Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wynagrodzenia znowu ostro w górę. Rząd może odetchnąć

166
Podziel się:

Zatrudnienie w dużych firmach nieznacznie spadło, ale pensje wciąż idą do góry. Rok do roku wzrosły w kwietniu o ponad siedem procent - podał GUS. To dużo lepiej niż w marcu.

Po słabym marcu pensje przyśpieszyły
Po słabym marcu pensje przyśpieszyły (Pixabay.com)

Przeciętna płaca w średnich i dużych (zatrudnienie minimum 10 pracowników) firmach to 5 186,12 zł brutto - podał GUS w swoich wyliczeniach za kwiecień. Na rękę wychodzi 3 680 zł, jesli ktoś ma umowę o pracę.

W porównaniu z rekordowym grudniem statystyki są gorsze o 89 zł brutto, ale w zestawieniu z kwietniem 2018 mowa o podwyżkach rzędu 346 zł brutto, czyli o 7,1 proc. Od marca pensje brutto wzrosły o 22 zł (+0,4 proc.).

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach z minimum 10. pracownikami

Zobacz też: Polska goni unijne zarobki

Po słabszym marcu, dane zaskoczyły tym razem pozytywnie. Ekonomiści spodziewali się o niższego wzrostu - o 6,6 proc. Wzrost o 7,1 proc. to powrót do wysokiego tempa z ubiegłego roku.

To wszystko mimo nieznacznego spadku zatrudnienia w dużych firmach o 1,2 tys. osób w kwietniu (-0,02 proc.). Licząc rok do roku jest jednak wzrost o 180 tys., czyli o 2,9 proc. Analitycy oczekiwali nieznacznie wyższego wzrostu o 3 proc.

Co z wpływami do budżetu?

Choć miesiąc wcześniej wyglądało na to, że w kwestii wynagrodzeń jest spowolnienie, to teraz można wracać do wcześniejszych założeń i rząd odetchnął z ulgą. Ministerstwo Finansów w "Aktualizacji Programu Konwergencji" podało miesiąc temu, że "nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 7,6 proc. w 2019 r.". Na tym oparte są założenia wydatkowe, plany 500+ na pierwsze dziecko i dla niepełnosprawnych, trzynasta emerytura.

W przeliczeniu na rękę, pensje w przedsiębiorstwach wzrosły o 15 zł w porównaniu z marcem i o 241 zł od kwietnia ubiegłego roku. Tyle dostał pracownik. Pracodawca na tę podwyżkę musiał wydać odpowiednio 26 zł i 416 zł. Różnica między obiema kwotami trafiła do budżetu państwa i ZUS.

W dużych i średnich przedsiębiorstwach pracowało w marcu 6 392 tysiąca osób w porównaniu do 6 212 tys. rok temu i 6 394 tys. w marcu. Co ciekawe, łączne zatrudnienie w gospodarce zmienia się nieznacznie, co dowodzi tego, że wyższe pensje zawdzięczamy głównie temu, że pracownicy przenoszą się z małych organizacji do większych. Dlatego informacje o zatrudnieniu w tych większych są bardzo istotne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(166)
Lu
5 lata temu
3600 ma rękę, mieszkanie 2200 zl plus prad, gaz, tel i zostaje na zycie 800 zl. Szaleństwo.
Andrzej
5 lata temu
Gdzie tak płacą?😂 U mnie 1800 od 5 lat. Propaganda i tyle.
Małgoś
5 lata temu
Bzdury piszą większość ludzi zarabia najniższą krajową,jak żyć??????
Marek
5 lata temu
Nierówności społeczne zawsze kończyły się wojnami ale widać że historia nikogo jeszcze niczego nie nauczyła.
Eni
5 lata temu
Tak ciekawe czy my w tej samej Polsce mieszkamy???? Ciemnote wciskać mozecie....
...
Następna strona