań absolutnie nie do przyjęcia. Ten list przekażę dzisiaj do Prokuratora Generalnego do podjęcia dalszych stosownych działań – zapowiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wcześniej w odpowiedzi na doniesienia o mobbingu w KZN i o przekraczaniu granic przez przełożonych resort funduszy poinformował dziennikarzy, że zarządził w marcu kontrolę w instytucji. Miała się zakończyć 30 czerwca. Jednak nowa szefowa MFiPR twierdzi, że poprzednia władza nie zrobiła nic w sprawie listu, mimo że zapoznali się z nim minister i wiceminister w ministerstwie funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(385)
Afro
6 miesięcy temu
Miały być przejrzyste konkursy I obsadzanie zarządów kompetentnymi fachowcami a nie politycznymi nominatami! Po co ja głosowałem na Trzecią Drogę...
mieszko
6 miesięcy temu
Pani już teraz to wy okazaliście się niewypałem i to po tak krótkim czasie.
Obywatel
6 miesięcy temu
Nastapi dalszy czterokrotny wzrost wynagrodzen.Dzisiaj pokazuja sie przyzwoici,zobaczymy w przyszlosci.Ja ich nie popieram
K M
6 miesięcy temu
Nigdy ,NIGDY, już nie zagłosuje w żadnych wyborach na PO. i będę namawiać wszystkich znajomych i rodzinę ,żeby na nich nie głosowali.
xxxx
6 miesięcy temu
Ten kraj zamienili w istny folwark
...
Następna strona